Bellagio i willa Melzi

0

W sezonie rejon Lario (to starożytna nazwa akwenu) pełny jest turystów, a języki angielski oraz niemiecki są bardziej powszechne od włoskiego. Każdy przewodnik dostarczy Wam, Drodzy Czytelnicy, najważniejszych informacji na temat okolicy. Ja natomiast, poza zdjęciami z malowniczej willi Melzi, chcę podarować wszystkim odrobinę słońca oraz kolorów, szczególnie potrzebnych podczas jesiennej słoty.

Willę wybudowano w latach 1808 – 1810 na życzenie niejakiego Francesco Melzi d’Eril. Był on nie tylko dożą Lodi, ale także Prezydentem Włoskiej Republiki za czasów Napoleona, a potem Wielkim Kanclerzem Królestwa Włoch. W parku należącym do posiadłości znajdują się rozmaite drzewa oraz rośliny, pochodzące z najbardziej odległych zakątków świata. Istnieje nawet specjalny szlak zwiedzania dedykowany amatorom botaniki. Zaraz przy wejściu na teren posesji umieszczono ogród orientalny z oczkiem wodnym i z nimfeum. Tymczasem ogród w stylu angielskim, dzieło twórców parku przy Pałacu w Monzy, ozdobiono różnej maści rzeźbami. Niektóre z nich wykonano w stylu klasycyzującym, inne sięgają czasów Starożytnego Egiptu. W Oranżerii natkniecie się na kilka zabytków archeologicznych wyeksponowanych trochę chaotycznie, a także na dwa renesansowe freski o proweniencji lokalnej. Są tam również precjoza sięgające czasów Napoleona, w tym symboliczne klucze do Mediolanu. Willa sama w sobie nacechowana jest prostotą, a ozdabiają ją jedynie cztery egiptyzujące lwy oraz marmury z XVI wieku wyobrażające Apolla i Meleagra. Na skraju parku znajduje się kaplica rodowa Melzich oraz Secchich (późniejszych właścicieli posiadłości) wykonana w stylu neoklasycznym. Wnętrza zdobią przepiękne freski w szaro-ciemnych barwach, natomiast w nawach bocznych umieszczono grobowce przodków.

O ile samo Bellagio w moim odczuciu nie jest specjalnie ciekawe, o tyle spacer po malowniczym parku wszystkim z całego serca polecam. Swego czasu inspirację znajdywali tutaj poeci oraz muzycy klasyczni, dzisiaj okolica przyciąga głównie VIP’ów. Z willą Melzi łączą się postaci Sthendhala i Franciszka Liszta, a jezioro Como było tłem dla najważniejszej włoskiej powieści “Promessi Sposi” autorstwa Alessandra Manzoniego.

Ogrody willi Melzi pozostają otwarte od połowy marca do końca października (daty i godziny otwarcia najlepiej jest skonsultować na stronie internetowej).

Bilet wstępu: 6,5 

www.giardinidivillamelzi.it

Alla prossima!

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj