Binario 21 – Miejsce Pamięci włoskich Ofiar Shoah

2
Binario 21 - Miejsce Pamięci włoskich Ofiar Shoah

Dzisiaj (27.01.) obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu i właśnie dlatego postanowiłam pokazać wam miejsce, z którego deportowano do obozów zagłady ludzi należących do tzw. “gorszej rasy”, głównie Żydów  pochodzących z północnych i środkowych Włoch. Mam na myśli dworzec w Mediolanie (Stazione Centrale) oraz Binario 21 (Peron 21) – Memoriale della Shoah di Milano.

Faszystowskie Włochy jeszcze w 1938 wprowadziły dekrety o czystości rasy na podstawie których każda osoba niespełniająca jasno określonych warunków, oprócz pozbawienia jej praw obywatelskich, została dokładnie “zinwentaryzowana”, a zatem wpisana na odpowiednią listę, zawierającą jej dane osobowe oraz miejsce zamieszkania. Kiedy w 1943 Italia znalazła się pod okupacją niemiecką nie było potrzeby tworzenia gett, czy przypinania napiętnowanym gwiazdy Dawida. Naziści dokładnie wiedzieli gdzie szukać swoich ofiar. Rozpoczęły się masowe aresztowania. Ludzie, jeśli nie mieszkali w Mediolanie, trafiali najpierw do więzień przejściowych, stamtąd zaś do więzienia San Vittore w Mediolanie. Torturom poddawano głównie głowy rodzin – po pierwsze aby złamać morale całej rodziny, po drugie żeby wydobyć informacje o ukrywających się bliskich i o schowanych majątkach.  6.12.1943 wyruszył pierwszy transport do Auschwitz-Birkenau.

“Więźniów” przewieziono z jednostki karnej w stronę dworca (Stazione Centrale). Nie kierowano ich jednak na perony, a do podziemnego magazynu przeznaczonego w tamtym okresie jedynie do transportu towarów, przede wszystkim przesyłek pocztowych. W atmosferze terroru siłą upychano ich do bydlęcych wagonów, które po zablindowaniu, przy pomocy specjalnej dźwigni, podnoszono do poziomu peronów. Dopiero wtedy tworzono konwoje które opisywano słowami RSHA (“ReichSigerheiitsHauptAmt” – Centralny Urząd Bezpieczeństwa Rzeszy) i którymi podróżowały Stück (sztuki) w stronę łagrów (magazynów). Co działo się dalej, wszyscy dobrze wiemy.

Wyjątkowość Binario 21 polega na tym, że zachował on swój pierwotny wygląd.

DLACZEGO SHOAH?

Przywykliśmy określać “ostateczne rozwiązanie” terminem holokaust. Słowo to wywodzi się z greki (olokautosis) i oznacza rytualną ofiarę. Tak naprawdę nikt z tamtych ludzi się nie poświęcił, dlatego bardziej stosowne wydaje się być hebrajskie słowo SHOAH – spustoszenie, katastrofa.

DLACZEGO OBOJĘTNOŚĆ (INDIFERENZA)?

W przedsionku Memoriału ustawiono ogromny mur z napisem INDIFFERENZA (OBOJĘTNOŚĆ). Autorką pomysłu jest jedna z cudem ocalałych – Liliana Segre. Zobojętniałe było bowiem nastawienie zdecydowanej większości obywateli “lepszej rasy” w stosunku do zbrodni, która działa się na ich oczach. Warto o tym pamiętać, bo konformistyczna obojętność wobec krzywdy innych jest bardzo powszechna również dzisiaj.

Informacje praktyczne:

Memoriale della Shoah di Milano

Piazza Edmond J. Safra 1 (via Ferrante Aporti 3), Mediolan

Otwarte w każdy poniedziałek od 10:00 do 20:00, ostatnie wejście o 19:00, zwiedzanie z przewodnikiem o 18:30.

Rezerwacje: www.memorialeshoah.it

W tym miejscu zapraszam Cię do moich mediów społecznościowych. Na Facebooku i na Instagramie @podsloncemitaliiblog jestem codziennie i zamieszczam jeszcze więcej ciekawostek, zdjęć i Włoch!

Ania

Memoriale della Shoah di Milano

Memoriale della Shoah di Milano

Memoriale della Shoah di Milano

Memoriale della Shoah di Milano

Memoriale della Shoah di Milano

Memoriale della Shoah di Milano

Memoriale della Shoah di Milano

Memoriale della Shoah di Milano

Memoriale della Shoah di Milano

Memoriale della Shoah di Milano

Memoriale della Shoah di Milano

Memoriale della Shoah di Milano

2 KOMENTARZE

  1. Dziękuję za ten wpis! Jak będę w okolicach, na pewno odwiedzę to miejsce.
    O.
    PS. A co do tych dwóch pojęć, to holokaust jako ofiara to pierwotne znaczenie, później (od mniej więcej połowy średniowiecza) pojęciem tym zaczęto określać katastrofę spowodowaną ogniem, w której zginęło wielu ludzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj