Winne szlaki Piemontu: Langhe-Roero i Monferrato

2
Winne szlaki Piemontu: Langhe-Roero i Monferrato

W czerwcu tego roku rejony Langhe-Roero oraz Monferrato (Piemont) zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Co dokładnie spowodowało, że miejsca te zasłużyły na wyróżnienie i na szczególną ochronę postaram się w dzisiejszym poście wyjaśnić.

Konkretny zabytek region, a nawet sposób odżywiania zostają wciągnięte na Listę UNESCO tylko wtedy, kiedy dopatrzy się w nich tzw. “Wyjątkowej Wartości Uniwersalnej” (w skrócie OUV). W przypadku Langhe-Roero oraz Monferrato za takie cechy zostały uznane długowiekowa kultura wina, jak również przepiękny krajobraz, będący efektem ludzkiej pracy poświęconej zarówno uprawie winorośli, jak i produkcji samego wina. Miejsca te są zatem świadectwem liczącej dwa tysiące lat tradycji, ukoronowanej jedynymi w swoim rodzaju Barolo, Barbaresco, Asti Spumante oraz Barbera d’Asti.

Langhe-Roero i Monferrato to nic innego jak rozległe wzgórza porośnięte winnicami, między którymi znajdują się średniowieczne osady oraz zamki. Pełno tutaj drobnych faktorii i większych spółdzielni. W obrębie piemonckiego regionu wyszczególnionych zostało sześć ważnych i charaktery stycznych miejsc. Cztery z nich różnią się między sobą głównie ze względu na klimat sprzyjający uprawie konkretnej winorośli, a także na techniki ich elaboracji. Pierwsze nazywa się  La Langa di Barolo. To historyczny punkt uprawy szczepu nebbiolo, z którego produkowane jest wino Barolo wymagające długiego procesu starzenia się.  W okolicy znajdują się ważne posiadłości, które niegdyś przyczyniły się do narodzin tego trunku, np. “Fontanafredda”, należąca do królewskiego rodu Savoia, zaś średniowieczne osady charakteryzuje obecność zamków.  Kolejnym miejscem uprawy nebbiolo są Le Colline di Barbaresco. Tutaj otrzymuje się z niego inne wino czerwone o tej samej nazwie, a najbardziej charakterystyczny punkt krajobrazu stanowi średniowieczna wieża nazywana Torre di Barbaresco. Idąc dalej napotykamy Nizza Monferrato e il Barbera. Jak sama nazwa wskazuje jest to miejsce produkcji mocno eksportowanego w świat Barbera d’Asti. W odróżnieniu od poprzednich trunków było i jest ono produkowane przez lokalne spółdzielnie. Ważny punkt stanowi Muzeum Bersano z bogatą kolekcją narzędzi służących oczywiście do uprawy i produkcji wina. W okolicy Canelli e l’Asti Spumante wytwarza się białe wino musujące Asti, wynalezione w XIX wieku. Ogromne posiadłości posiadają charakterystyczne piwnice nazywane potocznie “Podziemnymi Katedrami”, jako że wyposażono je w niezliczoną ilość nisz oraz arkad. W miasteczku Canelli, najbardziej uprzemysłowionym miejscu na terenach Langhe-Roero i Monferrato, w drugiej połowie XIX wieku narodziła się włoska kultura szampana.

Odrębną kategorię stanowią dwa ostatnie miejsca wpisane na Listę UNESCO. Pierwsze z nich – Zamek Grinzane Cavour – w początkach XIX wieku należał do księcia Camilla Benso Cavour. Swego czasu wprowadził on cenne innowacje w proces produkcji czerwonego wina. Obecnie znajduje się tutaj najważniejsza Piemoncka Enoteka, czyli Muzeum Etnograficzne dedykowane bogatej sztuce bachusowego trunku. Wokół zamku rozpościerają się jedne z najrozleglejszych i najróżnorodniejszych europejskich winnic. Innym ważnym punktem jest Il Monferrato degli Infernot. “Infernot” to nic innego jak rodzaj przydomowych magazynów, swoistych piwniczek przeznaczonych rzecz jasna do konserwacji wina. Ich wyjątkowość objawia się nie tyle w formie architektonicznej, czy w budulcu, ile w ludowym “know how”.

Pamiętajcie, wina piemonckie znane na całym świecie to Barolo, Barbaresco, Asti Spumante i Barbera d’Asti. Każdemu kto znajdzie się w okolicy gorąco polecam ich degustację, najlepiej we wnętrzach któregoś z lokalnych zamków.

***

Jeśli podobnie jak ja uwielbiacie wino, to polecam Wam wywiad jaki przeprowadziłam z moim dobrym znajomym Emilio, który jest dyplomowanym sommelierem. Dowiecie się m.in. jak zostać sommelierem, poznacie słownik wina oraz świat włoskich win.

Część I – Jak zostać sommelierem – KLIK

Część II – Winny świat – KLIK

Część III – Słownik wina oraz włoskie wina na świecie – KLIK

Pamiętajcie również o blogowym Facebooku oraz Instagramie. Znajdziecie tam więcej ciekawostek, więcej zdjęć, po prostu więcej Włoch.

***

DSC_3865
Barolo
Zamek w Barolo, w którym znajduje się Muzeum Wina
Zamek w Barolo, w którym znajduje się Muzeum Wina
Muzeum korkociągów w Barolo
Muzeum korkociągów w Barolo
Langa del Barolo
Langa del Barolo
DSC_3889
Uprawa szczepu nebbiolo
DSC_3890
Nebbiolo
DSC_3893
Jeden z wielu zamków w rejonie Langa di Barolo
DSC_3899
Panorama Langhe-Roero
DSC_3910
Winnice w Grinzane
DSC_3923
Wzgórza Grinzane
DSC_3925
Zamek Grinzane Cavour
DSC_3922
Winnice w Grinzane Cavour
Barbaresco
Barbaresco
Enoteka regionalna w Barbaresco
Enoteka regionalna w Barbaresco
Enoteka regionalna w Barbaresco
Enoteka regionalna w Barbaresco
Barbaresco
Barbaresco
DSC_3900
Nebbiolo

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj