Kościół Santa Maria presso San Satiro – nieistniejąca absyda

2
Kościół Santa Maria presso San Satiro - nieistniejąca absyda

Mediolan jednoznacznie kojarzy się z monumentalną katedrą. Trochę bardziej wtajemniczeni wymienią jeszcze bazylikę Sant’Ambrogio, może  San Lorenzo, ale to by raczej było wszystko jeśli chodzi o kościoły. Tymczasem prawdziwa perełka znajduje się w samym centrum, tuż obok Piazza Duomo, przy via Torino. Mam na myśli niewielkich rozmiarów, niepozornie wciśnięty między zabudowania i sklepy Santa Maria presso San Satiro.

Skromną kaplicę ufundował w tym miejscu jeszcze w IX wieku ówczesny arcybiskup Mediolanu – Ansperto. Poświęcono ją nie byle komu. Św. Satyrus, był bratem Ambrożego, tj. patrona miasta. Renesansowy kościół powstał w wieku XV na życzenia księcia Galeazzo Maria Sforza. Budowa stanowiła prawdziwe wyzwanie, bowiem okoliczne kamienice oraz rozplanowanie ulic w sposób wyraźny ograniczały pole manewru. Prace powierzono młodemu, ale znanemu artyście pochodzącemu z Urbino, czyli Donato Bramantemu. Projekt, wbrew zdrowemu rozsądkowi, powielał odrodzeniowe kanony trójnawowej świątyni z transeptem, którego wymiary odpowiadały powierzchni nawy środkowej. Całości dopełniała centralna kopuła oraz kolebkowe sklepienia. Prawdziwy geniusz artysty objawił się jednak w wykonaniu apsydy usytuowanej za ołtarzem. Mając do dyspozycji jedynie 97 cm głębokości, namalował on imponującą niszę, w czym pomogły mu istniejące już wtedy studia poświęcone perspektywie.

W kościele znajduje się również baptysterium z kopułą autorstwa Bramantego oraz kaplica św. Ansperta na planie krzyża greckiego, będąca najstarszą częścią kompleksu.

Santa Maria presso San Satiro

Via Torino, 17

Kościół jest otwarty dla zwiedzających od wtorku do soboty w godzinach 9,30 – 17,30 i w niedziele między 14 a 17,30.

W tym miejscu zapraszam Cię do moich mediów społecznościowych. Na Facebooku i na Instagramie @podsloncemitaliiblog jestem codziennie i zamieszczam jeszcze więcej ciekawostek, zdjęć i Włoch!

Ania

2 KOMENTARZE

  1. Bardzo ciekawe artykuły, dziękujemy za tak obszerne i rzetelne informacje. Wybieramy się do Mediolanu, ale czytając od dwóch dni wszystko co jest dostępne, uważamy, że nie jesteśmy gotowi. Musimy się lepiej przygotować do spotkania z tym pięknym miastem. Mam pytanie, czy fresk “Ostatnia wieczerza” jest do zobaczenia tylko z grupą czy istnieje szansa na kupno biletów indywidualnie?

    pozdrawiamy serdecznie

    Bożenna Szakacz-Markiewicz

    • Dzięki ogromne za miłe słowa. Wieczernik zwiedza się w grupach i trzeba wcześniej kupić bilety (on-line albo przez telefon). Być może czasem organizowane jest prywatne zwiedzanie, jeśli tak – ma ono charakter VIP’owski. Udanego pobytu!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj