Carrara leży w północnej części Toskanii, przy granicy z Ligurią. Okolicę z jednej strony okalają śnieżnobiałe Alpy Apuańskie, z drugiej turkusowe wody Morza Liguryjskiego. Ta piękna kraina to Lunigiana, o której kilkakrotnie na blogu pisałam. Carrara słynie na całym świecie z wydobywanego w lokalnych kamieniołomach marmuru. Znali go już Etruskowie, jednak dopiero Rzymianie uruchomili pierwsze regularne kamieniołomy. Najlepszym tego wyrazem było ufundowanie w okolicy kolonii Luni z portem, skąd biały kamień płynął w ówczesny świat.
Marmur karraryjski służył za budulec dla rzymskich forów, świątyń i pałaców. W średniowieczu zaczął ozdabiać fasady i wnętrza kościołów, a począwszy od renesansu upodobali go sobie rzeźbiarze. Michał Anioł osobiście odwiedzał kamieniołomy i wybierał materiały odpowiednie dla tworzonych przez niego rzeźb. Marmur posłużył mu również do dekoracji Kaplicy Sykstyńskiej. W późniejszych epokach w białym kamieniu z Carrary rzeźbili m.in. Antonio Canova oraz Igor Mitoraj. Istnieją dwie odmiany marmuru – bielszy i droższy wykorzystywany do produkcji rzeźb, a także lekko szary lub żółty przeznaczony do użytku powszechnego.
Będąc w okolicy, warto odwiedzić jeden z kamieniołomów. Przydatne informacje znajdziecie pod koniec artykułu. Ja podpowiem Wam jak zorganizować samodzielną wycieczkę po okolicy. Istnieje tylko jeden warunek – musicie posiadać samochód lub motor.
Carrara – Colonnata – Fantiscritti – Carrara
- czas trwania: ok. 3 godziny
- długość trasy: ok. 12 km
- wymagania: samochód/motor
Wjechawszy do Carrary, kierujemy się w stronę szerokiej Viale XX settembre. Następnie podążamy Via Roma, Via Don Minzoni i Via Codena, śledząc drogowskazy prowadzące do kamieniołomów i do Colonnaty (“cave di marmo”, “Colonnata”). Po przejechaniu około 2,5 km, docieramy do miasteczka Codena. Zaraz za nim znajduje się pierwszy piękny punkt widokowy.
Wspinając się dalej, przejeżdżamy przez Bedizzano, a po przejechaniu kolejnego kilometra docieramy do la Piana. Tutaj czekają na nas sklepy z pamiątkami i tablica wyjaśniająca metody wydobycia i transportu marmuru. Najpiękniejszy jest oczywiście taras widokowy.
Kolejny przystanek to rzymski kamieniołom z I wieku p.n.e. (Antica Cava romana). W muzeum można dowiedzieć się jak wyglądało wydobycie marmuru w starożytności.
Po przejechaniu kolejnego kilometra docieramy do Colonnaty. Nazwa tej miejscowości najprawdopodobniej pochodzi od słówek “columnata” i “colonnato“, oznaczających otwartą przestrzeń otoczoną przez kolumny. Przy centralnym placu mieszczą się punkt widokowy i kościół św. Bartłomieja (San Bartolomeo), wewnątrz którego zgromadzono wiele marmurowych dzieł sztuki. Na niewielkim dziedzińcu stoi Pomnik Górnika (Monumento al Cavatore), czyli dwa kamienie z płaskorzeźbami przedstawiającymi wszystkie metody wydobycia marmuru. Nie można stąd wyjechać nie spróbowawszy doskonałej lokalnej słoniny – lardo di Colonnata. Serwują ją wszechobecne “larderie”.
Opuszczając Colonnatę, jedziemy drogą o tej samej nazwie. Następnie skręcamy w prawo w kierunku miejscowości Tarnone. W tym miejscu rozpoczynają się tunele wykute z końcem XIX wieku, a po przejechaniu kolejnego kilometra pojawiają się tzw. Ponti di Vara, czyli kamienne wiadukty. Wszystkie te konstrukcje powstały na potrzeby marmurowej kolei (ferrovia marmifera). Tutaj również znajduje się punkt widokowy i sklepy z pamiątkami.
Z Ponti di Vara warto wspięć się do Fantiscritti, gdzie znajduje się tras widokowy zawieszony między turkusowymi wodami Morza Liguryjskiego, a śnieżnobiałymi górami. Są tutaj również knajpki i sklepy z pamiątkami, a także zaaranżowana pod otwartym niebem ekspozycja sprzętów i maszyn używanych na przestrzeni wieków do wydobycia marmuru.
Z Fantiscritti wracamy w stronę Ponti di Vara, skąd kierujemy się z powrotem do Carrary. Tradycja wydobycia marmuru liczy ponad 2000 lat, a jej ukoronowaniem jest właśnie Carrara – marmurowe miasto i jedno z Miast Kreatywnych UNESCO. Co to znaczy? Celem programu Miast Kreatywnych jest zwiększenie świadomości społecznej na temat znaczenia kultury i jej prorozwojowego potencjału w różnych segmentach życia społecznego, w tym również w gospodarce. Filarem rozwoju Carrary były i są rękodzieło oraz sztuka ludowa. Koniecznie trzeba zobaczyć średniowieczne Zamek Malaspina, Katedrę, Via Santa Maria i renesansową Piazza Alberica.
A co jeśli chcecie zwiedzić kamieniołomy?
Możecie skorzystać z poniższych stron, gdzie znajdziecie wszystkie przydatne informacje:
A presto!
Ania
P.S. Jeśli spodobał Ci się ten wpis albo masz jakieś pytanie, zostaw pod tekstem komentarz. Jeśli byłeś w Monreale, możesz podzielić się w komentarzu własnym zdjęciem stamtąd. Pamiętaj też, że czekam na Ciebie na Facebooku oraz na Instagramie. Jestem tam codziennie i zamieszczam jeszcze więcej włoskich ciekawostek oraz zdjęć.
Jutro wybieram się Twoją trasą odkryć, skąd tak naprawdę pochodzi marmur! Dzięki za super wpis 🙂
Dzień dobry, czy proponowaną trasę można pokonać samochodem osobowym, bo na zdjęciach widzę wyłącznie samochody terenowe ?
Dużo się dowiedziałam dzięki temu wpisowi. Dziękuję. Będę w Carrarze w połowie września i koniecznie chcę zwiedzić kamieniołomy.
Pozdrawiam