Aperitif (wł. aperitivo) to kwintesencja włoskiego lifestajlu. Musielibyście się mocno postarać, żeby podczas pobytu we Włoszech nie natknąć się na aperitif. Oczywiście większość barów i lokali serwuje dobrze znane na całym świecie drinki, jeśli jednak zapragniecie spróbować tutejszych klasyków, podsyłam Wam przewodnik po najpopularniejszych koktajlach. Zasadniczo aperitif ma wpłynąć na zaostrzenie apetytu, dlatego cechuje go lekko gorzkawy smak złagodzony przez owoce, w szczególności pomarańcze.
BITTER I WERMUT:
Campari – powstaje z wyciągu z aromatycznych ziół, korzennych przypraw i owoców połączonych z alkoholem i wodą.
Martini – wermut, czyli bardzo aromatyczne wino. Jego tajemnica leży w dodatku mieszanki ziół i korzennych przypraw.
Aperol – przypomina Campari, jego smak nie jest jednak tak mocno ziołowy, poza tym posiada mniejsze stężenie alkoholu.
KOKTAJLE:
Americano lub Milano – Torino – jasnoczerwony koktajl, w skład którego wchodzą czerwony wermut, Campari i woda sodowa.
Campari soda lub Camparisoda – to gotowy koktajl, który nie tylko zamówicie w barze, ale i kupicie w każdym sklepie. Przygotowuje się go mieszając Campari z wodą sodową.
Negroni – koktajl składający się z ginu, czerwonego wermutu i Campari.
Sbagliato lub Negroni sbagliato – koktajl powstał w wyniku rozkojarzenia mediolańskiego barmana, który zamiast dodać do drinka gin, wlał Prosecco. Tak oto Negroni przemieniło się w sbagliato. Podobno stało się to w Barze Basso, ale dzisiaj co drugi lounge bar w Mediolanie przypisuje sobie tę historię.
Spritz – koktajl niezwykle popularny w północnych Włoszech, najlepiej smakuje w Wenecji Euganejskiej. Składa się z Aperolu, Campari lub Selectu zmieszanych z Prosecco i wodą sodową.
Crodino – bezalkoholowy koktajl, którego przepis pozostaje tajemnicą. Wiadomo tylko tyle, że w skład mieszanki wchodzą goździki, kolendra, gałka muszkatołowa i kardamon.
Mam nadzieję, że mój przewodnik po najpopularniejszych koktajlach będzie dla Ciebie pomocny. Boun apertivo!
Ania