Spritz – krótka historia najpopularniejszego włoskiego drinka

4
Spritz - krótka historia najpopularniejszego włoskiego drinka

ODROBINA HISTORII:

Orzeźwiający, kolorowy i niezbyt mocny – taki właśnie jest drink, który w ostatnich latach podbił nie tylko Włochy, ale niemal cały świat. W Wenecji Euganejskiej, gdzie został stworzony, Spritz był bardzo popularny już w XIX wieku, jednak wtedy wyglądał zupełnie inaczej. Prosecco, Aperol i woda sodowa to późniejsze wariacje na temat tego co po polsku określamy terminem “szprycer”. Co więcej, pierwszy Spritz wcale nie był włoskim wynalazkiem.

Drink narodził się na przełomie XVIII i XIX wieku, w czasach kiedy Lombardia i Wenecja Euganejska znajdowały się pod panowaniem austriackim. Dla habsburskich żołnierzy przebywających w Italii włoskie wina okazały się zbyt mocne. Szybko wpadli zatem na pomysł rozcieńczania ich przy pomocy wody gazowanej. “Spritzen” po niemiecku znaczy “pryskać”, a pierwszy Spritz składał się z białego wina spryskanego wodą sodową i był wynalazkiem austriacko-węgierskim. W regionie Friuli-Wenecja Julijska, który znajduje się na styku kilku kultur, jeśli zamówisz Spritza, najprawdopodobniej dostaniesz go w takiej właśnie wersji.

Milowym krokiem ku ewolucji Spritza było wynalezienie na początku XX wieku wody sodowej (acqua di Seltz). Prawdziwy punkt zwrotny nastąpił w latach dwudziestych ubiegłego wieku, kiedy pomyślano o zabarwieniu go gorzkim likierem typu bitter. Powstały dwie szkoły. Pierwszą można określić terminem kontynentalna – narodziła się bowiem w Padwie, gdzie do Spritza zaczęto dodawać Aperol. Druga to szkoła z laguny, czyli wenecka. Tam do Spritza tradycyjne dodaje się bitter Select. Wersja padewska, począwszy od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku zaczęła się rozprzestrzeniać w całych północnych Włoszech, później w innych częściach kraju po to, aby ostatecznie odnieść sukces niemal na całym świecie. Drink oficjalnie znany jest pod nazwą Spritz veneziano.

Co jeszcze warto o Spritzu wiedzieć? Każde miasto znajdujące się na terenie Wenecja Euganejskaiej i Friuli-Wenecji Julijskiej ma własną wersję drinka. W Padwie dodaje się do niego białe wino musujące, w Wenecji białe wino bez bąbelków, w Treviso Prosecco, a w Udine Tocai friuliano. Aperol można zastąpić Campari, Select, China Martini lub Cynar.

SPRITZ VENEZIANO

  • 1/3 likieru typu bitter
  • 1/3 białego wina musującego
  • 1/3 wody sodowej
  • 1 zielona oliwka albo plaster pomarańczy
  • lód

Do szklanki wrzucamy lód. Wlewamy kolejno bitter, białe wino musujące i wodę sodową. Na koniec dodajemy plaster pomarańczy albo oliwkę na drewnianym patyczku.

APEROL SPRITZ

  • 3 części Prosecco
  • 2 części Aperola lub innego likieru typu bitter
  • 1 część wody sodowej
  • 1 zielona oliwka albo plaster pomarańczy
  • lód

Do szklanki wrzucamy lód. Wlewamy kolejno Aperol (bitter), Prosecco i wodę sodową. Na koniec dodajemy plaster pomarańczy albo oliwkę na drewnianym patyczku.

Cin, cin!

Ania

 

P.S. Jeśli spodobał Ci się ten wpis, albo masz jakieś pytanie zostaw pod tekstem komentarz. Pamiętaj też, że czekam na Ciebie na Facebooku oraz na Instagramie@podsloncemitaliiblog. Jestem tam codziennie i zamieszczam jeszcze więcej włoskich ciekawostek oraz zdjęć.

4 KOMENTARZE

  1. Artykuł ciekawy, niestety przepis niepoprawny 🙂

    Oryginalne proporcje to 3-2-1, tzn. 3 części wina musujacego, 2 części bitter i jedna wody gazowanej. Do tego oczywiście lód i plasterek pomarańczy.

    • Cześć Paweł. Przepis który zacytowałeś znajduje się na butelce Aperolu i jest również oficjalnym przepisem IBA. Jest bardzo popularny, ale nie oryginalny-jedyny-prawdziwy. Wersja podana przeze mnie nazywa się Spritz Veneziano i ma inne proporcje. Nie istnieje jedna wersja tego drinka, sami mieszkańcy Triveneto (Wenecja Euganejska i Fruli-Wenecja Julijska) spierają się między sobą o składniki. Obydwie wersje są poprawne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj