10 powodów dla których warto zobaczyć Certosa di Pavia

2
Certosa di Pavia

Certosa di Pavia, tak samo jak Duomo di Milano, jest wybitnym przykładem ewolucji sztuki lombardzkiej od gotyku do renesansu. W zamyśle Gian Galeazzo Viscontiego – pana Mediolanu – klasztor miał pełnić rolę kaplicy i mauzoleum rodowego. Prace budowlane trwały od 1396 roku aż po połowę XVI wieku, a różnorodność stylów najlepiej uwydatnia fasada kościoła. Klasztor został zbudowany na skraju terenów myśliwskich należących do Viscontich, którzy w niedalekiej Pawii, podobnie jak w Vigevano, mieli swoje rezydencje. Gian Galeazzo podarował kościół kartuzom i jednocześnie zobowiązał ich do przeznaczania części zysków z uprawy pól i ze swoich posiadłości na kontynuację prac, co mnisi chętnie czynili przez cztery wieki, wzbogacając budowle o kolejne dzieła sztuki.

10 powodów dla których warto zobaczyć Certosa di Pavia:

  1. Dla wyjątkowego muzeum rzeźby pod otwartym niebem, za które uchodzi marmurowa fasada kościoła. Jej dolna część, sięgająca do pierwszego porządku loggi, jest starsza. Została wykonana z końcem XV i początkiem XVI wieku. Oprócz scen mitologicznych i tych ukazujących historię Rzymu, widać tutaj medaliony z głowami cesarzy oraz królów, reliefy wyobrażające wydarzenia związane z założeniem zakonu kartuzów (Certosa w Grenoble), dzieje św. Ambrożego i Jana Chrzciciela. Partia górna jest późniejsza i bardziej statyczna, a dekoracje ograniczają się do ozdobnych motywów architektonicznych.
  2. Dla gotyckich naw kościoła i dla bocznych kaplic – w jednej z nich znajduje się poliptyk autorstwa Perugina i Bergognonego. Dla innych dzieł Bergognonego (m.in. “S. Siro fra quattro santi”, “S. Ambrogio e quattro santi”, “Crociffisione”), dla witraży i dla imponującego sklepienia, wzorowanego na mediolańskiej katedrze.
  3. Dla transeptu z przepięknymi freskami (“Ecce Homo”, “Incoronazione di Maria con ai piedi Francesco Sforza e Ludovico il Moro”, “Gian Galeazzo con i figli presenta alla Vergine il modello della Certosa”), z nagrobkiem Beatrice d’Este i Ludovico Sforzy, zwanego il Moro (1497), w którym nigdy nie pochowano książęcej pary i dla nagrobka Gian Galeazzo Viscontiego (1492-1497, 1562).
  4. Dla starej zakrystii z poliptykiem wyrzeźbionym w kości słoniowej (ok. 1400).
  5. Dla prezbiterium z przepięknie rzeźbionymi ławami i dla marmurowych tronów z kamiennymi wstawkami, znajdujących się po bokach ołtarza.
  6. Dla fresku Luiniego “Madonna con bambino” (ok. 1615), zdobiącego salę z lawatarzem.
  7. Dla dużego krużganku z 24 celami mnichów. Każda z nich oznaczona jest jedną literą alfabetu, składa się z trzech pomieszczeń i z ogródka, w drzwiach natomiast znajduje się otwór, przez który mnisi otrzymywali swój codzienny posiłek.
  8. Dla poznania historii oraz bardzo surowej reguły zakonu kartuzów, która pozostaje niezmienna od blisko 1000 lat. Klasztor w Certosa di Pavia został zbudowany dla tego bractwa, w XVIII wieku przeszedł w ręce, najpierw cystersów, a potem karmelitów, w połowie XIX wieku powrócił do pierwotnych właścicieli, natomiast od 1968 roku ponownie rezydują tutaj cystersi.
  9. Dla niezapomnianej wycieczki rowerowej. Trasa biegnie od Mediolanu, aż po Pawię, wzdłuż Naviglio Pavese.
  10. Dla bliskości oasi naturalistica di S. Alessio, czyli parku natury z wyjątkową fauną i florą. Podwodny tunel pozwala na obserwację zwierząt zamieszkujących jezioro.

Informacje praktyczne:

Godziny otwarcia:

  • Listopad – Luty: 9:00 – 11:00 / 14:30 – 16:30
  • Marzec: 9:00 – 11:30 / 14:30 – 17:00
  • Kwiecień: 9:00 – 11:30 / 14:30 – 17:30
  • Maj – Sierpień: 9:00 – 11:30 / 14:30 – 18:00
  • Wrzesień: 9:00 – 11:30 / 14:30 – 17:30
  • Październik: 9:00 – 11:30 / 14:30 – 17:00

Wstęp wolny. Istnieje możliwość zwiedzania klasztoru z przewodnikiem włoskojęzycznym lub, po wcześniejszym rezerwacji, z przewodnikiem anglojęzycznym. Wizytę w przyklasztornym muzeum (Museo della Certosa) należy zamówić przynajmniej godzinę przed planowanym przybyciem, dzwoniąc pod numer telefonu +39 382 539638.

Na terenie klasztoru obowiązuje zakaz fotografowania.

Dojazd:

  • Samochodem: Certosa di Pavia znajduje się nieopodal drogi “Strada Provinciale 35”, łączącej Mediolan z Pawią.
  • Pociągiem: Wszystkie pociągi regionalne kursujące na trasie Mediolan – Pawia oraz linia S13 (Milano Bovisa – Pavia) należąca do Trenord. Stacja Certosa di Pavia znajduje się w odległości 10 minut spacerem od klasztoru.
  • Autobusem: Autobusy z Mediolanu odjeżdżają z Viale Famagosta, z Pawii z Via Trieste przy dworcu. Przystanek docelowy znajduje się wzdłuż drogi “Strada Provinciale 35”, na przeciwko kościoła S. Michele, 15 minut spacerem od klasztoru.
  • Rowerem: Trasa rowerowa biegnie od Mediolanu do Pawii wzdłuż Naviglio Pavese i drogi “Strada Provinciale 35”.

***

Do zobaczenia „Pod Słońcem Italii”, także na na Facebooku oraz na Instagramie.

Ania

Certosa di Pavia

Certosa di Pavia

Certosa di Pavia

Certosa di Pavia

Certosa di Pavia

Certosa di Pavia

Certosa di Pavia

Certosa di Pavia

Certosa di Pavia

Certosa di Pavia

Certosa di Pavia

Certosa di Pavia

Certosa di Pavia

Certosa di Pavia

Certosa di Pavia

Certosa di Pavia

Certosa di Pavia

2 KOMENTARZE

  1. Aniu, czy Pavia na kilka godzin ma sens? Mocno ją rozważam po drodze z Bergamo do Ligurii, tylko zastanawiam się, czy w kilka godzin uda nam się obejść miasto czy to raczej będzie “po łebkach”?

    • Hmmm, na mnie Pavia większego wrażenia nie zrobiła. Byłam 2 razy i wydała mi się brudna i smutna. Być może to kwestia pogody? Powinnam dać jej jeszcze jedną szansę w jakiś słoneczny dzień 😉 O wiele ciekawsza jest Certosa di Pavia, a na jej zobaczenie krótki postój po drodze do Ligurii wystarczy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj