Santa Maria Antiqua

0
Santa Maria Antiqua CC Flickr by KatieThebeau
Santa Maria Antiqua to najstarszy rzymski kościół ufundowany w połowie VI wieku na terenie dawnego Forum Romanum, u stóp Palatynu. Podobnie jak Panteon jest on rzadkim przykładem zaadoptowania dawnej budowli pogańskiej – w tym przypadku chodzi najprawdopodobniej o monumentalną bramę datowaną na czasy cesarza Domicjana (81-96 r. n. e.). Świątynia pogrzebana pod gruzami spowodowanymi  trzęsieniem ziemi przestała funkcjonować w 847 roku. Odkopano ją dopiero na początku XX wieku.

Santa Maria Antiqua to wyjątkowo rzadki przykład malarstwa sakralnego datowanego na okres między VI a VIII wiekiem. Na całym świecie tylko nieliczne freski, mozaiki i ikony przetrwały ruch ikonoklastyczny, cesarskim dekretem zakazujący oddawania czci przedstawieniom Boga oraz świętych, a w konsekwencji ich niszczenie. Malowidła stanowią zatem doskonały materiał dla studium sztuki bizantyńskiej i wczesnośredniowiecznej poprzedzającej tzw. schizmę wschodnią. Wyobrażone postacie nie są ani płaskie, ani hieratyczne jak na orientalnych ikonach, nie cechują ich nieruchome, sztywne twarze, nie okala czarny kontur. Otwierają nowy rozdział w sztuce europejskiej i stanowią uwerturę do malarstwa Giotta. Najciekawszy fragment stanowi tzw. palinestro (pierwotnie termin oznaczał pergaminowy manuskrypt, w którym wymazywano tekst i zastępowano go nowym; w tym przypadku chodzi oczywiście o sekwencję fresków) zlokalizowane po prawej stronie apsydy. Wyróżniono tutaj aż siedem warstw dekoracji, wśród których Maryja na tronie sięgająca VI w. p.n.e., Zwiastowanie z VII w., kolejne przedstawienie Dziewicy z  początków VIII w. oraz teza pochodząca z Koncylium Laterańskiego (649 r.) głosząca podwójną – boską i ludzką – naturę Chrystusa. W dwóch kaplicach oraz wzdłuż nawy widnieją sceny ilustrujące Biblię i żywota świętych. Kościół stanowi ważne świadectwo do ścierających się między sobą teologii i dla historii wczesnego chrześcijaństwa. Całą dekorację zawdzięczamy zakonnikom, którzy nieugięci wobec prześladowań bizantyńskiego cesarza ikonoklasty Leona III, zgodnie z własnym credo przybliżali tajemnice wiary ówczesnym analfabetom.

Po blisko trzydziestoletnim zamknięciu i po trwających od jedenastu lat pracach konserwatorskich Santa Maria Antiqua będzie w końcu otwarta dla publiczności w bieżącym, 2013 roku.

A presto!

Ania

P.S. Do zobaczenia „Pod Słońcem Italii”, także na na Facebooku oraz na Instagramie i w grupie Zakochani w Italii.


📌 W ramach Rome City Pass możesz zarezerwować bilety „omiń kolejkę” do Bazyliki św. Piotra, bezpłatny wstęp do Koloseum, Muzeów Watykańskich i Kaplicy Sykstyńskiej, transfer z dowolnego lotniska (Ciampino lub Fiumicino), dzienny bilet na autobus Hop-on-Hop-off, 20% zniżki na rozmaite atrakcje, w tym rejsy – np. rejs Hop-on-Hop-off i rejs po Rzymie z kolacją, wycieczki rowerowe po Rzymie i bilety do muzeów – np. do Galerii Borghese. W ramach Rome City Pas możesz również skorzystać z 20% zniżki na wycieczkę do Wenecji, Florencji, Pompei i na wyspę Capri.


Santa Maria Antiqua CC Flickr by KatieThebeau Santa Maria Antiqua CC Flickr by KatieThebeau Santa Maria Antiqua CC Flickr by KatieThebeau Santa Maria Antiqua CC Flickr by KatieThebeau Santa Maria Antiqua CC Flickr by KatieThebeau Santa Maria Antiqua CC Flickr by KatieThebeau Santa Maria Antiqua CC Flickr by KatieThebeau Santa Maria Antiqua CC Flickr by KatieThebeau Santa Maria Antiqua CC Flickr by KatieThebeau

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here