Włochy śladami legendarnej podróży Odyseusza

Gruppo di Polifemo - Sperlonga
Zgodnie z legendą Odyseusz, dzięki swojemu sprytowi, położył kres Wojnie Trojańskiej. Po zakończeniu konfliktu razem z towarzyszami wsiadł na statek i pożeglował w stronę rodzinnej Itaki. Niestety, bogowie mieli wobec niego inne plany i dlatego droga do domu przemieniła się w 10 lat niebezpiecznej i męczącej tułaczki. Na przestrzeni wieków przeróżni naukowcy starali się wskazać które miejsca istniejące w rzeczywistości mogły posłużyć za tło dla przygód greckiego herosa. Większość z nich jest zgodna co do faktu, że scenariusz “Odysei” rozegrał się na Morzu Śródziemnym. Przyjrzyjmy się zatem wspólnie prawdopodobnym włoskim etapom owej legendarnej podróży przekazanej nam przez Homera.

ETNA: GROTA POLIFEMA

W poemacie Homera przebiegłemu Ulissesowi udaje się przechytrzyć cyklopa Polifema, który był synem boga mórz Posejdona. Olbrzym uwięził w swojej jaskini herosa i jego towarzyszy, zamykając wejście wielkim głazem, a następnie pożarł kilku z nich. Odyseusz upoił go winem, kiedy zaś cyklop zasnął, oślepił go przy pomocy rozżarzonego drąga. Następnie przywiązał się razem z kompanami do podbrzuszy baranów, a kiedy Polifem odsunął głaz i czekał przy wejściu na uciekających Greków, Ci wymknęli się niespostrzeżenie. Właśnie za ten występek Ulisses został ukarany trwającą dziesięć lat tułaczką.

Polifem mieszkał w ciemnej grocie, która była inspirowana Etną. Razem z innym cyklopami zajmował się pasterstwem i kuciem piorunów dla Zeusa. Rzeczywiście, okolice aktywnego do dzisiaj wulkanu pod wieloma względami przypominają tereny, na których cyklop miał zwyczaj wypasać swoje owce.

Etna. Pixaby by wsanter

WYSPY EOLSKIE: SIEDZIBA BOGA WIATRÓW

Historia przepięknych Wysp Eolskich, nazywanych także Wyspami Liparyjskimi, jest dogłębnie związana z mitem o bogu Eolu. Mieszkał on najprawdopodobniej na wyspie Stromboli, na której przez miesiąc gościł Odyseusza. Na koniec podarował mu worek z wolej skóry, w którym znajdowały się wichry utrudniające nawigację. W ten sposób starał się pomóc Ulissesowi w powrocie do ojczyzny. Niestety, niektórzy członkowie załogi, powodowani ciekawością, widząc już brzegi Itaki otworzyli sakwę. Uwolnione w ten sposób wiatry wypchnęły ich ponownie w stronę Wysp Eolskich.

Panarea. Vista sul villaggio preistorico - Flickr by Ghost-in-the-Shell

CIEŚNINA MESYŃSKA: SCYLLA I CHARYBDA

W starożytności statki przemierzające cieśninę ulegały zniszczeniom powodowanym przez silne prądy morskie. W ten sposób narodził się mit o Scylli i Charybdzie. Odyseusz podczas swojej tułaczki musiał stawić czoła obydwu potworom, które porwały sześciu członków jego załogi i zniszczyły okręt herosa.

Stretto si Messina. Wikimedia Commons by Di Edd48 - Opera propria, CC BY-SA 3.0

PROMONTORIO CIRCEO: ZIEMIE CZARODZIEJKI KIRKE I RIWIERA ULISSESA

Uznany za miejsce, w którym żyła czarodziejka Kirke, przylądek Circeo jest jednym z najbardziej sugestywnych miejsc wybrzeża Morza Tyrreńskiego. Bywa on również nazywany Riwierą Ulissesa (Gaeta,Sperlonga).

Kirke więziła Odyseusza przez rok czasu. Zamieniła jego towarzyszy w świnie, omamiła go swoimi czarami i urodziła mu nawet syna o imieniu Telegonos.

Riwiera Ulissesa

FARAGLIONI CAPRI: NIEBEZPIECZNE SYRENY

Faraglioni Capri, czyli formacje skalne wypiętrzające się z morza w pobliżu lądu, zostały zidentyfikowane jako skały na których mieszkały syreny. Były one w stanie oczarować śpiewem żeglarzy, przyczyniając się w ten sposób do ich śmierci. Sprytny Odys, wiedząc co mu grozi, nakazał swoim ludziom, aby zatkali uszy woskiem, a jego przywiązali do masztu. Dzięki temu uniknął rozbicia statku o okoliczne rafy, na które syreny naprowadzały okręty.

I Faraglioni di Capri by Berthold Werner [CC BY-SA 3.0 (httpcreativecommons.orglicensesby-sa3

Post ten powstał z inicjatywy Klubu Polki na Obczyźnie. We wrześniu piszemy o baśniowych i legendarnych postaciach pochodzących z krajów naszego zamieszkania. Możecie nas śledzić tutaj.

A presto!

Ania

P.S. Do zobaczenia „Pod Słońcem Italii”, także na na Facebooku oraz na Instagramie i w grupie Zakochani w Italii.


📌 Jeśli planujesz dłuższy pobyt w regionie Lacjum lub w pobliżu Rzymu, możesz skorzystać z Lazio Day Pass. Karta gwarantuje miejsce parkingowe w dogodnej lokalizacji. Pozwoli Ci na ominięcie kolejki do Koloseum, na Forum Romanum i na Palatyn, daje możliwość zobaczenia większej liczby atrakcji, dzięki wycieczce autobusem Hop On Hop Off z przystankami przy najważniejszych punktach i 20% zniżki na bilety do muzeów i inne przyjemności (Bazylika św. Piotra, Galeria Borghese, czy Muzea Watykańskie).


 

3 thoughts on “Włochy śladami legendarnej podróży Odyseusza

    1. No coś Ty? Ja Mitologię uwielbiam. Jak byłam mała, to dziadek zamist bajek czytał mi właśnie Mitologię. Wyobrażałam sobie wtedy, że jestem jakąś grecką boginią 😉 Być może dlatego wylądowałam na archeologii, a teraz mieszkam na południu Europy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© 2012-2019 podsloncemitalii.pl | Wszystkie prawa zastrzeżone | Kopiowanie i rozpowszechnianie bez zgody podsloncemitalii.pl zabronione