Polenta – zdrowe jedzenie smakuje lepiej!

5
Polenta - zdrowe jedzenie smakuje lepiej!

CZYM JEST POLENTA?

Jeśli cenisz sobie zdrowe życie, polenta jak najszybciej powinna zagościć w Twojej kuchni. Mąka kukurydziana nie zawiera glutenu i jest znacznie zdrowsza od pizzy, a przede wszystkim można z niej wyczarować prawdziwe cuda. Na początku mojej włoskiej przygody nie miałam o polencie dobrego zdania. Prawda jest taka, że po prostu jej nie znałam. Oczywiście zagotowana kasza kukurydziana zmieszana z którymś z lokalnych serów (np. gorgonzolą, taleggio, fontiną) nie zwala mnie z nóg. Kiedy jednak zajadam się polentą z sosem z suszonych pomidorów, polentą z brokułami lub z krewetkami albo grillowanymi kawałkami polenty z rozmaitymi dodatkami, a nawet sałatą z polentą wszystko wygląda inaczej. Jestem w kulinarnym raju!

Polenta to strawa ubogich, tak samo, jak w Polsce ziemniaki. Jest sycąca, a przy tym ekstremalnie tania. Niezwykle często występuje w kuchni typowej dla północnych Włoch. Do tego stopnia, że mieszkańcy północy zyskali sobie w Italii przydomek “polentoni” (“pożeracze polenty”), który odróżnia ich od Włochów południowych nazywanych “terroni” (“chłopi”). Polski odpowiednik polenty stanowi mamałyga. Potrawa była i jest popularna w Bułgarii, Rumunii, na Węgrzech i na Ukrainie, a także w dawnej Galicji gdzie najczęściej konsumowano ją z gołąbkami lub twarogiem.

Pietro Longhi "La Polenta"

RODZAJE POLENTY

Nera

Nie zawsze polenta była jednoznaczna z kaszą kukurydzianą. Na Sardynii, gdzie trudno o kukurydzę, przygotowywało się ją z mąki owsianej. Podobnie rzeczy miały się w rejonie toskańskich Apeninów.  Tam używano mąki kasztanowej. Już starożytni Rzymianie znali potrawę o nazwie puls, będącą mieszanką wody i kaszki zbożowej. Jednak polenta w znaczeniu kaszy kukurydzianej pojawiła się w Europie dopiero po odkryciu przez Kolumba Ameryki.

Gialla

Mąka kukurydziana, która przybiera rozmaite formy:

  • gialla bramata, czyli polenta o większych ziarenkach kukurydzy używana w kuchni lombardzkiej. Najczęściej bywa podawana jako dodatek do dań mięsnych. W Mediolanie po ugotowaniu dodaje się do niej sosu pomidorowego, grzybów lub kiełbaski (salsiccia) i zapieka w piekarniku, w Varese bywa serwowana z kawałkami wołowiny z boczkiem i ziołami duszonymi w czerwonym winie, a w Como ze słodkowodnymi rybkami (wł. “missoltini”).
  • gialla fioretto charakteryzują ją delikatne ziarna kukurydzy. Idealnie nadaje się do rozmaitych sosów i do zmieszania z serami.
  • di mais bianco to odmiana polenty używanej w Wenecji Euganejskiej. Doskonale sprawdza się w duecie z rybami.
  • di Storo produkowana jest w Prowincji Trydentu z lokalnej mąki przy użyciu całych ziaren kukurydzy, łącznie z otrębami. Wyróżnia ją lekko czerwony kolor. Tradycyjnie podaje się ją z kawałkami salami duszonymi w czerwonym winie z dodatkiem cebuli, z ziemniakami, z kiszoną kapustą, albo z wieprzowiną.
  • concia – tak nazywa się polenta podawana w Dolinie Aosty, gdzie kasza kukurydziana przyprawiana jest z lokalnymi serami, takimi jak np. fontina, czy toma valdostana.
  • istantanea – polenta instant, czyli kasza gotująca się błyskawicznie.

Taragna

Mieszanka mąki kukurydzianej i mąki gryczanej. Ten rodzaj polenty jest typowy dla Lombardii, a dokładniej dla Valtelliny oraz miast Bergamo, Brescia i ich prowincji. Zwyczajowo przyprawia się ją masłem i serem.

Mimo że największą popularnością polenta cieszy się na północy Włoch, to jest obecna w kuchni całego kraju. W środkowej Italii przygotowuje się ją z delikatnej odmiany mąki i doprawia brokułami, sosem pomidorowym albo np. wieprzowiną. W Neapolu, w Prowincjach Foggia i Bari stanowi odmianę lokalnego street food’u. Smażone kawałki kaszy nazywają się tam “scagliozzi” albo “sgagliozze“. W Bazylikacie, Kalabrii i na Sycylii polenta nosi nazwę “frascatula“.

polenta

JAK PODAWAĆ POLENTĘ?

Upewnijcie się, że macie w domu żeliwny garnek lub tradycyjne naczynie miedziane przystosowane do gotowania polenty. Oczywiście można użyć zwykłego garnka. Ponieważ kasza przyklei się do dna, będzie więcej zmywania.

A presto!

 

Ania

P.S. Jeśli spodobał Ci się ten wpis albo masz jakieś pytanie, zostaw pod tekstem komentarz. Pamiętaj też, że czekam na Ciebie na Facebooku oraz na Instagramie. Jestem tam codziennie i zamieszczam jeszcze więcej włoskich ciekawostek oraz zdjęć.

 

polenta

Poprzedni artykułVieste: legenda o miłości Cristaldy i Pizzomunna
Następny artykułPolenta z porem i brokułami
Ania
Na imię mam Ania. Fascynuje mnie wszystko, co nieznane. Lubię minimalizm w architekturze, czyli "less is more", styl art déco, lubię dobrą muzykę, ciekawe książki, lubię pichcić i sączyć dobre wino. Kolekcjonuję gadżety zakupione w muzealnych sklepach i cukierki ze szkła dmuchanego na wyspie Murano. Paznokcie zazwyczaj maluję na czerwono. Od dziecka jestem powiązana z Włochami, od 14 lat żyję w Lombardii. Trzy pierwsze lata spędziłam w Mediolanie. Właśnie mija jedenasty rok, odkąd mieszkam z rodziną w miasteczku położonym mniej więcej 20 km na północ od Mediolanu i 25 km na południe od Lecco nad jeziorem Como. Na blogu opisuję kraj, gdzie zabytek znajduje się niemal na każdym kroku, a historia, krajobraz, zwyczaje, ludzie i kuchnia mienią się nieskończoną gamą kolorów. Zapraszam do mojej Italii!

5 KOMENTARZE

  1. Polenta! Moja zmora kulinarna jeszcze do niedawna 🙂 Na Istrii się zadomowiła z Włoch właśnie i też początkowo nie mogłam do niej przywyknąć. Niestety u nas nie występuje w aż tylu odmianach. Na szczęście do Włoch blisko, można wyskoczyć na kulinarną wycieczkę.

    • Hehehe, ja planuję wycieczkę w odwrotnym kierunku, czyli na Istrię. Co prawda nie śladami polenty, a raczej architektury, historii i rzymsko-włoskiej spuścizny 🙂

  2. Polentę odkryłam dawno i… schowałam w otchłań niepamięci… 😉 Niedawno odkryłam na nowo i zakochałam się, bo jednak sposób gotowania ma decydujące znaczenie 🙂

  3. W polencie zakochalam sie kilka tyg. temu, kiedy zrobilam do niej sos kurkowy, a w sama polente wmieszalam parmezan. Niskokaloryczna, pelna mineralow, bezglutenowa… cudowna!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj