Mediolan, Bergamo, jezioro Como, jezioro Garda i…? No właśnie, tak niewiele wiemy na temat Lombardii. Tymczasem region skrywa całą masę perełek, które zachwycą każdego miłośnika Italii. U progu 9 roku na emigracji, przedstawiam Wam mój subiektywny ranking magicznych lombardzkich zakątków.
1. MEDIOLAN – CASA GALIMBERTI
“Mediolan kompletnie mnie nie zachwycił”, “Na zwiedzenie miasta wystarczy kilka godzin”, “Mediolan możesz sobie odpuścić” – wielokrotnie słyszę podobne stwierdzenia. Ja po 8 latach nadal poznaję miasto i za każdym razem odkrywam jakąś perełkę. Uwielbiam secesję, a tej w stolicy Lombardii nie brakuje. Z całego serca polecam spacer śladami art nouveau. Jeśli masz niewiele czasu, to przynajmniej rzuć okiem na Casa Galimberti, która oddalona jest o 2 minuty drogi od handlowej alei Buenos Aires.
2. SAN PELLEGRINO TERME – MIASTO WIDMO
San Pellegrino Terme to secesyjne miasto leżące w alpejskiej dolinie. W XVIII wieku zaczęto na dużą skalę wykorzystywać dobroczynne działanie tutejszych źródeł, a pod koniec XIX wieku mieścina stała się modnym kierunkiem wśród arystokracji, koronowanych głów, gwiazd estrady i kina. Wtedy powstały charakterystyczne budynki i elegancka kolejka linowa. Po II Wojnie Światowej termy popadły w kryzys, San Pellegrino w zapomnienie. Nadal jednak wydobywa się wodę, a spacer po jedynym w swoim rodzaju mieście-widmie jest niezwykle klimatyczny i zdecydowanie można go zaliczyć do magicznych doświadczeń.
3. PARCO ADDA NORD – MIEJSCE, KTÓRE BYŁO INSPIRACJĄ DLA LEONARDA DA VINCI
Jak zapewne wiecie, Leonardo da Vinci przez wiele lat przebywał i tworzył w Mediolanie. Niewielu z nas ma świadomość, że to w Lombardii, a nie w Toskanii artysta znalazł inspiracje dla tła dwóch ważnych obrazów – “Mony Lisy” i “Madonny w Grocie”. W dolnym biegu rzeki Addy znajduje się Parco Adda Nord znany z urzekającej fauny i flory. Na jego obszarze leży Trezzo sul Adda, czyli miejsce, które oczarowało Leonarda do tego stopnia, że postanowił uwiecznić lokalne pejzaże.
4. CERTOSA DI PAVIA – MUZEUM POD OTWARTYM NIEBEM
Zauroczyła Cię mediolańska katedra? Pora odkryć Certosa di Pavia. Klasztor jest wybitnym przykładem ewolucji sztuki lombardzkiej od gotyku do renesansu. Marmurowa fasada kościoła to prawdziwe muzeum rzeźby, mieszczące się pod otwartym niebem. Efekt “wow”masz gwarantowany.
5. PLAC W VIGEVANO
Na Nizinie Padańskiej w prowincji Pawii leży mało znane Vigevano. Na przełomie XIV i XV wieku Luchino Visconti i Ludovico Sforza przy pomocy a Donata Bramantego i Leonarda da Vinci uczynili z niewielkiej osady okazałą letnią rezydencję królewską. Wizytówką Vigevano jest centralny Plac Książęcy (Piazza Ducale). Autorem projektu był mistrz Bramante, który inspirację zaczerpnął od rzymskiego forum. Jest to jeden z najdoskonalszych przykładów architektury lombardzkiej XV wieku. W Vigevano w Gelaterii Vero Latte zjesz najlepsze w całej Europie lody.
6.RIO DI MANTOVA
Mantua urzeka z wielu powodów. Magicznych zakątków w mieście nie brakuje. Jednym z nich jest Rio di Mantova, czyli kanał przecinający miasto i łączący ze sobą jeziora Superiore i Inferiore. Widoki są bajeczne, chociaż w wyniku powojennej przebudowy, część kanału została zakryta.
7. VAL DI MELLO – LOMBARDZKIE MALEDIWY
Val di Mello to alpejska dolina o polodowcowym pochodzeniu. Na jej terenie znajdują się niewielkie wioski z kamiennymi domkami, schroniska, łąki, na których wiosną i latem pasą się krowy, strumień górski i turkusowe jezioro. Każdy, kto raz był w Val di Mello, będzie tam wracał.
8. WILLA CAROLOTTA I WIDOKI NA JEZIORO COMO
Obcokrajowcy, szczególnie ci przybywający z północnej Europy dużo częściej i chętniej odwiedzają jezioro Garda. Piękniejsze od niego i bardziej stylowe jest jezioro Como, które od zawsze przyciągało i inspirowało artystów. Zachodnie wybrzeże jest inne od wschodniego – łagodnym zboczom przeciwstawiają się skaliste fiordy, a jego środkowa część zapiera dech w piersiach. Właśnie tam znajdują się najcudowniejsze widoki.
9. CRESPI D’ADDA – UTOPIJNE MIASTECZKO ROBOTNICZE
Crespi d’Adda – modelowe miasteczko robotnicze – to miasto, które powstało nie w wyniku biegu historii i działań ludzkich, tylko na skutek starannie zaprojektowanej idei. Panuje w nim surrealistyczna atmosfera, jedyna w swoim rodzaju. Nic dziwnego, że w przemysłowej Lombardii postanowiono na przełomie XIX i XX wieku wybudować od podstaw miasteczko robotnicze wzorowane na modelu angielskim. Wyspę szczęśliwych robotników w 1995 roku wpisano na listę UNESCO.
A presto!
Ania
P.S. Jeśli spodobał Ci się ten wpis albo masz jakieś pytanie, zostaw pod tekstem komentarz. Jeśli byłeś w Lombardii, możesz podzielić się w komentarzu własnym zdjęciem stamtąd. Pamiętaj też, że czekam na Ciebie na Facebooku oraz na Instagramie. Jestem tam codziennie i zamieszczam jeszcze więcej włoskich ciekawostek oraz zdjęć.
Aniu, dziękuję za piękne opisany raczej nieznanych mi miejsc.
Dzięki tobie je z pewnością odwiedzimy.
Krzysztof