Corenno Plinio, czyli zjawiskowa wioska o tysiącach schodów

0
Corenno Plinio, czyli zjawiskowa wioska o tysiącach schodów

Corenno Plinio

Corenno Plinio to mikroskopijna wioska rybacka zaliczana do najpiękniejszych miejsc nad jeziorem Como. Mieszka w niej tylko 16 osób i znajduje się jedna jedyna restauracja. Mimo niedużych rozmiarów osada ma za sobą wielką przeszłość. Do Corenno dotarli Celtowie, a później Rzymianie. W nazwie pojawia się imię związanego z okolicą Pliniusza Młodszego, urodzonego w Como polityka i pisarza. Dużym znaczeniem lokalizacja cieszyła się również w wiekach średnich. Dzisiaj jest częścią większego Dervio. Niezmiennie czaruje wykutymi w skale schodami, starym domostwem, pięknie utrzymanymi kwiatami, widokiem na Alpy i na jezioro. Nie sposób wyjechać stąd obojętnym.

1000 kamiennych schodów i średniowieczny zamek

Corenno Plinio okrzyknięto wioską tysiąca schodów. Podobnie jak średniowieczy zamek rodu Andreanich i mury z blankami, wykonane zostały w całości z kamienia. Prowadzą w stronę jeziora i stanowią lokalną atrakcję. Zamek jest jednym z lepiej zachowanych nad całym Como. Mimo wielu oblężeń mających miejsce na przestrzeni wieków dotrwał do czasów współczesnych. W chwilach zagrożenia mieszkańcy Corenno zawsze mogli znaleźć schronienie za jego murami.

Przystanek w porcie

W słoneczny dzień krótki przystanek w porcie jest punktem obowiązkowym. Widok na okolicę, na leciwe mury, bujną roślinność, przycumowane łodzie i na ptactwo unoszące się nad taflą jeziora przynosi ukojenie.

Belweder

Naturalny taras widokowy znajdujący się na skałach roztacza panoramę na jezioro Como i miasteczka położone po przeciwnej stronie akwenu. Można stąd dostrzec Klasztor w Pionie, miejscowość Gravedona z kościołem Santa Maria del Tiglio i pałacem Gallio, Musso z kaplicą zamkową pod wezwaniem św. Eufemii i ruinami pałacu Jana Jakuba Medyceusza, który w XVI wieku kilkakrotnie złupił Corenno i wreszcie Rezzonico z zamkiem warownym współczesnym twierdzy w Corenno. Fortece niejednokrotnie na przestrzeni dziejów wymieniały informacje o nadciągającym niebezpieczeństwie.

Kościół św. Tomasza z Canterbury

Na niewielkim placu stoi marmurowy kościół św. Tomasza z Canterbury wybudowany w stylu gotyckim. Po obu stronach portalu znajdują się dwie ozdobne arkady. Trzecią umieszczono w murach zamku. Dzieli je jedynie 50 lat, a każda prezentuje inny porządek. W bocznej ścianie widnieje natomiast nagrobek rodu książąt Andreanich. Marmur i ciemny kamień potrzebny do budowy pozyskano w okolicznych kamieniołomach: w Campione, Musso i Varennie.

Po Corenno Plinio wystarczy spacerować i chłonąć atmosferę. Widoki, a także wyjątkowy urok jeziora Como i delikatna bryza roztaczająca się nad okolicą sprawiają, że człowiek odjeżdża stąd szczęśliwy.

Informacje praktyczne

Opłata za wejście na teren wioski wynosi 3€. Bilet ulgowy dla nastolatków w wieku 10-18 lat to 2€, młodsze dzieci nie płacą. Od grup powyżej 20 osób pobierana jest kwota 2€ za osobę. Abonament roczny to koszt 20€. Z opłat zwolnieni są mieszkańcy Corenno Plinio. W momencie zakupu biletu turyści otrzymują starannie opracowane broszury dotyczące miejscowości. Kara za brak ważnego biletu: 10€.

Aplikacje:

Zeskanuj poniższy kod QR lub pobierz aplikację, aby lepiej poznać Corenno Plinio.

Ania

Zainteresował Cię ten wpis? Zostań ze mną na dłużej i zajrzyj koniecznie do moich mediów społecznościowych. Na Facebooku i na Instagramie @podsloncemitaliiblog jestem codziennie i zamieszczam jeszcze więcej ciekawostek, zdjęć i Włoch!

Corenno Plinio, czyli zjawiskowa wioska o tysiącach schodów Corenno Plinio, czyli zjawiskowa wioska o tysiącach schodów Corenno Plinio, czyli zjawiskowa wioska o tysiącach schodów Corenno Plinio, czyli zjawiskowa wioska o tysiącach schodów

Corenno Plinio, czyli zjawiskowa wioska o tysiącach schodów Corenno Plinio, czyli zjawiskowa wioska o tysiącach schodów Corenno Plinio, czyli zjawiskowa wioska o tysiącach schodów Corenno Plinio, czyli zjawiskowa wioska o tysiącach schodów

Corenno Plinio, czyli zjawiskowa wioska o tysiącach schodów Corenno Plinio, czyli zjawiskowa wioska o tysiącach schodów Corenno Plinio, czyli zjawiskowa wioska o tysiącach schodów Corenno Plinio, czyli zjawiskowa wioska o tysiącach schodów Corenno Plinio, czyli zjawiskowa wioska o tysiącach schodów

Corenno Plinio, czyli zjawiskowa wioska o tysiącach schodów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj