Monreale, czyli arabsko-normańskie miasteczko, które góruje nad Palermo

1
Monreale, czyli arabsko-normańskie miasteczko, które góruje nad Palermo

Każdy, kto odwiedza północną część Sycylii, najprawdopodobniej wybierze się do Monreale. Miasteczko jest oddalone o niecałe 10 km od stolicy wyspy – Palermo. Można dostać się tutaj komunikacją miejską (autobus odjeżdża z okolic Piazza Giulio Cesare położonego przed dworcem i z Piazza Indipendenza znajdującego się za Pałacem Normanów), a podróż bez dwóch zdań stanowi rodzaj atrakcji. Wprawni kierowcy pędzą po wąskich i porozbijanych uliczkach wspinających się w stronę Monreale niczym kierowcy Formuły 1 na torze wyścigowym w Monzy.

Katedra w Monreale razem z Palermo i Katedrą w Cefalù przez wzgląd na arabsko-normańskie dziedzictwo kulturowe  zostały wpisane w 2015 roku na listę UNESCO. Poza niepodważalnym znaczeniem, jakie te miejsca wnoszą do historii sztuki i architektury, są ważne również z innego powodu. Były jednymi z pierwszych ośrodków europejskich, jakie zamieszkiwały społeczności wielokulturowe. Arabowie, Bizantyjczycy, Normanowie i Hiszpanie – każda z tych grup etnicznych ogromnie przyczyniła się do rozwoju urbanistycznego Palermo, Cefalù i Monreale. Ja po raz pierwszy usłyszałam o Monreale podczas wykładów z recepcji antyku w sztukach wizualnych. Nasz profesor bardzo często odwoływał się do bizantyjskich mozaik. Już wtedy – kilkanaście lat temu – zrozumiałam, że muszę to miejsc zobaczyć na własne oczy.

Z powstaniem Monreale, które góruje nad Palermo i skąd rozpościera się widok na dolinę Conca d’Oro, wiąże się pewna legenda. Normański król Wilhelm II Dobry – wnuk Rogera II – zmęczony polowaniem, zasnął pod drzewem karobowym (rodzaj drzewa należącego do rodziny bobowatych i występującego w klimacie śródziemnomorskim). Przyśniła mu się Najświętsza Panienka i wskazała miejsce, gdzie został ukryty skarb. Władca dzięki pozyskanym środkom miał wznieść kościół maryjny. Rzeczywiście, Katedra w Monreale jest pod wezwaniem Matki Boskiej (wł. Santa Maria Nuova). Pomijając legendarny przekaz, można przypuszczać, że Wilhelmowi zależało na wybudowaniu świątyni, mogącej konkurować z Kaplicą Palatyńską, a przede wszystkim – i to wiemy na pewno – fundując nowe biskupstwo, chciał ograniczyć rosnące wpływy biskupa Palermo.

Na tyłach katedry, za Urzędem Gminy (wł. Palazzo del Municipio) znajduje się Belvedere, czyli miejsce, z którego można podziwiać rozległą Conca d’Oro. Nazwano ją złotą (wł. oro) ze względu na rosnące tam liczne drzewa cytrusowe i ich owoce, charakteryzujące się złocistymi refleksami.

Monreale

Monreale

Monreale

Monreale

Monreale

Monreale

Monreale

Monreale

Monreale

Monreale

Monreale

Katedra Santa Maria Nuova to jeden z najbardziej znanych i najpiękniejszych średniowiecznych kościołów. Wyróżnia go bryła architektoniczna, będąca normandzką wariacją na temat stylu romańskiego. Niestety budynek był wielokrotnie przebudowywany. Wystarczy spojrzeć na portyk z XVIII wieku, żeby zauważyć, że niemal całkowicie zatarł on pierwotny wygląd katedry. Po jego obu stronach stoją wieże. Lewa jest niższa i nigdy nie została ukończona. Charakterystyczne geometryczne zdobienia z tufu i marmuru, widoczne jedynie w górnej  części fasady i z tyłu, nawiązują do tradycji arabskiej. Złote mozaiki wewnątrz świątyni to spuścizna po Bizancjum. Wykonali je artyści sprowadzeni z Wenecji. 130 mozaik pokrywa ponad 6000 m² powierzchni. Przedstawiają sceny ze Starego i Nowego testamentu, a także żywoty świętych. Ciekawostką jest jedyne znane we Włoszech wyobrażenie św. Tomasza Becketta, arcybiskupa Canterbury – najpierw przyjaciela, a później zaciekłego wroga króla Henryka II. Niezapomniane wrażenie robi sugestywna ikona Chrystusa Pankratora, umieszczona w apsydzie. Do kościoła prowadzą dwa wejścia. Zachodni portal to największe dla tamtej epoki drzwi brązowe ozdobione scenami z Biblii. Drugi portal umieszczono w północnej części katedry.

Do kompleksu zalicza się również klasztor benedyktynów z romańskim krużgankiem ozdobionym bliźniaczymi kolumnami. Niektóre z nich są pozbawione zdobień, inne wręcz przeciwnie – obfitują w dekoracje i nawiązują do stylu arabskiego. Wewnątrz znajduje się ogród, a w jego środku stoi fontanna w kształcie palmy. Krużganek doskonale widać z poziomu tarasu widokowego. W Monreale ma swoją siedzibę również Muzeum Diecezjalne (wł. Museo Diocesiano) z kolekcją obrazów, przedmiotów liturgicznych, dewocjonaliów i pięknych fresków sięgających XVIII wieku.

A presto!

Ania

P.S. Jeśli spodobał Ci się ten wpis albo masz jakieś pytanie, zostaw pod tekstem komentarz. Jeśli byłeś w Monreale, możesz podzielić się w komentarzu własnym zdjęciem stamtąd. Pamiętaj też, że czekam na Ciebie na Facebooku oraz na Instagramie. Jestem tam codziennie i zamieszczam jeszcze więcej włoskich ciekawostek oraz zdjęć

Katedra w Monreale

Katedra w Monreale

Katedra w Monreale

Katedra w Monreale

Katedra w Monreale

Katedra w Monreale

Katedra w Monreale

Katedra w Monreale

Katedra w Monreale

Katedra w Monreale

Katedra w Monreale

Katedra w Monreale

Katedra w Monreale

 

1 KOMENTARZ

  1. Dziękuje za piękne spotkanie z Monrealo, Sycylia, marzenie nie byłam, ale Włochy znam, wiadomo kto nie widział Rzymu itd, a ja miałam to szczęście i nawet swoje wnuczki zawiozłam do Włoch, przedreptałyśmy wszystko co uważałam za konieczne do obejrzenia, zjadłyśmy coś dobrego, oczywiście lody też i żałując że byłyśmy tylko tydzień postanowiłyśmy jeszcze wrócić. Na razie nam sie nie udało, ale panny były kilkukrotnie tak im sie podobało! Pozdrawiam serdecznie Jadwiga

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj