Kalendarium: czerwiec 2018

0
Kalendarium: czerwiec 2018
3 czerwca wypada pierwsza niedziela miesiąca. Jak zawsze w ten dzień wstęp do muzeów państwowych MiBACT jest darmowy (kompletna lista obiektów tutaj). Tymczasem zaczyna się lato, w związku z tym rośnie liczna rozmaitych ciekawych wydarzeń, odbywających się w całych Włoszech.

Trenino dei Castelli

14.04-15.09.2018

Specjalny pociąg przewiezie wszystkich chętnych po malowniczych Val di Non i Val di Sole – dolinach położonych w regionie Trydent-Górna Adyga. Pierwsza z nich pełna jest zamków i rezydencji, które naturalnie będzie można zwiedzić. Nie zabraknie przepięknych pejzaży, typowych dla prowincji Trentino. Pociąg będzie kursował w soboty, a w czerwcu, lipcu i sierpniu również w niedziele. Na wszystkie niedziele przewidziano pakiety rodzinne, w zamkach będą organizowane gry i zabawy dedykowane najmłodszym.

www.iltreninodeicastelli.it

Val di Non i Val di Sole, Trydent-Górna Adyga

winoroślTreno dei Vini dell’Etna

22.04-2.12.2018

22 kwietnia po raz kolejny wyruszy zabytkowy pociąg, który w każdą sobotę przewiezie pasjonatów wina po winnicach znajdujących się u podnóży Etny. Następnie podróżni przesiądą się do wine busa i odwiedzą lokalnych producentów wina, gdzie m.in. wezmą udział w degustacjach. Podczas wycieczki będzie można kontemplować słońce, morze i lawę.

www.stradadelvinodelletna.it

okolice Etny, Sycylia

Jesolo International Sand Sculpture Festival/Mostra Sculture di Sabbia

2.06-9.09.2018

W Jesolo przez całe lato trwać będzie wystawa rzeźb wykonanych z piasku zmieszanego z wodą. Tegoroczna edycja festiwalu jest dwudziestą z rzędu i jak zawsze przyciągnie artystów pochodzących z całego świata.

Piazza Brescia, Jesolo (Venezia), Wenecja Euganejska

www.sultansofsand.com

Wystawa obrazów Fridy Khalo w Mediolanie trwa jeszcze tylko przez chwilę, bo do 3 czerwca.

Frida Kahlo oltre il mitoFrida Kahlo oltre il mito

1.02-3.06.2018

Fascynujący świat meksykańskiej artystki będzie można poznać bliżej dzięki wystawie “Frida Kahlo oltre il mito”, odbywającej się w pierwszej połowie roku w Mediolanie. Pasja, kobiecość, miłość do Diego Rivery i ogromne cierpienie – tak w skrócie wyglądało życie Fridy, a najlepiej owe uczucia wyraża jej twórczość.

MUDEC Museo delle Culture, Via Tortona 56, Mediolan, Lombardia

www.mudec.it

Do połowy miesiąca można oglądać inną ciekawą wystawę, którą znajdziesz w Forlì.

Giorgio Vasari "Zdjęcie z krzyża"L’Eterno e il tempo tra Michelangelo e Caravaggio

10.02-17.06.2018

Jeśli akurat wypoczywasz nad Adriatykiem, w regionie Emilia Romania i jeśli lubisz malarstwo, możesz wybrać się do Forlì na wystawę przybliżającą jeden z ciekawszych okresów włoskiej sztuki – przełom między renesansem a manieryzmem. Poza płótnami Michała Anioła i Caravaggia są tam wyeksponowane obrazy takich mistrzów jak Lorenzo Lotto, Correggio, Carracci i Vasari.

Museo San Domenico, Piazza Guido da Montefeltro 12, Forlì, Emilia Romania

www.mostraeternoeiltempo.it

Harry Potter by Self made. (Based on this image.) [Public domain], via Wikimedia CommonsHarry Potter: A History of Magic

12.05-9.09.2018

Coś dla wszystkich fanów Harry’ego Pottera i J.K. Rowling, którzy tego lata odwiedzą Mediolan.

Fabbrica del Vapore, Via Procaccini 4, Mediolan

www.fabbricadelvapore.org

Na jakie inne wydarzenia warto zwrócić uwagę w czerwcu?

ChiarettoPalio del Chiaretto

1-3.06.2018

Przez trzy pierwsze dni czerwca położone nad jeziorem Garda Bardolino zabarwi się całe na różowe. Promenadę zapełnią stoiska, przy których będzie można zgłębić wiedzę na temat produkowanego w okolicy różowe wina Chiaretto, skosztować go i naturalnie kupić.

Lungolago Riva Cornicello, Bardolino (Verona), Wenecja Euganejska

www.bardolinotop.it

Sagra dei portoni i Tourlaghi

1-3.06.2018

Wśród pięknych okoliczności przyrody – w Alpach, nad turkusowym jeziorem, w zabytkowym miasteczku odbędą się aż dwa wydarzenia. Pierwsze z nich – Sagra dei portoni – to okazja do zajrzenia na podwórka, do piwnic, do stajni i obór, jednym słowem wszędzie tam, gdzie można poczuć klimat Fraveggio. W programie standy gastronomiczne, warsztaty, konkursy, ścianka wspinaczkowa, przejażdżki na osiołku dedykowane najmłodszym i wieczorne tańce. Tourlaghi oznacza bieg podzielony na 3 części. Każda z nich ma inną długość i odbywa się innego dnia. Biegnącym towarzyszą typowe dla Trydentu-Górnej Adygi cudne pejzaże. W zabawie może wziąć udział każdy.

Fraveggio-Vezzano (Trento), Trydent-Górna Adyga

www.gsfraveggio.it

lago d'IseoFestival dei Laghi a Iseo

1-3.06.2018

Jeśli lubisz jeziora i to nie tylko te włoskie, Festival dei Laghi jest właśnie dla Ciebie. Podczas wydarzenia nie zabraknie atrakcji kulturalnych, natury, promocji postawy eco-friendly, a także sportu (spacery, żaglówki i rowery) i gastronomii prezentującej lokalne produkty z okolic wszystkich jezior, jakie pokarzą się na festiwalu (poza Iseo, będą obecne m.in. jezioro Comojezioro Garda, jezioro Trazymeńskie jezioro Maggiore).

Jezioro Iseo (Brescia), Lombardia

www.festivaldeilaghi.it

pizza napoletanaCaputo Napoli Pizza Village

1-10-06.2018

Rozciągające się wzdłuż nadmorskiej promenady piece opiekane drewnem, ustawione na długości blisko 1 km i królowa kuchni neapolitańskiej, czyli pizza – takie atrakcje czekają na wszystkich łasuchów w Neapolu. W wydarzeniu weźmie udział ponad 50 pizzerii i najznakomitsi pizzaioli, którzy zaprezentują nowe trendy. Co więcej, chętni będą mogli poznać sekrety przygotowania idealnej pizzy.

lungomare Caracciolo, Neapol, Kampania

www.pizzavillage.it

Festa della Repubblica

2.06.2018

Najważniejsze  włoskie święto narodowe. Tego dnia w 1946 roku odbyło się referendum, w wyniku którego Włosi zdecydowali o odstąpieniu od monarchii, w wyniku czego narodziła się Republika Włoska. Główne obchody odbywają się w Rzymie.

winoNotte delle Cantine

9.06.2018

Wzdłuż Strada dell’Vino dell’Alto Adige (Szlak Wina w Południowym Tyrolu) 9 czerwca między godziną 17 aż do północy otworzą swoje wrota wszystkie winiarnie. Dla mnie degustacja win i typowych produktów bezpośrednio u lokalnych producentów to jedna z najprzyjemniejszych rzeczy w życiu.

Caldaro, Termeno, Cortaccia, Cortina, Salorno, Montagna, Ora e Vadena, Trydent – Górna Adyga

www.suedtiroler-weinstrasse.it

Calcio Storico Fiorentino

9-10 i 24.06.2018

Jeśli odwiedzisz Florencję w czerwcu, możesz się natknąć muskularnych młodzieńców przebranych w renesansowe stroje. W tym czasie rozgrywany jest w mieście Calcio Storico Fiorentino (9-10.06 półfinały; 24 czerwca finał). Zawody wywodzą się od greckiej Sferomachi i rzymskiej Harpastum, czyli najstarszych i dosyć brutalnych form gry w piłkę. Mimo że wydarzenie co roku przyciąga masy turystów, sami Włosi nie lubią się nim chwalić. Calcio Storico upamiętnia czasy, kiedy w 1530 roku cesarz Karol V Habsburg przepędził z miasta Medyceuszy. Wycieńczeni poprzedzającą banicję wojną i towarzyszącym jej głodem florentczycy, nie poddali się jednak i w ramach zniewagi okazanej wojskom cesarskim rozegrali pierwszy mecz piłkarski.

Piazza Santa Croce, Florencja, Toskania

www.calciostoricofiorentino.it

Palio dei Borghi/Palio di Fossano/Giostra de l’Oca

14-16.06.2018

W Fosano, miasteczku położonym w prowincji Cuneo rozgrywane jest palio, które przyciąga turystów z całego świata. Zawody mają za zadanie uwiecznić przejazd przez miasteczko w 1585 roku Karola Emanuela I Wielkiego, księcia Sabaudii i jego żony Katarzyny Michaliny Habsburg, infantki Hiszpanii i księżnej Sabaudii. Mówi się, że mimo potwornej burzy, mieszkańcy tłumnie i z wielką radością witali władców. W Palio uczestniczy siedem okolicznych mieścin, a jego kluczowymi momentami są parada w strojach z epoki, zawody łuczników i wyścigi konne.

Fossano (Cuneo), Piemont

www.paliodeiborghi.it

Palio dei Trampoli

15-17.06.2018

W samym sercu Marche, w urokliwym miasteczku Schieti odbywają się trochę groteskowe zawody na szczudłach. Upamiętniają one dachówkarzy i robotników pracujących w kopalni siarki i węgla, których swego czasu w okolicy nie brakowało. Z szacunku dla innych mieszkańców Schieti poruszali się oni na szczudłach.

Schieti-Urbino (Pesaro e Urbino) Marche

www.paliodeitrampoli.it

Corsa dei Vaporetti

15-17.06.2018

Corsa dei Vaporetti uchodzi za jeden z ciekawszych wyścigów, odbywających się w Umbrii. Krętymi i wąskimi uliczkami Spoleto, które wznoszą się i opadają, ścigają się dziwaczne pojazdy, a każdy z nich ma dwóch kierowców. Jeden go pcha i w razie potrzeby hamuje, drugi nakierowuje go na odpowiedni szlak. Zawody odbywają się od 50 lat. Nazwy pojazdów – vaporetti – nawiązują do samochodu na parę (wł. Vaporiera), który w latach 1902-1909 woził pasażerów ze Spoleto do Norci i z powrotem.

Spoleto, Umbria

vaporettispoleto.it

Luminaria di San Ranieri

16.06.2018

W wigilię dnia patrona Pizy – św. Rajnera w mieście ma miejsce przepiękny spektakl. Po zmroku kamienice, wieże, kościoły i mosty położne wzdłuż rzeki Arno rozświetlają woskowe świece umieszczona w plastikowych i białych pojemnikach (kiedyś były one szklane). Niektóre świece puszczane są również na wodzie. Luminaria di San Ranieri ma bardzo starą tradycję, sięgającą 25.03.1688, kiedy to Kosma III Medyceusz postanowił przenieść urnę z prochami św. Rajnera z pierwotnej siedziby do katedry w Pizie. Na tę okoliczność mieszkańcy ozdobili całą trasę świeczkami. Obecnie władze miasta Pizy starają się o wpisanie wydarzenia na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dzień później odbywa się w mieście Palio di San Ranieri – wyścig 4 łodzi, reprezentujących 4 historyczne dzielnice Pizy i upamiętniający dawne czasy Republiki Pizy.

Pisa, Toskania

www.comune.pisa.it

Prosciutto crudo di San DanieleAria di Festa

Święto poświęcone w całości wybornej szynce San Daniele del Friuli.

22-25.06.2018

San Daniele del Friuli, Friuli-Wenecja Julijska

www.ariadisandaniele.it

La Notte Romantica nei Borghi più belli d’Italia

23.06.2018

Klub “I borghi più belli d’Italia” powstał z inicjatywy Consulta del Turismo della Associazione Nazionale dei Comuni Italiani (ANCI) w 2001 roku. Ma on na celu waloryzację dziedzictwa kulturowego niewielkich miasteczek, które często pozostają na uboczu turystycznych szlaków. W pierwszy weekend lata klub organizuje noc, która rozświetli Włochy od północy aż po samo południe, a także na wyspach. W najpiękniejszych włoskich miasteczkach przewidziano rozmaite wydarzenia kulturalne, będą puszczane w niebo lampiony, przewidziano również pokazy pirotechniczne. Każde miasteczko zorganizuje romantyczną noc po swojemu. Jedynym wspólnym elementem ma być pocałunek o północy połączony z puszczaniem w niebo lampionów oraz deser “pensiero d’amore” serwowany w lokalnych restauracjach.

borghipiubelliditalia.it

Fuochi di San Giovanni 2018

24.06.2018

Kulminacją obchodów dnia patrona Florencji – św. Jana jest odbywający się o godzinie 22:00 pokaz sztucznych ogni, które rozświetlają Ponte Vecchio. Fajerwerki wystrzeliwane są z Piazza Michelangelo, ale najlepiej podziwiać spektakl na Ponte Santa Trinità, z murów Palazzo Vecchio, z niewielkiej plaży nad Arno położonej przy Piazza Poggi lub przy Via Vecchia Fiesolana.

Florencja, Toskania

Notte di San Giovanni

24-25.06.2018

Ostuni (Bari), Apulia

W uroczym białym miasteczku Apulii w nocy z 24 na 25 czerwca co roku mieszkańcy oddają hołd św. Janowi i uroczyście witają lato. Przewidziano rozmaite spektakle – na godzinę 17 zaplanowano pierwszy z nich, dedykowany najmłodszym. Odbędą się również wystawa dzieł sztuki prezentowanych pod otwartym niebem i wieczorne tańce. Tematem przewodnim wydarzenia będą światło i Morze Śródziemne.

www.teatropubblicopugliese.it

A Sciuta di San Paolo

28-29.06.2018

Wizyta w Syrakuzach stanowi doskonałą okazję od poznania znakomitej przeszłości tego miasta, którą zdeterminowały kultura grecka i sztuka baroku, a także wielowiekowe tradycje i głęboka wiara syrakuzan. Święta najgoręcej czczonych przez nich patronów, tj. Maryi Dziewicy i św. Pawła są niezwykle barwne i sugestywne, podczas obchodów tradycje pogańskie mieszają się z chrześcijańskimi.

Palazzo Acreide (Siracusa), Sycylia

San Pietro e Paolo: La Festa dei Santi Patroni di Roma

29.06.2018

29 czerwca Wieczne Miasto obchodzi święto swoich patronów, czyli Apostołów Piotra i Pawła. Jest to dzień wolny od pracy. Na Via della Conciliazione zostanie ułożony kwiatowy dywan (wł. infiorata), godziny otwarcia niektórych galerii i muzeów mogą się wydłużyć (patrz tutaj), a wieczorem odbędzie się imponujący pokaz sztucznych ogni.

A presto!

Ania

P.S. Jeśli spodobał Ci się ten wpis albo masz jakieś pytanie, zostaw pod tekstem komentarz. Jeśli byłeś w jednym z opisanych miejsc, możesz podzielić się w komentarzu własnym zdjęciem stamtąd. Pamiętaj też, że czekam na Ciebie na Facebooku oraz na Instagramie. Jestem tam codziennie i zamieszczam jeszcze więcej włoskich ciekawostek oraz zdjęć.


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here