Kalendarium: kwiecień 2018

4Wiosna tego roku jest bardzo leniwa. Każe na siebie długo czekać nawet w słonecznej Italii. Jestem jednak przekonana, że bycie cierpliwym zawsze się opłaca i już niedługo będzie można zrzucić z siebie ciepłe kurtki i swetry, uff. Tymczasem zerknijcie ile ciekawych wydarzeń niesie ze sobą kwiecień.

1 kwietnia, w Wielkanoc wypada pierwsza niedziela miesiąca. Jak zawsze, w ten dzień wstęp do muzeów państwowych MiBACT jest darmowy (kompletna lista obiektów tutaj).

Przypominam o interesującej wystawie, która do początku czerwca trwa w Mediolanie:

Frida Kahlo oltre il mitoFrida Kahlo oltre il mito

1.02-3.06.2018

Fascynujący świat meksykańskiej artystki będzie można poznać bliżej dzięki wystawie “Frida Kahlo oltre il mito”, odbywającej się w pierwszej połowie roku w Mediolanie. Pasja, kobiecość, miłość do Diego Rivery i ogromne cierpienie – tak w skrócie wyglądało życie Fridy, a najlepiej owe uczucia wyraża jej twórczość.

MUDEC Museo delle Culture, Via Tortona 56, Mediolan, Lombardia

Wraz z nadejściem wiosny zaczynają się rozmaite inicjatywy, które będą trwać przez wiele miesięcy. Dwie z nich wydają mi się bardzo ciekawe:

Trenino dei Castelli

14.04-15.09.2018

Specjalny pociąg przewiezie wszystkich chętnych po malowniczych Val di Non i Val di Sole. Pierwsza z dolin pełna jest zamków i rezydencji, które naturalnie będzie można zwiedzić. W pakiecie zawarto również przepiękne pejzaże, typowe dla prowincji Trentino. Pociąg będzie kursował w soboty, a w miesiącach czerwcu, lipcu i sierpniu również w niedziele. Na wszystkie niedziele przewidziano pakiety rodzinne, w zamkach będą organizowane gry i zabawy dedykowane najmłodszym.

www.iltreninodeicastelli.it

Val di Non i Val di Sole, Trydent-Górna Adyga

winoroślTreno dei Vini dell’Etna

22.04-2.12.2018

22 kwietnia po raz kolejny wyruszy zabytkowy pociąg, który w każdą sobotę przewiezie pasjonatów wina po winnicach znajdujących się u podnóży Etny. Następnie podróżni przesiądą się do wine bus’a i odwiedzą lokalnych producentów wina, gdzie m.in. wezmą udział w degustacjach.

www.stradadelvinodelletna.it

okolice Etny, Sycylia

Na jakie inne wydarzenia warto zwrócić uwagę w kwietniu?

czekoladaChoco Music

30.03-2.04.2018

Włosi podczas Wielkanocy obdarowują się czekoladowymi jajkami. Gdyby ktoś uznał, że to za mało może wybrać się nad jezioro Garda. W miejscowości Riva del Garda odbywa się wówczas święto czekolady.

Riva del Garda, Trydent-Górna Adyga

www.gardatrentino.it/it/lago-di-garda/

Scoppio del Carro

1.04.2018

Florenckie obchody Wielkiej Nocy należą do jednych z bardziej spektakularnych w całej Italii. Rano głównymi ulicami miasta przechodzi parada, za którą toczy się wóz wypełniony fajerwerkami. Wszystko to ma na celu upamiętnienie wydarzenia sięgającego XI wieku. Podczas Krucjaty Krzyżowej w 1099 roku jeden z florenckich szlachciców jako pierwszy wspiął się z flagą na mury Jerozolimy po to, aby obwieścić wygraną. W nagrodę otrzymał krzemień z Grobu Pańskiego, który obecnie przechowywany jest w Chiesa dei Santi Apostoli. W Niedzielę Wielkanocną arcybiskup zapala knot, który łączy wóz z pociskiem przypominającym gołębicę (colombina). Ogień przemierza całe Duomo i odpala fajerwerki. Udane podpalenie oznacza dla florentczyków kolejny rok pełen szczęścia.

Florencja, Toskania

www.visitflorence.com/it/eventi-a-firenze/scoppio-del-carro-pasqua

Città della PieveI quadri viventi

1-2.04.2018

Wielkanoc w Città della Pieve zapowiada się bardzo ciekawie. W podziemiach Palzzo Orca będzie można podziwiać żywe obrazy, czyli inscenizacje Pasji i Zmartwychwstania Chrystusa w wykonaniu mieszkańców miasteczka. W rodzinnych stronach wielkiego Perugino nie mogło być inaczej. Wydarzeniu będzie towarzyszyć tradycyjna Mostra Mercato, gdzie ponad 60 przedsiębiorców zaprezentuje własne produkty spożywcze i rękodzieło.

Città della Pieve, Umbria

www.terziereborgodentro.it

coppa dell'amiciziaFiera della Pasquetta/Foire de la Pâquerett

2.04.2018

Na wypoczywających w samym sercu włoskich Alp czeka atrakcja w postaci tradycyjnego jarmarku z rękodziełem typowym dla Doliny Aosty. Poza przedmiotami wyrzeźbionymi w drewnie (w tym sabot, czyli tradycyjnymi drewniakami) na straganach znajdą się m.in. pietra ollare i coppa dell’amicizia. Mówi się, że Fiera della Pasquetta jest porównywalna do aostańskiej Fiera di Sant’Orso.

Courmayeur, Dolina Aosty

Torneo storico Palio della Rana

8.04.2018

W niedzielę zaraz po Wielkanocy każdego roku w niewielkim miasteczku Fermignano odbywa się Palio Żab. W turnieju mierzy się siedmiu młodzieńców reprezentujących siedem dzielnic. Każdy z nich pcha taczkę z żabą, która jest traktowana jak królewna. Wyścig podlega rygorystycznym regułom i odbywa się na pamiątkę usamodzielnienia się Fremignano od Urbino. Obchody zaczynają się już piątek, a towarzyszą im jarmark z rękodziełem i lokalnymi produktami, pochody w strojach z epoki i rozmaite konkursy.

Fermignano (Pesaro-Urbino), Marche

www.proloco-fermignano.it

Fuorisalone Salone Internazionale del Mobile i Fuorisalone

17-22.04.2018

Wcale nie Milan Fashion Week jest wydarzeniem numer 1 odbywającym się w Mediolanie. Tydzień mody został wyparty przez Fuorisalone, czyli  performance mający na celu promocję szeroko pojętego design’u. Początkowo był on jedynie tłem dla Salone Internazionale del Mobile di Milano, dzisiaj stał się prawdziwym świętem architektów i artystów pochodzących z całego świata.

Więcej na temat wydarzenia przeczytasz na blogu tutaj tutaj

Mediolan, Lombardia

fritto mistoFritto Misto all’italiana

21.04-1-05.2018

Trudno jest się oprzeć fritto misto, ale sagra w Ascoli Piceno to coś więcej niż smażone rybki i owoce morza zawinięte w papierowy rożek. Zaplanowano rozmaite cooking show, warsztaty, panele dyskusyjne i degustacje. Podczas trwania imprezy będzie można posmakować m.in. oliwek all’Ascolana, sycylijskich cannoli i arancini, apulijskich panzerotti, brytyjskich fisch&chips, czy street food’u w wersji koszernej.

Ascoli Piceno, Marche

www.frittomistoallitaliana.it

A presto!

Ania

P.S. Jeśli spodobał Ci się ten wpis, albo masz jakieś pytanie zostaw pod tekstem komentarz. Jeśli byłeś w jednym z opisanych miejsc, możesz podzielić się w komentarzu własnym zdjęciem stamtąd. Pamiętaj też, że czekam na Ciebie na Facebooku oraz na Instagramie. Jestem tam codziennie i zamieszczam jeszcze więcej włoskich ciekawostek oraz zdjęć.

4 KOMENTARZE

  1. Z chęcią wybrałbym się na wystawę Fridy a przejazd tym zabytkowym pociągiem musi dostarczyć naprawdę wspaniałych wrażeń. Dużo będzie się działo u Ciebie ,pozdrawiam ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here