Kalendarium: listopad 2017

0
Kalendarium: listopad 2017W  listopadzie Włochy nadal pełne są festynów (wł. sagra) dedykowanych głównie kasztanom, dyniom, grzybom, truflom, oliwie z oliwek i winobraniu. Różnica między północą, a południem kraju jest teraz bardzo wyraźna. Podczas kiedy Sycylijczycy wygrzewają się w słonecznych promieniach, mieszkańcy centralnych regionów cieszą się jeszcze złotą jesienią, na Przedalpiu ludzie stawiają czoła mgłom, a w górach mierzą się ze śniegiem. Listopad zaczyna się od Wszystkich Świętych i od Zaduszek. O tym jak w Italii celebruje się te dni przeczytasz tutaj. 5 listopada wypada pierwsza niedziela miesiąca – jak zawsze wstęp do muzeów państwowych MiBACT jest darmowy (kompletna lista obiektów tutaj). Na jakie inne wydarzenia warto zwrócić uwagę w nadchodzącym miesiącu?

Cztery spośród październikowych eventów mają swoją kontynuację w listopadzie:

Magister GiottoMagister Giotto

13.07.2017 – 23.11.2017

Multimedialna wystawa zorganizowana z okazji 750 rocznicy urodzin jednego z ojców włoskiego malarstwa spotkała się z ogromnym sukcesem i została przedłużona o blisko trzy tygodnie. Warto wiedzieć, że jest to pierwsza ekspozycja z cyklu “Magister”. W przyszłym roku wszystkich pasjonatów sztuki czeka spotkanie z dziełami Antonia Canovy, a latem 2019 roku z twórczością Raffaella.

Scuola Grande della Misericordia, Wenecja, Wenecja Euganejska

www.giotto-venezia.magister.art

Dentro CaravaggioDentro Caravaggio

29.9.2017 – 28.1.2018

W mojej opinii jest to najciekawsze wydarzenie sezonu. Elegancki Palazzo Reale znajduje się w samym sercu Mediolanu i jest miejscem, w którym prezentowane są dzieła największych artystów. Właśnie tutaj odbędzie się wystawa poświęcona twórczości Michelangela Merisi, znanego jako Caravaggio. Niesamowitych płócien, charakteryzujących się jedynym w swoim rodzaju światłocieniem po prostu nie można nie zobaczyć.

Palazzo Reale, Mediolan, Lombardia

www.caravaggiomilano.it

logo Fiera Internazionale Tartufo bianco d'AlbaFiera Internazionale Tartufo bianco d’Alba

7.10.2017 – 26.11.2017

Fiera Internazionale del Tartufo bianco d’Alba to jedno z najważniejszych wydarzeń odbywających się we Włoszech poświęconych niemal w całości trufli. Kluczowym punktem festiwalu jest sobotnio-niedzielny targ: Mercato Mondiale del Tartufo d’Alba. Przez cały okres trwania imprezy można poznać, popróbować i kupić lokalne produkty pochodzące z regionu Langhe, wpisanego w 2014 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Poza białymi truflami z Alby są to m.in. Nocciole Piemonte IGP (orzechy laskowe), Castagne di Cuneo IGP (kasztany) i doskonałe wina Barolo, Barbera, Barbaresco i Nebbiolo. W programie, oprócz degustacji, przewidziano rozmaite show kulinarne, panele dyskusyjne i workshopy.

Cortile della Maddalena, Alba, Piemont

www.fieradeltartufo.org

ArcimboldoArcimboldo

20.10.2017 – 11.02.2018

Któż nie zna ekscentrycznych płócien przedstawiających portrety, na które składają się elementy martwej natury? A jednak wystawy poświęcone manierystycznemu artyście należą do rzadkości. Nie jest łatwo wystarać się o wypożyczenie obrazów Arcimbolda rozsianych po muzeach i galeriach na całym świecie i właśnie dlatego rzymska ekspozycja jest wydarzeniem nie do przegapienia.

Palazzo Barberini, Rzym, Lacjum

www.arcimboldoroma.it

Co się wydarzy nowego?

Olioliva

10.11.2017 – 12.11.2017

W liguryjskim miasteczku otoczonym wzgórzami porośniętymi drzewami oliwnymi należącymi do odmiany taggiasca rok rocznie organizuje się święto oliwy. Przez trzy dni będzie można skosztować i kupić nie tylko oliwę z oliwek, ale i lokalne produkty, a wydarzeniu towarzyszyć mają kulinarne workshopy, rozmaite zabawy dla dzieci, zwiedzanie w towarzystwie przewodnika Muzeum Oliwy (Museo dell’Olio dei Fratelli Carli) i oliwkowy maraton (OliolivaRun10km).

Imperia, Liguria

www.promimperia.it

11.11.2017 – 13.11.2017

Golosaria

Prawdziwe święto “made in Italy”. Organizatorzy zaplanowali obecność ponad 300 wystawców, pochodzących z najróżniejszych zakątków Italii. Wszyscy oni zaprezentują doskonałe jedzenie i najlepszej jakości wino. Nie zabraknie degustacji, przewidziano kulinarne show, lekcje gotowania i smakowania wina.

Mediolan, Lombardia

www.golosaria.it

CioccoshowCioccoshow

15.11.2017 -19.11.2017

Komu umknął Eurochocolate w Perugii, w listopadzie ma szansę wybrać się do Bolonii. Tutaj bowiem od ponad 10 lat organizowane jest inne ważne święto czekolady. W trakcie trwania Cioccoshow można wziąć udział w laboratoriach zadedykowanych produkcji czekolady.

Bolonia, Emilia-Romania

www.cioccoshow.it

L’Oro di Spello – Festa dell’Olivo e della Bruschetta

17.11.2017 – 19.11.2017

Uwielbiam umbryjską oliwę z oliwek. Kto myśli tak samo jak ja, powinien wybrać się do Spello. L’Oro di Spello to trzy w jednym – święto oliwy, waloryzacja lokalnych produktów i historyczne inscenizacje, a wszystko odbywa się w średniowiecznym kontekście.

zabytkowa część Spello (Perugia), Umbria

www.prospello.it

Festa del TorroneFesta del Torrone

18.11.2017 – 26.11.2017

Cremona znana jest na świecie z doskonałej sztuki lutniczej i z produkcji torrone, czyli bardzo słodkiego deseru przygotowanego z migdałów, miodu, cukru i białek. Zgodnie z legendą torrone wymyślono z okazji ślubu Bianchi Marii Visconti, córki doży Mediolanu i Francesca Sforzy. Uroczystość odbyła się w Cremonie 25.X.1441 i była dla miasta wydarzeniem bez precedensu. W rzeczywistości owa słodkość ma korzenie arabskie i pojawiła się w Italii na skutek wzmożonej wymiany handlowej między Orientem, a Europą. Jak by nie było w powszechnej świadomości stolicą torrone jest Cremona i właśnie tutaj, w listopadzie, deser obchodzi swoje święto.

Zabytkowa część Cremony, Lombardia

Oblicza Włoch: Cremona & www.festadeltorrone.com

Regina dei Ghiacci a Macugnaga

18-19 i 25-26.11.2017; 2-3, 8-9-10 i 16-17.12.2017

U stóp Monte Rosa okres świąteczny zaczyna się nieco wcześniej. Począwszy od 18 listopada aż do 17 grudnia, w każdy weekend, będzie można w pięknej okolicy pojeździć na nartach. Przewidziano spotkania ze świętym Mikołajem i z urzędującą w samym lodowca Królową Śniegu. Poza tym wszyscy chętni będą mogli poszukać bryłek złota w kopalni i przekonać się jak wyglądało życie w tzw. Casa Walser, czyli zabytkowych domach typowych dla okolicy.

Macugnaga – Monte Rosa, Piemont

www.grottadibabbonatale.it

Aggiungi un posto alla tavola rotonda

19.11.2017

Castello di Gropparello został przekształcony w Bajkowy Park, w którym organizowane są zajęcia dydaktyczne i wydarzenia ze świata fantasy. W listopadową noc będzie można się tutaj poczuć jak w Camelot. Podczas kolacji gościom przebranym za bohaterów celtyckiej legendy zostanie zaproponowane menu na bazie lokalnych produktów. Wszyscy zaproszeni będą świętować kolejne zwycięstwo odniesione przez króla Artura i Kawalerów Okrągłego Stołu nad siłami zła.

Gropparello (Piacenza), Emilia-Romania

www.castellodigropparello.it

La Festa della Cicerchia a Serra de’ Conti

25.11.2017-27.11.2017

Znamy soczewicę, znamy ciecierzycę, znamy groszek, ale nie koniecznie słyszeliśmy o cicerchi. Cicerchia to po polsku lędźwian siewny – roślina strączkowa, która przywędrowała do Europy z Bliskiego Wschodu i która była bardzo popularna wśród starożytnych Greków i Rzymian. Włosi ostatnio chętnie wracają do korzeni. Podążając za tym trendem region Marche postawił na popularyzację cicerchi. Przy okazji dorocznego święta w Serra de’ Conti waloryzowane są również lokalne produkty.

Serra de’ Conti (Ancona), Marche

www.cicerchiadiserradeconti.it

A presto!

Ania

P.S. Pamiętaj, że czekam na Ciebie na Facebooku oraz na Instagramie. Jestem tam codziennie i zamieszczam jeszcze więcej włoskich ciekawostek oraz zdjęć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here