Kalendarium: luty 2018

0
Kalendarium: luty 2018Luty to miesiąc krótki i mimo wszystko uciążliwy, bo wymęczeni zimą czekamy na wiosnę. W południowych Włoszech wiosnę można poczuć już teraz, podczas kiedy w Alpach nadal panują idealne warunki do uprawiania sportów zimowych. Tematem przewodnim tegorocznego lutego bez dwóch zdań jest karnawał, o którym piszę w dalszej części artykułu. Nadal warto wybrać się do Mantui po to, aby skosztować lokalnej kuchni:

tortelli alla zuccaFestival della cucina mantovana

20.01.-25.03.2017

Kuchnia i produkty regionalne pochodzące z Mantui mają długą i bogatą tradycję. Żyzne tereny oraz obecność rzeki Mincio sprawiały, że plony w tej okolicy były owocne jeszcze w starożytności. Pod rządami rodu Gonzagów w Mantui narodziła się sztuka eleganckiego podawania posiłków, a także tradycja pracochłonnego procesu ich przygotowywania. Festiwal kuchni mantuańskiej to niepowtarzalna okazja do poznania lokalnych i wyrafinowanych smaków.

Mantua, Lombardia

www.facebook.com/festivalcucinamantovana

Na jakie inne wydarzenia warto zwrócić uwagę?

Frida Kahlo oltre il mitoFrida Kahlo oltre il mito

1.02-3.06.2018

Fascynujący świat meksykańskiej artystki będzie można poznać bliżej dzięki wystawie “Frida Kahlo oltre il mito”, odbywającej się w pierwszej połowie roku w Mediolanie. Pasja, kobiecość, miłość do Diego Rivery i ogromne cierpienie – tak w skrócie wyglądało życie Fridy, a najlepiej owe uczucia wyraża jej twórczość.

MUDEC Museo delle Culture, Via Tortona 56, Mediolan, Lombardia

www.mudec.it

Sant'Agata CC20 by By Riccardo Spoto via Wikimedia CommonsLa Festa di Sant’Agata

3-5-02.2018

Dzień patronki Katanii – św. Agaty jest bez wątpienia jednym z najważniejszych świąt religijnych na całym świecie. Na kilka dni miasto się zatrzymuje. Podczas sugestywnych obchodów folklor miesza się z religią, a najważniejszy moment stanowi procesja z popiersiem świętej, w środku którego przechowywane są jej relikwie.

Katania, Sycylia

www.festadisantagata.it

kwiaty mimozySagra della Mimosa

3-11.02.2018

W miasteczku położnym niedaleko Genui od 61 lat swoje święto ma mimoza, czyli symbol par excellence włoskiego Dnia Kobiet. W programie przewidziano manifestacje kulturalne, w tym wystawy fotografii, poza tym wieczory kulinarne i konkurs na najpiękniejszą kompozycję kwiatową. Najważniejszym dniem będzie niedziela, 11 lutego. Wśród wielu atrakcji przewidziano m.in. żółty bieg i paradę wozów ozdobionych kwiatami mimozy.

Pieve Ligure (Genua), Liguria

www.proloco-pieveligure.net

posąg JuliiVerona in Love

11-14.02.2018

Gdzie najlepiej świętować Walentynki? W Weronie. “Jeśli kogoś kochasz, zabierz go do Werony” – tak brzmi hasło przewodnie 13 edycji “Verona in Love”. W programie cała masa inicjatyw dedykowanych zakochanym.

Werona, Wenecja Euganejska

www.veronainlove.it

NAJPIĘKNIEJSZE WŁOSKIE KARNAWAŁY
Habsburski karnawał w Dolomitach

12-16.02.2018

W jednym z najważniejszych włoskich ośrodków narciarskich, na tle majestatycznych Dolomitów co roku odbywa się karnawałowa zabawa na dworze imperatora Franciszka Józefa I i jego małżonki Sissi. Upamiętnia ona wizytę cesarskiej pary w Madonna di Campiglio. W trakcie jej trwania odbędą się pochody w strojach z epoki, inscenizacja zjazdu narciarskiego w wykonaniu Franciszka Józefa I i Sissi, przedstawienia teatralne, a przede wszystkim Wielki Cesarski Bal Kostiumowy.

Madonna di Campiglio, Trydent-Górna Adyga

www.campigliodolomiti.it/lang/IT/eventi/dettaglio/carnevale_asburgico,6293.html

Karnawał w Ivrei CC 2.0 Wikimedia Commons by LupoKarnawał w Ivrei

6.01-14.02.2018; bitwa na pomarańcze 11-13.02.2018

Karnawał jaki odbywa się w piemonckim miasteczku cieszy się światową sławą głównie z powodu dorocznej bitwy na pomarańcze. Tradycja zabawy sięga XIII wieku, kiedy Ivreą rządził srogi tyran. Pewnego dnia zażądał on od młynarza wydania mu w przeddzień ślubu i tylko na jedną noc własnej córki. Młynarz odmówił, a jego postawa była bezpośrednim bodźcem do wybuchu buntu poddanych. Bitwa na pomarańcze przedstawia zatem walkę jaka rozegrała się między poplecznikami tyrana, a gnębionym ludem.

Ivrea, Piemont

www.storicocarnevaleivrea.it

? Karnawał ambrozjański w Mediolanie

17.02.2018

Karnawał ambrozjański zaczyna się wtedy, kiedy wszystkie inne karnawały przechodzą do historii. W pierwszą sobotę Wielkiego Postu Mediolańczycy szykują się do hucznej zabawy. Dzieje się tak ponieważ miasto posługuje się innym od rzymskiego rytem i kalendarzem. Typowa mediolańska maska karnawałowa znana z tradycji Commedia dell’Arte to Meneghino. Więcej na ten temat przeczytasz na blogu tutaj.

Mediolan, Lombardia

Karnawał w Viareggio CC 2.0 Flickr by Caterina ChimentiKarnawał w Viareggio

27.01, 4-11-13-17.02.2018

Zaraz po weneckim jest to najważniejszy karnawał jaki odbywa się w Italii. W odróżnieniu od wszystkich innych karnawałów, które wywodzą się z tradycji ludowych i pogańskich obyczajów, karnawał w Viareggio narodził się dopiero w 1873 roku z inicjatywy lokalnych mieszczan, a w konsekwencji również ubogiej ludności, która postanowiła wykpić tych pierwszych. Na ulicach nadmorskiego kurortu odbywają się procesje z wozami. Stoją na nich wielkie figury znanych postaci wykonane w technice papier-mâché. Karnawał ma charakter satyryczny. Typowa maska karnawałowa z Viareggio, inspirowana tradycją Commedia dell’Arte to Burlamacco.

Viareggio, Toskania

www.viareggio.ilcarnevale.com

Karnawał w Putignano

28.01-4-11-13.02.2018

Jest to najstarszy i najdłuższy karnawał jaki odbywa się w Europie. Interesujące obchody zaczynają się już 26 grudnia (dawniej karnawał rozpoczynał się zaraz po świętach). Wtedy organizowana jest Festa dei Propaggini, czyli spektakl kabaretowy recytowany w lokalnym dialekcie. W trzy ostatnie niedziele karnawału i we wtorek poprzedzający Popielec odbywają się parady alegorycznych wozów, a najważniejszymi elementami długiej zabawy jest Festa dell’Orso (Święto Niedźwiedzia), które wypada 2 lutego, Estrema Unzione (Ostatnie namaszczenie) mające miejsce w ostatni poniedziałek karnawału i Funerale del Carnavale (Pogrzeb Karnawału) we wtorek przed Popielcem.

Putignano, Apulia

www.carnevalediputignano.it

Karnawał w Acireale CC 2.0 Wikimedia Commons by SailkoKarnawał w Acireale

3-4, 8-9, 10-13.02.2018

Najpiękniejszy sycylijski karnawał odbywa się w Acireale. Ma on długą historię. Do początków XVII wieku jedną z ulubionych zabaw była bitwa na zgniłe jaja i cytrusy, zakazana na mocy dekretu z 1612 roku. Później pojawili się uliczni poeci, a po nich wozy, na których paradowali arystokraci rozrzucający ubogim konfetti. Dzisiaj możemy oglądać wozy z satyrycznymi figurami znanych osobistościami wykonane w technice papier-mâché. Od zawsze istotnym elementem karnawału są również wozy bogato udekorowane kwiatami. Typowa sycylijska maska karnawałowa znana z tradycji Commedia dell’Arte to Peppe Nappa.

Acireale, Sycylia

www.fondazionecarnevaleacireale.it

Karnawał w WenecjiKarnawał wenecki

27.01-13.02.2018

Jeden z najbardziej magicznych karnawałów na całym świecie zaczyna się trzy tygodnie przed Popielcem, a jego kulminacją są ostatnie dni trwania. Wtedy wybiera się zwycięzców konkursu na najpiękniejszą maskę (więcej na temat masek weneckich tutaj), odbywa się też wielki Bal w Arsenale, a na placu św. Marka ma miejsce pokaz sztucznych ogni. Jednym z najważniejszych wydarzeń jest  tzw. Lot Anioła. Młoda dziewczyna, podtrzymywana przez stalowe liny, unosi się wówczas nad placem św. Marka. Tradycja sięga 1548 roku, kiedy pewien turecki akrobata wspiął się po linie należącej do jednej z zacumowanych przy placu łodzi na dzwonnicę katedry św. Marka.

Wenecja, Wenecja-Euganejska

www.carnevale.venezia.it

Pamiętajcie, że 4 lutego wypada pierwsza niedziela miesiąca – jak zawsze, w ten dzień wstęp do muzeów państwowych MiBACT będzie darmowy (kompletna lista obiektów tutaj).

A presto!

Ania

P.S. Jeśli spodobał Ci się ten wpis, albo masz jakieś pytanie zostaw pod tekstem komentarz. Jeśli byłeś w jednym z opisanych miejsc, możesz podzielić się w komentarzu własnym zdjęciem stamtąd. Pamiętaj też, że czekam na Ciebie na Facebooku oraz na Instagramie. Jestem tam codziennie i zamieszczam jeszcze więcej włoskich ciekawostek oraz zdjęć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here