Kalendarium: maj 2018

0
Kalendarium: maj 20186 maja wypada pierwsza niedziela miesiąca. Jak zawsze, w ten dzień wstęp do muzeów państwowych MiBACT jest darmowy (kompletna lista obiektów tutaj).

Przypominam o interesującej wystawie, która do początku czerwca trwa w Mediolanie:

Frida Kahlo oltre il mitoFrida Kahlo oltre il mito

1.02-3.06.2018

Fascynujący świat meksykańskiej artystki będzie można poznać bliżej dzięki wystawie “Frida Kahlo oltre il mito”, odbywającej się w pierwszej połowie roku w Mediolanie. Pasja, kobiecość, miłość do Diego Rivery i ogromne cierpienie – tak w skrócie wyglądało życie Fridy, a najlepiej owe uczucia wyraża jej twórczość.

MUDEC Museo delle Culture, Via Tortona 56, Mediolan, Lombardia

www.mudec.it

Inną wartą zobaczenia wystawę, którą wcześniej przegapiłam, znajdziesz w Forlì.

Giorgio Vasari "Zdjęcie z krzyża"L’Eterno e il tempo tra Michelangelo e Caravaggio

10.02-17.06.2018

Jeśli akurat wypoczywasz nad Adriatykiem, w regionie Emilia Romania i jeśli lubisz malarstwo, możesz wybrać się do Forlì na wystawę przybliżającą jeden z ciekawszych okresów włoskiej sztuki – przełom między renesansem a manieryzmem. Poza płótnami Michała Anioła i Caravaggia są tam wyeksponowane obrazy takich mistrzów jak Lorenzo Lotto, Correggio, Carracci i Vasari.

Museo San Domenico, Piazza Guido da Montefeltro 12, Forlì, Emilia Romania

www.mostraeternoeiltempo.it

Przez cały sezon trwają rozmaite inicjatywy. Dwie z nich wydają mi się bardzo ciekawe:

Trenino dei Castelli

14.04-15.09.2018

Specjalny pociąg przewiezie wszystkich chętnych po malowniczych Val di Non i Val di Sole. Pierwsza z dolin pełna jest zamków i rezydencji, które naturalnie będzie można zwiedzić. W pakiecie zawarto również przepiękne pejzaże, typowe dla prowincji Trentino. Pociąg będzie kursował w soboty, a w czerwcu, lipcu i sierpniu również w niedziele. Na wszystkie niedziele przewidziano pakiety rodzinne, w zamkach będą organizowane gry i zabawy dedykowane najmłodszym.

www.iltreninodeicastelli.it

Val di Non i Val di Sole, Trydent-Górna Adyga

winoroślTreno dei Vini dell’Etna

22.04-2.12.2018

22 kwietnia po raz kolejny wyruszy zabytkowy pociąg, który w każdą sobotę przewiezie pasjonatów wina po winnicach znajdujących się u podnóży Etny. Następnie podróżni przesiądą się do wine busa i odwiedzą lokalnych producentów wina, gdzie m.in. wezmą udział w degustacjach.

www.stradadelvinodelletna.it

okolice Etny, Sycylia

Na jakie inne wydarzenia warto zwrócić uwagę w maju?

Tri da’ Cruci

3.05.2018

Święta religijne odbywające się na południu Włoch mają bardzo sugestywny charakter. Podczas ich trwania przeplatają się między sobą tradycje chrześcijańskie i ludowe. W jednym z najpiękniejszych miasteczek Kalabrii, w położonej nad Morzem Tyrreńskim Tropei 3 maja celebruje się Dzień Trzech Krzyży. Swego czasu były one przechowywane w kościele zniszczonym w XIX wieku na skutek trzęsień ziemi i huraganu. Tri da’ Cruci upamiętnia czasy, kiedy Muzułmanie nękali Włochy, a przede wszystkim zwycięską bitwę pod Lepanto z 1571 roku, w której mieszkańcy Tropei brali udział.

Tropea (vibo Valentia), Calabria

www.prolocotropea.eu

Palio di San Floriano a Jesi

4-13.05.2018

Palio w Jesi w epoce średniowiecza podkreślało prymat tutejszego zamku nad wszystkimi innymi, znajdującymi się w okolicy. Zabawa rozpoczyna się 4 maja, a zatem w dzień patrona miasta – św. Floriana. Do najciekawszych inicjatyw należą turniej historycznego tenisa, gra w żywe szachy i inscenizacja hałaśliwego, ale bezkrwawego ataku na mury miejskie.

Jesi (Ancona), Marche

www.paliosanfloriano.it

książkiSalone Internazionale del Libro

10-14.05.2018

Targi książki w Turynie to miejsce, które przynajmniej raz w życiu powinien odwiedzić każdy człowiek kochający czytać – nie koniecznie po włosku, ponieważ lektura to magia, która rządzi się własnymi prawami. Tegoroczna edycja będzie okazją do bliższego poznania kultury arabskiej.

Lingotto Fiere, Via Nizza 280, Turyn, Piemont

www.salonelibro.it

Borgo diVino

Na terenie Colli Albani i Castelli Romani znajduje się urocze miasteczko Nemi, a obok niego turkusowe jezioro pochodzenia wulkanicznego o tej samej nazwie. Okolica od zawsze była miejscem, gdzie mieszkańcy Rzymu szukali wytchnienia od rozgrzanego upałem Wiecznego Miasta. Od siebie mogę dodać, że jest tam nie tylko pięknie, ale i bardzo pysznie. Najcenniejszym lokalnym produktem są wina oznaczone certyfikatem DOP. Borgo diVino stanowi doskonałą okazję do ich odkrycia, ale i do degustacji typowych smakołyków i zwiedzenie okolicy, w tym sanktuariów, pałaców i ruin świątyni Diany Ariciny.

11-13.05.2018

Nemi (Rzym), Lacjum

www.castelliexperience.it/eventi/borgo-divino/

CamogliSagra del Pesce a Camogli

12-13.05.2018

Niektóre rybackie wioski sprawiają wrażenie wyjętych z innej epoki. Są nie tylko piękne, ale też pachną morzem, i ziołami i dają poczucie wolności. Jedną z nich jest leżąca na terenie Parco naturale regionale di Portofino Camogli, gdzie co roku w maju organizuje się Święto Ryby – pycha!

www.facebook.com/prolococamogli

Camogli (Genua), Liguria

FerraraPalio di Ferrara

12-27.05.2018

Palio di Ferrara to najstarsze wyścigi konne w historycznych strojach. Jego początki sięgają 1279 roku. W obecnej formie upamiętnia edycję z 1471 roku, zorganizowaną z okazji objęcia władzy przez pierwszego Pana Ferrary – markiza Borso d’Este. W zawodach może wziąć udział każdy, a zatem kobiety i mężczyźni, konie i osły. Wyścig odbywa się w ostatnią niedzielę maja. Towarzyszy mu renesansowa aura, przywołująca czasy, kiedy w mieście rezydował jeden z najważniejszych europejskich dworów.

Ferrara, Emilia Romania

Festa dei Ceri

15.05.2018

Wcześniej wspomniałam, że najbardziej sugestywne włoskie święta religijne odbywają się na południu Włoch. Tymczasem w umbryjskim Gubbio ma miejsce jedno z najstarszych i najbardziej efektownych – Festa dei Ceri w Gubbio, czyli obchody ku czci patrona miasteczka św. Ubalda.

Gubbio (Perugia), Umbria

www.ceri.it

Infiorata di NotoInfiorata di Noto

18-20.05.2018

Noto bywa nazywane stolicą baroku. Centrum miasta znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Począwszy od 1980, w każdą trzecią niedzielę maja odbywa się tutaj tzw. “Infiorata”. Jedna z ulic – Via Nicolaci – zostaje zakryta przez dywan wykonany z kwiatowych płatków, który układają artyści. Wybór ulicy nie jest przypadkowy. Długa na 122 metry i szeroka na 7 metrów idealnie nadaje się na tło dla wielkiego obrazu. W tym roku tematem przewodnim będą Chiny – “Cina in fiore”.

Noto (Syrakuzy), Via Nicolaci, Sycylia

www.infioratadinoto.it

winogronaFesta Medioevale del Vino Nianco di Soave

19-21.05.2018

W niewielkim, aczkolwiek urokliwym miasteczku, położonym na wschód od Werony od piątkowego popołudnia, aż do niedzieli wieczorem trwać będzie święto dedykowane lokalnemu białemu winu o tej samej nazwie – Soave. Ponieważ Włosi uwielbiają kostiumowe pochody, scenki rodzajowe i przybliżanie wszystkim ciekawym dawnych tradycji kulinarnych oraz rękodzieła, to i tego w Soave tego nie zabraknie.

Soave, Wenecja Euganejska

focaccia di ReccoFesta di Focaccia di Recco

27.05.2018

Jeśli lubisz focaccię, nie może Cię zabraknąć w Recco. 27 maja odbędzie się tam święto tego pysznego placka, jednak do Recco można zajrzeć każdego innego dnia po to, aby skosztować najlepszej pod słońcem focacci di Recco z serem stracchino, noszącej oznacenie IGP. Jak? Recco leży obok Genui, Camogli, Portofino, Sestri Levante i Rapallo i Santa Margherita Ligure.Gdzie? Polecam Panificcio Tossini.

Recco (Genua), Liguria

www.focacciadirecco.it

Palio della Balestra

27.05.2018

Wydarzenie, którego nie powinni przegapić pasjonaci historii. Palio della Balestra to nic innego jak zawody kuszników. W średniowiecznej Italii łucznicy byli ogromnie cenieni. Co ciekawe zostać jednym z nim mógł każdy – biedny i bogaty, arystokrata i chłop. Podobnie jak Festa dei Ceri, także Palio della Blestra odbywa się na cześć patrona miasta – św. Ubalda.

Gubbio (Perugia) Umbria

www.balestrierigubbio.com

A presto!

Ania

P.S. Jeśli spodobał Ci się ten wpis albo masz jakieś pytanie, zostaw pod tekstem komentarz. Jeśli byłeś w jednym z opisanych miejsc, możesz podzielić się w komentarzu własnym zdjęciem stamtąd. Pamiętaj też, że czekam na Ciebie na Facebooku oraz na Instagramie. Jestem tam codziennie i zamieszczam jeszcze więcej włoskich ciekawostek oraz zdjęć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here