Kalendarium: październik 2017

0
kalendarium: październik 2017Jesień to czas kiedy Włochy pełne są festynów (wł. sagra) dedykowanych przede wszystkim kasztanom, dyniom, grzybom, truflom, oliwie z oliwek i winobraniu. W całym kraju jest bardzo smacznie i kolorowo. Na południu nadal grzeje mocne słońce, podczas kiedy północ zaczynają przykrywać mgły. Październikowe kalendarium inauguruje nowy cykl, w którym miesiąc po miesiącu opowiem Wam o najciekawszych wydarzeniach odbywających się w Italii. Czego zatem nie można przegapić w październiku?

Oktoberfest Torino

Trzecia edycja największego piwnego święta odbywającego się w Italii. Inspiracją dla wydarzenia jest naturalnie monachijski Oktoberfest, dlatego w Turynie wszystko nawiązuje do niemieckiego odpowiednika – są tutaj oryginale ławy ze stołami, typowe niemieckie i piwo Hofbräu serwowane w litrowych kuflach. Ubiegłoroczny Oktoberfest Torino przyciągnął ponad 130 000 osób, myślę, że nie bez powodu!

Oval – Lingotto Fiere, Turyn

28.9.2017 – 8.10.2017

oktoberfesttorino.com

Dentro CaravaggioDentro Caravaggio

29.9.2017 – 28.1.2018

W mojej opinii jest to najciekawsze wydarzenie sezonu. Elegancki Palazzo Reale znajduje się w samym sercu Mediolanu i jest miejscem, w którym prezentowane są dzieła największych artystów. Właśnie tutaj odbędzie się wystawa poświęcona twórczości Michelangela Merisi, znanego jako Caravaggio. Niesamowitych płócien, charakteryzujących się jedynym w swoim rodzaju światłocieniem po prostu nie można nie zobaczyć.

Palazzo Reale, Mediolan

www.caravaggiomilano.it

logo Fiera Internazionale Tartufo bianco d'AlbaFiera Internazionale Tartufo bianco d’Alba

7.10.2017 – 26.11.2017

Fiera Internazionale del Tartufo bianco d’Alba to jedno z najważniejszych wydarzeń odbywających się we Włoszech poświęconych niemal w całości trufli. Kluczowym punktem festiwalu jest sobotnio-niedzielny targ: Mercato Mondiale del Tartufo d’Alba. Przez cały okres trwania imprezy można poznać, popróbować i kupić lokalne produkty pochodzące z regionu Langhe, wpisanego w 2014 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Poza białymi truflami z Alby są to m.in. Nocciole Piemonte IGP (orzechy laskowe), Castagne di Cuneo IGP (kasztany) i doskonałe wina Barolo, Barbera, Barbaresco i Nebbiolo. W programie, oprócz degustacji, przewidziano rozmaite show kulinarne, panele dyskusyjne i workshopy.

Cortile della Maddalena, Alba (Cuneo)

www.fieradeltartufo.org

Il Grande Salto, le riprese del film

To wydarzenie zostało uznane za najciekawszy event włoskiej jesieni. Czemu? Przez trzy dni w rzymskim parku Cinecittàworld będą kręcone sceny do filmu “Il Grande Salto”. W głównych bohaterów wcieli się dwójka popularnych aktorów – Giorgio Tirabassi i Ricky Memphis, a każdy chętny będzie mógł z bliska popatrzeć na to jak pracuje się przy filmie, a nawet wziąć czynny udział w kręceniu poszczególnych scen.

11.10.2017 – 13.10.2017

Cinecittàworld, Rzym

www.cinecittaworld.it

logo EurochocolateEurochocolate

Dwudziesta czwarta edycja festiwalu poświęconego czekoladzie. Tegoroczny Eurochocolate nosi tytuł “Tutta un’altra Musica” i z pewnością muzycznych atrakcji nie zabraknie. W centrum Perugi, na Piazza IV Novemre, stanie wielki fortepian z klawiaturą wykonaną z białej i czarnej czekolady. Będzie można zakupić ChocoCard (6 €) – kartę dającą możliwość odbioru różnych upominków, ale przede wszystkim dostęp do zniżek przy zakupie czekoladowych produktów, a także w barach, restauracjach, hotelach, B&B i muzeach, biorących udział w projekcie.

13.10.2017 – 22.10.2017

Perugia

www.eurochocolate.com

logo ZafferiamoZafferiamo

Trzy październikowe dni dedykowane w całości szafranowi, czyli roślinie hodowanej w okolicach Città della Pieve nieprzerwanie od XIII wieku. Cykliczne wydarzenie ma na celu przybliżyć szerszej publiczności tajniki jednej z najdroższych przypraw tego świata, która stała się symbolem lokalnej kuchni i z której produkuje się w tej okolicy sery, słodkości, a nawet makaron. Oprócz degustacji odbywających się przy udziale znanych szefów kuchni przewidziano m.in. warsztaty podczas których będzie można nauczyć się techniki farbowania tkanin przy pomocy szafranu i uzyskiwania z niego czerwono-złotych odcieni akwareli.

20.10.2017 – 22.10.2017

Città della Pieve

www.cittadellapieve.org/site/5/eventi/Zafferiamo

21.10.2017 – 29.04.2018

logo Lucca Comics & GamesLucca Comics & Games

Najważniejszy europejski festiwal poświęcony komiksom i filmom animowanym odbywa się co roku w Lukce. Jubileuszowa, pięćdziesiąta edycja ma być wyjątkowa. W programie m.in. udział znanych twórców komiksów, a także obszerny pawilon, który na kilka dni przeistoczy się w mekkę fanów gier. Ulice Lukki zaroją się w tym okresie od ludzi przebranych za postacie ze świata fantasy.

28.10.2017 – 1.11.2017

Lucca

www.luccacomicsandgames.com

A presto!

Ania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here