Kalendarium: styczeń 2018

0
kalendarium: styczeń 2018

Okres świąteczny kończy się we Włoszech 6 stycznia. Jest jeszcze chwila na zobaczenie bożonarodzeniowych szopek i odwiedzenie adwentowych jarmarków, które w kilku miejscach trwają nieco dłużej (szczegóły tutaj). Nadal też można wybrać się na dwie ciekawe wystawy odbywające się w dwóch największych włoskich miastach:

Dentro Caravaggio

29.9.2017 – 28.1.2018

W mojej opinii jest to najciekawsze wydarzenie sezonu. Elegancki Palazzo Reale znajduje się w samym sercu Mediolanu i jest miejscem, w którym prezentowane są dzieła największych artystów. Właśnie tutaj odbędzie się wystawa poświęcona twórczości Michelangela Merisi, znanego jako Caravaggio. Niesamowitych płócien, charakteryzujących się jedynym w swoim rodzaju światłocieniem po prostu nie można nie zobaczyć.

Palazzo Reale, Mediolan, Lombardia

www.caravaggiomilano.it

Arcimboldo

20.10.2017 – 11.02.2018

Któż nie zna ekscentrycznych płócien przedstawiających portrety, na które składają się elementy martwej natury? A jednak wystawy poświęcone manierystycznemu artyście należą do rzadkości. Nie jest łatwo wystarać się o wypożyczenie obrazów Arcimbolda rozsianych po muzeach i galeriach na całym świecie i właśnie dlatego rzymska ekspozycja jest wydarzeniem nie do przegapienia.

Palazzo Barberini, Rzym, Lacjum

www.arcimboldoroma.it

A na jakie nowe styczniowe wydarzenia warto zwrócić uwagę?

Befana CC by Al Lemos6 stycznia wypada Befana. Poprzedniego wieczoru wszystkie dzieci wywieszają puste skarpety po to, aby rano znaleźć w nich słodycze lub węgiel, jeśli były niegrzeczne. Przynosi je sympatyczna staruszka, niejaka Befana. W Święto Trzech Króli w wielu włoskich miastach i miasteczkach obywają się jarmarki dedykowane najmłodszym, zaś późnym popołudniem organizowane jest publiczne palenie kukły Befany. Zwyczaj przypomina topienie Marzanny, a jego korzeni należy dopatrywać się w pogańskich rytuałach związanych z „nowym początkiem”, czyli po prostu z przesileniem zimowym. Jak mówi ludowe przysłowie: „L’Epifania tutte le feste le porta via” (w wolnym tłumaczeniu „Trzech Króli zamyka wszystkie świąteczne obchody”).

Falò di Pirola Parola

6.1.2018

Bardzo sugestywne spalenie kukły Befany, odbywające się w Noale – miasteczku położonym nieopodal Padwy i Wenecji.

Noale, Wenecja Euganejska

Festa di ‘U Pagghiaru’ a Bordonaro di Messina

6.1.2018

Dzieci pochodzące z tego niewielkiego sycylijskiego miasteczka co roku mierzą się w konkursie polegającym na zdobyciu smakowitej nagrody znajdującej się na szczycie świątecznego drzewka.

Bordonaro, Circoscrizione III di Messina, Sycylia

św. Antoni OpatFòcara di Novoli

16-17.01.2018

17 stycznia Novoli celebruje swojego patrona – św. Antoniego Opata, a że na południu Włoch święta o charakterze religijnym organizowane są z pompą, atrakcji na pewno nie zabraknie. W samym sercu Salento rozpalone zostanie ogromne ognisko, ponoć największe w całym Basenie Morza Śródziemnego. Przewidziano również animacje podkreślające lokalny folklor i silny związek regionu z religią.

Novoli, Apulia

www.focara.it

Festival della Carbonara

20-22.01.2018

Jeden z najpyszniejszych i najbardziej zagadkowych włoskich makaronów pochodzi z Lacjum. Przez lata wokół carbonary narosło wiele mitów. Aby je odczarować Eataly organizuje Carbonara Day. Jest to niepowtarzalna możliwość na zgłębienie tajników oryginalnego przepisu i na spróbowanie dania w klasycznej wersji.

Rzym, Lacjum

www.facebook.com/events/199536533799755

Festival della cucina mantovana

20.01.-25.03.2017

Kuchnia i produkty regionalne pochodzące z Mantui mają długą i bogatą tradycję. Żyzne tereny oraz obecność rzeki Mincio sprawiały, że plony w tej okolicy były owocne jeszcze w starożytności. Pod rządami rodu Gonzagów w Mantui narodziła się sztuka eleganckiego podawania posiłków, a także tradycja pracochłonnego procesu ich przygotowywania. Festiwal kuchni mantuańskiej to niepowtarzalna okazja do poznania lokalnych i wyrafinowanych smaków.

Mantua, Lombardia

www.facebook.com/festivalcucinamantovana

radicchioFesta di Radicchio Rosso di Treviso

26.1-4.2.2018

Jednym z typowych produktów pochodzących z Wenecji Euganejskiej jest radicchio, a niekwestionowanym królem wśród radicchio jest odmiana radicchio rosso trevigiano IGP. Jeśli zatem lubicie ten typ cykorii, albo przeciwnie – niewiele o niej wiecie – może warto odwiedzić Doson di Casier i poznać u źródła jego sekrety?

Doson di Casier, Wenecja Euganejska

www.radicchiorossodosson.it

św. KonstancjuszFesta di San Costanzo

28-29.1.2018

29 stycznia Perugia obchodzi święto swojego patrona – św. Konstancjusza. W wigilię święta, przy świetle lampionów odbędzie się tradycyjny pochód postaci przebranych w stroje z epoki. Jego korzenie sięgają czasów średniowiecza. Nie zabraknie również torcolo, czyli  słodkiego obwarzanka powiązanego z wydarzeniem. Legenda głosi, że 29 stycznia rano wszystkie panny powinny udać się do Chiesa di San Costanzo w nadziei, że św. Konstancjusz ogłosi ich szybkie zamążpójście. Dzięki wyjątkowej grze świateł może się bowiem zdarzyć, że patron Perugii puści do nich oko, co będzie przepowiednią rychłego małżeństwa. Pozostałym dziewczętom, w ramach pocieszenia pozostanie torcolo. W centrum miasta przewidziano tradycyjny jarmark.

Perugia, Umbria

sancostanzo.comune.perugia.it

coppa dell'amiciziaFiera di Sant’Orso

30-31.1.2018

W ścisłym centrum Aosty odbędzie się doroczny jarmark prezentujący tradycyjne rzemiosło, pochodzące z najmniejszego włoskiego regionu. Będzie zatem można podziwiać i zakupić przedmioty wykonane lub wyrzeźbione w drewnie i jedyną w swoim rodzaju pietra ollare, czyli skałę pochodzenia metamorficznego, używaną przede wszystkim do przygotowywania mięsa i warzyw, która jest doskonałą alternatywą dla grilla. Będzie też można poznać lepiej folklor Doliny Aosty i posmakować lokalnych produktów.

Fiera di Sant’Orso sięga swoimi początkami epoki średniowiecza, kiedy św. Ursus rozdawał biedakom z Aosty drewniane chodaki, mające ich chronić przed chłodem i śniegiem.

Aosta, Dolina Aosty

www.fieradisantorso.it

Pamiętajcie, że 7 stycznia wypada pierwsza niedziela miesiąca – jak zawsze, w ten dzień wstęp do muzeów państwowych MiBACT będzie darmowy (kompletna lista obiektów tutaj).

A presto!

Ania

P.S. Jeśli spodobał Ci się ten wpis, albo masz jakieś pytanie zostaw pod tekstem komentarz. Jeśli byłeś w jednym z opisanych miejsc, możesz podzielić się w komentarzu własnym zdjęciem stamtąd. Pamiętaj też, że czekam na Ciebie na Facebooku oraz na Instagramie. Jestem tam codziennie i zamieszczam jeszcze więcej włoskich ciekawostek oraz zdjęć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here