Poznaj najciekawsze włoskie tradycje świąteczne

0
Poznaj najciekawsze włoskie tradycje świąteczne

Włochy są bardzo długie i niezwykle różnorodne. Państwem stały się stosunkowo niedawno, co tłumaczy odmienne tradycje. Nie inaczej jest w przypadku świąt. Zapraszam zatem na krótką podróż od północy po samo południe kraju w celu poznania najciekawszych bożonarodzeniowych zwyczajów.

PÓŁNOCNE WŁOCHY

Lombardia

Synonimem Lombardii jest Panettone, Panettone natomiast uchodzi za symbol włoskich świąt. Legenda mówi, że babka powstała przypadkowo, bez starannie opracowanego przepisu i wyselekcjonowanych składników. Piekarz, który ją wymyślił, po pierwsze chciał się odróżnić od konkurencji, po drugie najprawdopodobniej postanowił podarować zmarzniętym mediolańczykom bardziej kaloryczny odzaj chleba. Nikt wówczas nie przypuszczał, że Panettone w kolejnych wiekach stanie się wizytówką Bożego Narodzenia.

Poznaj najciekawsze włoskie tradycje świąteczne

Wenecja Euganejska

W Wenecji Euganejskiej panuje specyficzny zwyczaj. W Weronie to nie św. Mikołaj obdarowuje prezentami. Przynosi je św. Łucja. Mówi się, że podczas świąt w 1200 roku w mieście rozprzestrzeniła się epidemia, której skutkiem były problemy ze wzrokiem u dzieci. Zdesperowane matki prowadziły swoje pociechy boso do kościoła św. Łucji, patronki niewidzących. Żeby przekonać je do spaceru bez butów w zimne dni, obiecywano, że po powrocie do domu znajdą prezenty. Od tamtej pory św. Łucja obdziela wszystkie dzieci mieszkające w Weronie nocą z 12 na 13 grudnia. Z miasta Romea i Julii pochodzi również babka Pandoro.

Trydent-Górna Adyga

W autonomicznym regionie Trydent-Górna Adyga szczególnie wyrazisty jest okres Adwentu. Poza charakterystycznymi jarmarkami bożonarodzeniowymi, u których źródła leży tradycja obdarowywania się rękodziełem, ważny element okresu poprzedzającego święta stanowi wieniec adwentowy. Każda rodzina przygotowuje go własnoręcznie. W środku znajdują się cztery świecie zapalane wspólnie w cztery kolejne niedziele.

Poznaj najciekawsze włoskie tradycje świąteczne

Piemont

Bożonarodzeniowa szopka w całych Włoszech uchodzi za najbardziej charakterystyczny ze świątecznych zwyczajów. W Piemoncie występuje w niej wyjątkowa postać. Chodzi o pasterza Gelindo. Lokalne tradycje mówią, że jako pierwszy dotarł do stajenki, po to, aby powitać Jezusa. Na jego cześć każdego roku odbywa się Sfilata dei Pastori (“Pastour” w dialekcie), czyli Parada Pasterzy.

Poznaj najciekawsze włoskie tradycje świąteczne

ŚRODKOWE WŁOCHY

Lacjum

Obecność papieża w Watykanie sprawia, że Boże Narodzenie w Rzymie ma podniosłą oprawę. Obchody zaczynają się 8 grudnia. W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Ojciec Święty udaje się piechotą w kierunku kościoła Santa Trinità dei Monti, który stoi na szczycie Schodów Hiszpańskich. Składa kwiaty pod stojącą naprzeciwko świątyni statuą Maryi. Towarzyszą mu tłumy zgromadzonych Rzymian i turystów. W Wigilię o północy papież odprawia Pasterkę, a 25 grudnia wygłasza bożonarodzeniowe orędzie Urbi et Orbi.

Marche

W okresie świątecznym cały region Marche wypełnia się tradycyjnymi jarmarkami. Najbardziej znanym jest Candelera (“candela” oznacza świecę). Odbywa się w małej wiosce położonej w prowincji Pesaro-Urbino, gdzie w trakcie jego trwania gasi się lektryczność i zapala miliony świec, żeby stworzyć magiczny klimat.

Poznaj najciekawsze włoskie tradycje świąteczne

Toskania

Toskańskie tradycje bożonarodzeniowe są mocno związane z ogniem dającym ciepło i światło. Jedna z najciekawszych praktyk łączy się z wioską położoną w prowincji Lukka. Z gałęzi i krzewów zebranych jesienią wznoszona zostaje imponująca konstrukcja Natalecci, przekraczająca nawet 10 m wysokości. Podpala się ją w Wigilię. Płonie przez całą noc, oświetlając drogę Dzieciątku Jezus.

Poznaj najciekawsze włoskie tradycje świąteczne

POŁUDNIOWE WŁOCHY

Kampania

Kampania, a przede wszystkim Neapol znane są na całym świecie z przepięknych szopek. W mieście znajduje się Via San Gregorio Armeno nazywana alternatywnie Via dei Presepi w całości wypełniona przez warsztaty, gdzie przez cały rok realizowane są i sprzedawane figurki typowe dla sceny narodzin Dzieciątka, a także karykatury polityków, artystów i celebrytów. W ten sposób sacrum przeplata się z profanum, a każda rodzina konstruuje spersonalizowaną szopkę, odpowiadającą ich upodobaniom. Salerno słynie z wydarzenia Luci d’Artista. Każdego roku miasto oświetlane jest w niezwykle sugestywny sposób zgodnie z ustalonym wcześniej tematem przewodnim.

Poznaj najciekawsze włoskie tradycje świąteczne

Apulia

Święta w Apulii to głównie jedzenie, jarmarki i szopki. Każdego roku w Lecce w ruinach rzymskiego amfiteatru realizowana jest ogromna szopka, która odtwarza wiejski krajobraz Salento: gaje oliwne i mury z białych cegieł. W mieście odbywa się także Fiera di Santa Lucia. Podczas jarmarku można kupić regionalne produkty i rękodzieło i obejrzeć wystawę robionych ręcznie szopek.

Molise

Zwyczaj podobny do toskańskiego panuje również w średniowiecznej wiosce Faglia di Oratino położonej w regionie Molise. Z suchych gałęzi i trzciny buduje się tutaj lampion wysoki na 15 m. Na plecach 40 osób jest on transportowany na plac stojący przed najważniejszym kościołem, gdzie płonie przez całą wigilijną noc. W świąteczny poranek mieszkańcy zbierają się na placu, żeby wspólnie posprzątać, a niedopałki zanoszą do swoich domów jako gwarancję pomyślności.

Kalabria

W Kalabrii Boże Narodzenie spędza się przy stole. Najważniejsza tradycja związana jest z kolacją wigilijną przygotowywaną przez całą rodzinę. W niektórych miejscach podaje się 13 potraw na pamiątkę 12 Apostołów i Jezusa, podczas kiedy gdzie indziej dań jest 9 jak 9 miesięcy ciąży. Na każdym stole musi się znaleźć świąteczny chleb Natalisi. Zgodnie z legendą przygotowują go zmarli, żeby zaznaczyć własną obecność przy stole.

WYSPY

Sycylia

Myśląc o Sycylii, trudno wyobrazić sobie zimową aurę, jaka utożsamiana jest ze świętami. Mimo wszystko wyspa posiada bogate i ciekawe tradycje. Obchody zaczynają się 8 grudnie, kiedy zawieszane są ozdoby. 13 grudnia Sycylijczycy wspominają szczególnie im bliską św. Łucję, patronkę Syrakuz. Popularne są świąteczne pieśni Novene wykonywane na ulicach przez zampognari i żywe szopki. Najbardziej zanana inscenizowana jest w grocie zwróconej w stronę morza w Custonaci koło Trapani. Sycylijczycy uwielbiają grać w karty. Stworzyli nawet własną talię kart.

Poznaj najciekawsze włoskie tradycje świąteczne

Sardynia

Na Sardynii Boże Narodzenie to czas spędzany w gronie przyjaciół i rodziny. Dawniej właśnie w tym okresie pasterze wracali do swoich domów, gdzie spędzano czas przy specjalnie udekorowanych kominkach. W Alghero w wigilijną noc wierni śpiewają w ciemnej katedrze średniowieczną pieśń “Signum Judicii” lub “Señal del Judici“. Wykonują ją w języku katalońskim. Światła zapalają się dopiero pod koniec, w momencie kiedy zgodnie z wierzeniami Duch Święty zstępuje na Ziemię. 31 grudnia odbywa się “Sa Candelaria“. Przez cały dzień dzieci chodzą po okolicznych domach i proszą o specjalnie przygotowany na tę okazję chleb cocones, owoce, słodycze i drobne monety.

Poznaj najciekawsze włoskie tradycje świąteczne

Jeśli znasz jakieś wyjątkowe włoskie tradycje świąteczne, koniecznie napisz mi o nich w komentarzu.

Pięknych świąt!

 

 

P.S. Pamiętaj też, że czekam na Ciebie na Facebooku oraz na Instagramie @podsloncemitaliiblog, gdzie zamieszczam więcej ciekawostek, zdjęć i Włoch!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj