Włoskie wina musujące – jak wybrać najlepsze i jak je serwować

4
Włoskie wina musujące - jak wybrać najlepsze i jak je serwować

Prosecco, Moscato d’Asti, Franciacorta to nie są synonimy, a bardzo różne wina musujące. Jak zatem poruszać się w świecie bąbelków? Niżej znajdziecie kilka praktycznych wskazówek.

METODA PRODUKCJI:

We Włoszech wina musujące określa się wspólnym terminem SPUMANTE. Pierwszym czynnikiem jakie je odróżnia jest metoda produkcji. Na etykiecie znajdziecie napis METODO CLASSICO (ewentualnie metodo champenoise, albo metodo tradizionale) lub METODO CHARMAT (ewentualnie metodo Martinotti). Wina produkowane drugim sposobem są tańsze.

WINOGRONA:

Do produkcji win musujących zazwyczaj używa się szczepów winogron Chardonnay, Pinot nero, Pinot bianco, Pinot grigio tudzież Riesling. Jeśli wino powstało z białych winogron wtedy na etykiecie znajdziecie napis BLANC DE BLANCS, jeśli natomiast użyto ciemnych winogron na etykiecie przeczytacie BLANC DE NOIR.

WYTRAWNE I SŁODKIE WINA MUSUJĄCE:

EXTRA BRUT i BRUT są to wytrawne wina musujące, zatem nie nadają się do deserów. Wino musujące EXTRA DRY posiada lekko słodkawą nutę, delikatniejsze są DRY, SEC, DEMI SEC, w końcu słodkie DOLCE lub DOUX.

WINA MUSUJĄCE BEZ DODATKU CUKRU:

DOSAGGIO ZERO lub PAS DOSÉ są to wina musujące, do których nie dodawany jest cukier, a naturalna słodycz pochodzi od winogron.

SAVOIR VIVRE:

 

Włoskie wina musujące - jak wybrać najlepsze i jak je serwować

Zgodnie z zasadami etykiety nie powinno się strzelać korkiem od butelki i wznosić toastu uderzając o siebie kieliszkami, wykrzykując przy tym “Na zdrowie!”. Wystarczy unieść kieliszek i patrząc prosto w oczy, złożyć każdej osobie życzenia. Wyjątkiem od tej reguły jest Sylwester.

W CZYM PODAJEMY WINO MUSUJĄCE?

Przywykliśmy nalewać je do wąskich i podłużnych kieliszków o nazwie flûte. Ostatnio coraz częściej odchodzi się od tej zasady na rzecz klasycznych kieliszków przeznaczonych do degustacji wina, czyli przezroczystych z zamkniętą czaszą w kształcie tulipana.

WINO MUSUJĄCE I MIĘSO?cotechino

W niektórych włoskich regionach, w tym w Lombardii gdzie mieszkam, na noworoczny obiad podaje się cotechino z soczewicą. Jest to rodzaj tłustej i surowej kiełbasy sporządzanej z mięsa wieprzowego i zawiniętej w wieprzowy flak. Tłuszcz najlepiej neutralizują czerwone wina wytrawne o mocnej korporaturze, takie właśnie podaje się do mięsa. W przypadku cotechino jest jednak inaczej. Wytrawne wino musujące idealnie komponuje się z tłustym i raczej intensywnym smakiem kiełbasy.

A presto!

Ania

P.S. Jeśli spodobał Ci się ten wpis, albo masz jakieś pytanie zostaw pod tekstem komentarz. Pamiętaj też, że czekam na Ciebie na Facebooku oraz na Instagramie@podsloncemitaliiblog. Jestem tam codziennie i zamieszczam jeszcze więcej włoskich ciekawostek oraz zdjęć.

4 KOMENTARZE

    • Lambrusco to inna bajka. Niedługo opowiem o nim w cyklu #tajemniceWina, który powróci na mój fanpage już w przyszły czwartek. Zapraszam serdecznie! 🙂

  1. Brakuje najważniejszego szczepu: glera, z którego wyrabiane jest prosecco. Ponadto z czerwonych jest oltrepo pavese (także w wersji bianco), raboso i marzemino. Wśród win o białym kolorze są także te wytwarzane z ciemnych winogron “winifikowane” in bianco. Francuskich opisów na etykietach nie spotkałem.

    • Glery faktycznie brakuje – dzięki zaraz poprawię. Dlaczego uważasz, że ten szczep jest najważniejszy? Jakość Prosecco pozostaje dyskusyjna. Wino to produkowane jest na niewielkim obszarze, przy czym można je kupić niemal na całym świecie. Obecnie bardzo trudno jest dostać dobre i prawdziwe Prosecco. Porządne Prosecco kosztuje przynajmniej 10 euro (z malutkimi wyjątkami). Z tego powodu na liście najlepszych win musujących go nie ma. Podobnie wina Oltrepò – to są raczej wina z gatunku “stołowe”. Nie zdarzyło mi się jeszcze pić dobrego Oltrepò. Czerwone wina musujące, hmmm zupełnie bez szału, stąd ich brak w moim zestawieniu najlepszych win musujących. Francuskie napisy na etykietach to np. “demi sec”, “brut”, które są bardzo powszechne 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj