Włochy z Psem

Włochy są krajem bardzo przyjaznym w stosunku do zwierząt, dlatego zwiedzanie Italii w towarzystwie psów nie jest specjalnie skomplikowane. Mówię to jako żona właściciela dwóch piesków, które prawie zawsze towarzyszą nam w podróżach. Nigdy nie spotkaliśmy się z problemem przy rezerwacji noclegów (czasem tylko trzeba uregulować niewielką opłatę za dodatkowe sprzątanie, ale nie jest to regułą). Otwarci w stosunku do zwierząt są restauratorzy – zazwyczaj, poza ogródkami, chętnie goszczą zwierzaki w swoich lokalach. Na psy można się często natknąć w sklepach (niekoniecznie spożywczych), a te niewielkie, trzymane na rękach, mogą zwiedzać razem z Wami wybrane zabytki. Pamiętajcie tylko żeby po nich sprzątać. W niektórych miejscach za niesprzątanie po czworonogach grozi mandat, poza tym po co narażać się na ewentualne uszczypliwości ze strony innych osób? Przygotowałam poradnik o tym, jak zwiedzać Włochy z psem.

Włochy z Psem

WŁOCHY Z PSEM – DOKUMENTY I SZCZEPIENIA:

Zwiedzając Włochy z psem, podobnie jak na terenie całej UE, właściciel musi mieć ze sobą jego paszport i książeczkę zdrowia, lub tylko paszport, jeśli aktualne szczepienia i certyfikaty zostały wpisane do niego. Zwierze musi mieć ważne szczepienie przeciw wściekliźnie plus ewentualne zaświadczenie o dobrym stanie zdrowia (certificato di buona salute), które wystawia weterynarz.

Włochy z Psem

WODA:

Podczas ciepłych miesięcy większość lokali stawia na zewnątrz miski z wodą dla psów. Często robią to również zimą. Wodę zdatną do picia możecie znaleźć w ulicznych studzienkach, możecie o nią poprosić w barach i Autogrillach przy autostradzie – kranówka nic nie kosztuje i jeszcze nam się nie zdarzyło spotkać z odmową. Warto napełnić butelkę na zapas.

SAMOCHÓD:

Zgodnie z włoskim prawem psy mogą być przewożone samochodem pod warunkiem, że nie skaczą po siedzeniach i nie znajdują się kolanach kierowcy. Zwyczajowo do bezpiecznego transportu czworonogów używa się specjalnych pasów, klatek lub bagażnika, który oddzielony jest od siedzeń siatką.

AUTOBUS, TRAMWAJ I METRO:

Psy obowiązkowo trzymamy na smyczy, a tym dużym i agresywnym należy założyć kaganiec. Uwaga, pies to wg włoskich przewoźników pełnoprawny pasażer, dlatego musi posiadać skasowany bilet! Nie przewozi się zwierząt w godzinach szczytu tj. między 7:30 a 9:30 rano i między 17:30 a 20:30 wieczorem. Dla pewności warto przeczytać “Norme Aziendali per il Trasporto degli Animali”, podrozdział “Cani” (w dużych miastach i w miejscach turystycznych regulamin przewozu zwierząt dostępny jest również w języku angielskim).

Psy przewodnicy podróżują gratis.

Włochy z Psem

POCIĄG:

TRENITALIA:

Psy mogą jeździć koleją, a właściciel-obcokrajowiec zobowiązany jest do posiadania przy sobie paszportu zwierzaka.

W każdym rodzaju pociągu, w I i II klasie, w wagonach kategorii Executive, Business, Premium i Standard niewielkie zwierzęta przewożone w klatkach o maksymalnych wymiarach 70x30x50 cm podróżują gratis. Dozwolona jest jedna klatka na jedną osobę.

Psy o średnich i dużych rozmiarach muszą być trzymane na smyczy i posiadać kaganiec. Mogą one podróżować pociągami IC i IC Notte w I i II klasie, Frecciabianca,  Frecciarossa i Frecciargento w I i II klasie, w wagonach kategorii Business i Standard, ale nie Executive, Premium, ale nie w strefie ciszy i nie w salonikach. W pociągach typu Regionle psy o średnich i dużych rozmiarach przewozi się w przedsionku ostatniego wagonu z wyłączeniem dni od poniedziałku do piątku w godzinach 7-9 rano. W przedziałach sypialnych i kuszetkach czworonogi są akceptowane tylko jeśli właściciel wykupi wszystkie miejsca.

W każdym przypadku właściciel zobowiązany jest nabyć dla zwierzęcia osobny bilet o równowartości 50% pełnego biletu (niestety nie można tego zrobić przez internet).

Psom nie wolno zajmować osobnego siedzenia, nie mogą one także przebywać w wagonie restauracyjnym (z wyłączeniem psów-przewodników). W razie niestosowania się do reguł, właściciel może zostać zmuszony do opuszczenia pociągu bez możliwości zwrotu opłaty za bilety.

Psy przewodnicy podróżują gratis.

ITALOTRENO:

Psy mogą jeździć pociągami Italo, a właściciel-obcokrajowiec zobowiązany jest do posiadania przy sobie paszportu zwierzaka.

Niewielkie zwierzęta – ważące poniżej 10 kg – przewożone w klatkach podróżują gratis.

Pozostałe psy mogą być przewożone pod warunkiem, że ich właściciel wykupi dla siebie bilet typu Flex w wagonach Prima, Comfort i Smart. Podróż z psem należy zgłosić, dzwoniąc pod numer telefonu  06.07.08 (Contact Center “Pronto Italo). Można to zrobić po nabyciu biletu, ale nie później niż 2 godziny przed odjazdem pociągu. Opłata za psa wynosi 50 €. Muszą one być trzymane na smyczy i posiadać kaganiec.

Psy przewodnicy podróżują gratis.

Włochy z Psem

STATEK, PROM I VAPORETTO:

PROMY:

Psy można przewozić promami. Właściciel musi zaopatrzyć czworonoga w bilet wedle obowiązującej taryfy, musi przestrzegać zasad higieny, dodatkowo właściciel-obcokrajowiec zobowiązany jest do posiadania paszportu zwierzęcia. Niektórzy przewoźnicy dopuszczają obecność psów w kabinie, ze wskazaniem na wykupienie całej przestrzeni. Większość jednak zezwala na przewóz psów jedynie w specjalnie przystosowanym do tego miejscu. Czworonogi mają zagwarantowany dostęp do wody, a ich właściciel może je w każdej chwili odwiedzić i nakarmić. Mogą być wyprowadzane na spacer na smyczy, a właściciel musi sprzątnąć ewentualne odchody. Zasady obowiązujące u konkretnych przewoźników delikatnie różnią się między sobą.

Właściciel, który nie przestrzega powyższych reguł może zostać zmuszony do opuszczenia promu na pierwszym przystanku bez możliwości zwrotu opłaty za bilety.

Psy przewodnicy podróżują gratis.

STATKI KURSUJĄCE MIĘDZY MIASTECZKAMI PO MORZACH I JEZIORACH:

Niewielkie psy podróżują gratis, średnie i duże muszą mieć wykupiony bilet zgodnie ze specjalną taryfą. Właściciel powinien zadbać, żeby nie przeszkadzały innym podróżującym, nie wolno im również zajmować miejsc siedzących.

W razie niestosowania się do obowiązujących reguł, właściciel może zostać zmuszony do opuszczenia statku na pierwszym przystanku bez możliwości zwrotu opłaty za bilety.

Psy przewodnicy podróżują gratis.

VAPORETTO:

Podobnie jak w przypadku komunikacji miejskiej, pies musi posiadać skasowany bilet. Niewielkie psy przewozi się w klatkach, średnie i duże na smyczy i w kagańcu. W przypadku nadmiernego tłoku zwierzęta mogą nie zostać wpuszczone na pokład.

Psy przewodnicy podróżują gratis.

WŁOCHY Z PSEM – NOCLEG:

Zwiedzając Włochy z psem, pamiętaj że zdecydowana większość B&B, kempingów i gospodarstw agroturystycznych oraz mieszkań i domów do wynajęcia chętnie gości w swoich progach psy. Czasem właściciele proszą o niewielką dopłatę za dodatkowe sprzątanie (zwyczajowo oscyluje ona wokół 5-6 € za noc za każdego zwierzaka). Trudno mi wypowiadać się w imieniu luksusowych hoteli, bo nie korzystam z ich usług. Zakładam jednak, że tak jak istnieją hotele, które nie akceptują dzieci, tak samo istnieją te nieakceptujące zwierząt.

BARY I RESTAURACJE:

Właściwie wszystkie bary i zdecydowana większość restauracji, trattorii, osterii i pizzerii akceptuje zwierzęta. Podobnie jak w Polsce, tak samo w Italii nie ma żadnych przepisów zabraniających wprowadzania zwierząt do lokali gastronomicznych. Naturalnie warto się wcześniej upewnić, czy właściciele nie mają nic przeciwko obecności czworonogów na terenie ich lokalu.

Włochy z Psem

ZWIEDZANIE:

Jeśli jesteś właścicielem niewielkich rozmiarów psa, to sprawa jest całkiem prosta. Wejdziesz z nim do bardzo wielu miejsc i zostaniesz jedynie poproszony o trzymanie czworonoga na rękach. Nam udało się w towarzystwie psów zwiedzić m.in. Pompeje, Monastero Santa Chiara w Neapolu, Muzeum Archeologiczne w Sperlondze i Cmentarz Monumentale w Mediolanie.

Informacje o możliwości wprowadzania psów zazwyczaj wywieszone są przy kasach biletowych, znajdziecie je również na stronach internetowych konkretnych obiektów. Jeśli jednak takowych nigdzie nie ma, warto wcześniej zadzwonić i spytać lub zasięgnąć języka bezpośrednio w kasie.

Włochy z Psem

PLAŻA:

We Włoszech powszechne są plaże dla psów (la spiaggia per i cani) wyposażone we wszystko, co niezbędne. Oczywiście psy mają zakaz wchodzenia do wody.

WŁOCHY Z PSEM – WETERYNARZ:

Klinika weterynaryjna to po włosku CLINICA VETERINARIA. Jeśli będziecie potrzebować nagłej pomocy w nocy, w niedziele lub podczas świątecznych dni musicie się zgłosić na pronto soccorso per gli animiali (ostry dyżur dla zwierząt). Nie ma niestety ogólnokrajowej listy takich miejsc, dlatego szukajcie ich w internecie na własną rękę, wpisując frazę kluczową plus miejsce Waszego pobytu.

Włochy z Psem