Testa di Moro – ceramika skrywająca smutną legendę i jeden z symboli Sycylii

0
Testa di Moro - ceramika skrywająca smutną legendę i jeden z symboli Sycylii

Można by powiedzieć, że Włochy ceramiką stoją. Znajdziemy ją niemal wszędzie – od Bassano del Grappa i jeziora Garda, przez Toskanię, Umbrię i Wybrzeże Amalfitańskie aż po Sycylię. W każdym przypadku jest niezwykle charakterystyczna i kolorowa. Jednak to właśnie na Wyspie Słońca tradycyjna ceramika ma bardzo oryginalny kształt donic przybierających formę głów. Wiąże się z nimi pewna smutna i dramatyczna legenda, która skrywa w sobie wszystko to, co opisuje największą włoską wyspę, czyli bogatą historię, galimatias kulturowy, pasję, żywe kolory, morze, urodzaj i zapachy.

Legenda głosi, że w arabskiej części Palermo, w dzielnicy al Hâlisah (współczesna Kala) na przełomie XI i XII wieku mieszkała piękna dziewczyna. W tamtych czasach kobietom nie wypadało samotnie przechadzać się po ulicach, dlatego spędzała ona całe dnie, pielęgnując rośliny na balkonie. Pewnego razu niewiastę dostrzegł młody mauretański marynarz i natychmiast się w niej zakochał. Dziewczyna odwzajemniła uczucie. Szybko jednak okazało się, że “Moro” miał żonę i dzieci, dlatego musiał powrócić do rodziny. Zrozpaczona i oszukana dziewczyna postanowiła go zabić podczas snu. Odcięła mu głowę, którą następnie wykorzystała jako donicę. Ustawiła ją na balkonie i zasadziła bazylię. Roślina rosła bujnie, toteż wzbudzała podziw wśród mieszkańców Palermo. Wpadli oni na pomysł produkcji podobnych donic z terakoty o kształcie głowy Mauretańczyka.

Sycylijskie donice mają jednak nie tylko kształt głowy Maura, ale również młodej niewiasty. Najtrafniej wyjaśnia to druga wersja legendy. Pewna młoda szlachcianka z Palermo zakochała się z wzajemnością w Arabie. Kiedy ich zakazana miłość wyszła na jaw, młodzi zostali skazani na szafot. Po wykonaniu wyroku ścięte głowy wystawiono na widok publiczny na jednym z miejskich balkonów i zaadoptowano na donice.

Piękne donice są symbolem wyspy. Najbardziej znane wykonuje się w Caltagirone, mieście wpisanym na Listę światowego dziedzictwa UNESCO wraz z innymi późnobarokowymi miastami doliny Noto. Słynie ono z produkcji ceramiki. Legendę o nieszczęśliwej miłości opowiedział nam pewien palermiański rzemieślnik, który zaprosił nas do swojego warsztatu. Teste di Moro inspirują wielu artystów, w tym duet Dolce&Gabbana, który często odwołuje się do sycylijskich tradycji.

Alla prossima!

 

 

P.S. Jeśli spodobał Ci się ten wpis albo masz jakieś pytanie, zostaw pod tekstem komentarz. Pamiętaj też, że czekam na Ciebie na Facebooku oraz na Instagramie . Jestem tam codziennie i zamieszczam jeszcze więcej włoskich ciekawostek oraz zdjęć.

Testa di Moro - ceramika skrywająca smutną legendę i jeden z symboli Sycylii

Testa di Moro - ceramika skrywająca smutną legendę i jeden z symboli Sycylii

Testa di Moro - ceramika skrywająca smutną legendę i jeden z symboli Sycylii

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj