Mamma mia – Włochy (nie tylko) dla dociekliwych

2
Mamma mia - Włochy (nie tylko) dla dociekliwych

“Mamma mia” to książka, która nie powinna umknąć żadnemu italofilowi. Napisana przez absolwentkę italianistyki i dziennikarkę, porusza całą masę ciekawostek dotyczących Belpaese. Przeczytacie w niej o błahostkach i o poważnych zagadnieniach. Znajdziecie odpowiedzi na wiele nurtujących kwestii. “Mamma mia. Włochy dla dociekliwych” są pełne anegdot, które potrafią zaskoczyć.

Dlaczego wszystkie drogi prowadzą do Rzymu? Jak powstała kawa espresso? Czemu podczas weneckiego karnawału obywatele Najjaśniejszej Republiki stawali się równi? Co Casanova robił w Warszawie?  Czemu Bolończycy nie znają spaghetti alla bolognese? Czy Leonardo da Vinci był wegetarianinem? Skąd się wzięła nazwa pizzy Margherita i dlaczego na niektóre warzywa mówimy włoszczyzna? Co symbolizuje gałązka oliwna? Czym jest commedia dell’arte? Te i wiele innych odpowiedzi poznacie czytając “Mamma mia”. Ja sama, pomimo wielu lat spędzonych we Włoszech i wśród Włochów, dowiedziałam się kilku nowych rzeczy. Nie ulega wątpliwości, że autorka w bardzo zgrabny sposób połączyła tematykę lekką i przyjemną z poważnymi zaganieniami z pogranicza historii, kultury, a nawet archeologii.

Książka została napisana z myślą o dzieciach, dlatego jest polecana już ośmiolatkom. Ozdabiają ją urzekające rysunki autorstwa Anny Ładeckiej, która wykonywała ilustracje m.in. dla „Zwierciadła”, „Vogue” i Endo, a na końcu znajduje się podstawowy słowniczek oraz kilka bardzo prostych i bardzo włoskich przepisów. Pamiętajcie – kogo raz urzeknie Italia, ten wpadł jak śliwka w kompot!

Mam tylko jedno pytanie do autorek. Czemu Neapol na mapie Włoch zamieszczonej w książce znalazł się w Kalabrii?

“Mamma mia. Włochy dla dociekliwych”

autor: Monika Utnik – Strugała, ilustracje: Anna Ładecka

Wydawnictwo: Dwie Siostry

***

Do zobaczenia „Pod Słońcem Italii”, także na na Facebooku oraz na Instagramie i w grupie Zakochani w Italii.

Ania

Mamma mia - Włochy (nie tylko) dla dociekliwych
Mamma mia - Włochy (nie tylko) dla dociekliwych

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here