Tym mogą zaskoczyć Cię Włochy w 2018 roku

2
Tym mogą zaskoczyć Cię Włochy w 2018 roku

Nowy Rok zazwyczaj niesie ze sobą zmiany. Czasem są one pozytywne, czasem budzą niezadowolenie, w niektórych przypadkach zaskakują. Przygotowałam drobne zestawienie, w którym pokrótce napiszę czym w następnych 12 miesiącach może Cię zaskoczyć Italia. Gotowy? Zapraszam do lektury. “Włochy w 2018 roku: nowości”.

Lacjum:
Panteon CC by Roberta DraganPANTEON – WSTĘP PŁATNY

Co prawda płatny wstęp do Panteonu ma zacząć obowiązywać dopiero od 2 maja 2018 roku, jednak jest to zmiana która była w mediach szeroko komentowana i z dużym prawdopodobieństwem już o niej słyszałeś. Z tego właśnie powodu Panteon wylądował na pierwszym miejscu. Bilet do Panteonu będzie kosztował 2 €.

WatykanWATYKAN – TUTAJ NIE KUPISZ PAPIEROSÓW

Papież Franciszek jest zdania, że Stolica Apostolska nie może wspierać praktyki jaka jednoznacznie szkodzi zdrowiu. Podjął zatem decyzję o całkowitym zakazie sprzedaży papierosów na terenie Watykanu.

Kampania:
PositanoPOSITANO – FOTOGRAFOWANIE RYBACKIEJ WIOSKI KOSZTUJE

Ta reguła zaczęła obowiązywać w drugiej połowie ubiegłego roku. Władze Positano – jednego z najczęściej fotografowanych włoskich miasteczek – wprowadziły wysokie opłaty za wykonywanie na jego terenie zdjęć. Całe szczęście chodzi tylko o zdjęcia o charakterze komercyjnym i reklamowym. Te przeznaczone na użytek prywatny nic nie kosztują, natomiast w przypadku sesji ślubnych należy odpowiednio wcześniej wystąpić o specjalne pozwolenie.

PompejePOMPEJE – POWRÓT DOMU WETTIUSZÓW

Pompeje od lat się sypią, a ruiny antycznych domów składają się niczym domki z kart. Tym bardziej cieszy wiadomość, że po 12 latach został ponownie udostępniony zwiedzającym Dom Wettiuszów (Casa dei Vetti). Jest to niewielka, aczkolwiek bogato zdobiona willa jaka należała do rodziny rzymskich kupców.

Toskania:
Galeria Uffizi CC by dalibroGALERIA UFFIZI – WSTĘP BĘDZIE DROGI JAK NIGDY 

Jedna z najbardziej obleganych przez turystów galerii sztuki zdecydowała o podniesieniu cen biletów. W okresie od marca do października za wejście do Uffizi, zamiast 12,5 €, zapłacimy nawet 38 €. Poza sezonem bilet będzie kosztował 18 €. Dobra wiadomość jest taka, że wysokość cen zależy jedynie od pory roku i co za tym idzie natłoku turystów, nie będzie miała na nią natomiast wpływu ranga proponowanych wystaw czasowych. Ta sama reguła zacznie obowiązywać w Palazzo Pitti i Ogrodach Boboli. Nowy cennik wejdzie w życie 1 marca 2018 roku.

Ceny biletów tutaj

Palazzo PittiWSPÓLNY BILET WSTĘPU DO GALERII UFFIZI, OGRODÓW BOBOLI I PALAZZO PITTI

Po raz pierwszy będzie można zaopatrzyć się w jeden bilet ważny przez trzy kolejne dni i dający prawo do wejścia poza kolejką do Galerii Uffizi, Palazzo Pitti i Ogrodów Boboli.

Emilia Romania
BITCOIN – ZAPŁAĆ ZA WAKACJE WIRTUALNĄ MONETĄ

Jeśli chciałbyś zapłacić za wakacje w bitcoin, to nie pozostaje Ci nic innego jak wybrać się nad Adriatyk, a dokładniej na Riviera romagnola. Tam bowiem znajduje się pierwszy w Europie kemping oferujący możliwość pokrycia kosztów za wynajęcie placu lub domku przy pomocy wirtualnej monety.

Camping Village Misano

Lombardia
MEDIOLAN – NIECH CIĘ NIE  ZDZIWI WIDOK GONDOLI

Mediolan jak zawsze zaskakuje. Teraz po Navigli (mediolańskich kanałach) można przepłynąć się autentyczną gondolą i popatrzeć na miasto z innej perspektywy. Przewidziano również możliwość wypożyczenia gondoli na specjalne eventy, takie jak np. śluby. W planach są również kursy przygotowujące do wykonywania fachu gondoliera.

Cały kraj:
WORECZKI PRZEZNACZONE NA OWOCE I WARZYWA KOSZTUJĄ

Spokojnie! Ta zmiana dotyczy tylko supermarketów. We Włoszech reklamówki są płatne od dawna, a od 2018 roku za każdy woreczek, do którego spakujemy owoce i warzywa przed zważeniem zapłacimy 1 centa.

Planujesz odwiedzić Włochy w 2018 roku? Do zobaczenia gdzieś na szlaku!

Ania

P.S. Jeśli spodobał Ci się ten wpis, albo masz jakieś pytanie zostaw pod tekstem komentarz. Pamiętaj też, że czekam na Ciebie na Facebooku oraz na Instagramie. Jestem tam codziennie i zamieszczam jeszcze więcej włoskich ciekawostek oraz zdjęć.

2 KOMENTARZE

    • Dziękuję Aniu. Wszystko zaczęło się od zakazu sprzedaży papierosów w Watykanie i naturalnie od Panteonu. Zaczęłam szperać i wyszedł mi z tego post. 🙂 Ciao!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here