“Ostatnia Wieczerza” Leonarda da Vinci. Co jedzą Chrystus i apostołowie?

0
fresk
Arcydzieło jakim jest fresk “Ostatnia Wieczerza” Leonarda da Vinci było na przestrzeni wieków badane pod każdym kątem. Nikt nigdy nie zadał sobie jednak pytania: “Co jedzą Chrystus i apostołowie?”. Po części jest to zrozumiałe, bowiem malowidło przez długi okres czasu pozostawało uszkodzone, a tym samym słabo czytelne. Dopiero zespół zajmujący się jego konserwacją przez okres ponad 20 lat, kierowany przez Pinina Brambillę, dopatrzył się na talerzach ryb. Tymczasem pewien amerykański profesor historii sztuki – John Varriano – uznał, że Chrystus, przed odprawieniem Eucharystii, spożył wspólnie z Apostołami grillowanego węgorza przyozdobionego pomarańczami. Jego hipoteza byłaby spójna z menu typowym dla czasów Leonarda da Vinci, ale z nie tym charakterystycznym dla epoki w jakiej przyszło żyć Jezusowi. Grillowany węgorz nie jest daniem koszernym, poza tym podczas podobnej rangi uczty Żydzi jadali raczej jagnięcinę, która jest w Biblii łączona z postacią Chrystusa.

Ostatnimi czasy pewien brytyjski ekspert od kulinariów – Stefan Gates – na życzenie BBC udał się do Wieczernika. Postanowił odpowiedzieć na pytanie “Co jedzą Chrystus i apostołowie?”. Moment w którym da Vinci uchwycił postacie, to ten, kiedy Jezus oznajmia apostołom, że jeden z nich go zdradzi. Na ich twarzach widać zdziwienie, nikt nie je. Gates doszedł do wniosku, że na talerzach znajdują się kawałki ryb, jednak na pewno nie jest to węgorz. Nie wiemy co to za gatunek, ani w jaki sposób został przyrządzony. Pewne jest natomiast, że ryba była zawsze bardzo ważnym dla Chrześcijan symbolem.

O tym czy warto wybrać się do mediolańskiego Wieczernika przeczytacie tutaj.

***

Do zobaczenia „Pod Słońcem Italii”, także na na Facebooku oraz na Instagramie i w grupie Zakochani w Italii.

A presto!

Ania

P.S. Pamiętaj, że czekam na Ciebie na Facebooku oraz na Instagramie. Jestem tam codziennie i zamieszczam jeszcze więcej włoskich ciekawostek oraz zdjęć.


W ramach Milan City Pass możesz zarezerwować bilety „omiń kolejkę” na Ostatnią Wieczerzę Leonarda da Vinci, wejście do Zamku Sforza, wejście do teatru La Scala, wycieczkę po Mediolanie z anglojęzycznym przewodnikiem, który pokaże Ci najważniejsze atrakcje miasta, transfer autobusowy w jedną stronę z dowolnego lotniska (Bergamo, Malpensa lub Linate), 20% zniżki na rozmaite atrakcje, w tym autobus Hop-on-Hop-off, zwiedzanie stadionu San Siro, bilety do Galerii sztuki Brera, winnicy Leonardo i opcjonalnie 24, 48 lub 72 godzinny bilet transportu miejskiego.


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here