Nazwa miasteczka Peschici ma słowiańskie korzenie i jest zbitkiem słów “pesek” i “cisti”. Faktycznie, pięknego piasku na okolicznych plażach nie brakuje. Skąd na Półwyspie Gargano wzięli się Słowianie? W X i XI wieku kontakty między Półwyspem Gargano a Dalmatami zamieszkującymi tereny dzisiejszej Chorwacji były bardzo silne. W 970 roku pozostający na usługach Bizantyjczyków dalmaccy Słowianie przegnali z Półwyspu Gargano Saracenów (w średniowiecznej Europie termin ten oznaczał wyznawców islamu i muzułmańskich piratów, pływających po Morzu Śródziemnym). W nagrodę otrzymali oni część ziemi odzyskanych i założyli kilka kolonii, w tym Peschici i Vico del Gargano.
Peschici charakteryzują piękne wschody i zachody słońca. Wyłania się ono bowiem z morza i tamże chowa. Wrażenie robią biała architektura, wąskie uliczki i detale, takie jak np. pomalowana w kwiaty skrzynka od klimatyzacji albo szachownica narysowana bezpośrednio na murku przed domem. Integralną częścią całej okolicy są trabucchi, czyli wyjątkowe urządzenia służące do połowu ryb.
A presto,
Ania
P.S. Jeśli spodobał Ci się ten wpis albo masz jakieś pytanie, zostaw pod tekstem komentarz. Pamiętaj też, że czekam na Ciebie na Facebooku oraz na Instagramie. Jestem tam codziennie i zamieszczam jeszcze więcej włoskich ciekawostek oraz zdjęć.