Cmentarz Monumentale – mediolańskie “Who is Who”

0
Cmentarz Monumentale

Cmentarz Monumentale w Mediolanie to bardzo sugestywne “Muzeum Pod Otwartym Niebem”. To niezwykle wyjątkowe “Who is Who” miasta. Kiedyś zostać pochowanym w tym miejscu świadczyło o pozycji społecznej i statusie majątkowym nieboszczyków i w pewnym stopniu jeszcze dzisiaj jest podobnie.

Cmentarz, co zdaje się być fenomenem bez precedensu, dzieli się na trzy odrębne sektory dedykowane ludziom o odmiennych przekonaniach religijnych. Część centralną przeznaczono dla katolików, tę po stronie prawej dedykowano wyznawcom wiary mojżeszowej, natomiast partię lewostronną zarezerwowano dla laików.

Początki cmentarza sięgają XIX wieku, kiedy to zdecydowano o przeniesieniu w jedno miejsce grobów rozsianych w sześciu odrębnych punktach miasta. Monumentale jako muzeum nie tylko dokumentuje style pojawiające się w sztuce na przestrzeni ostatnich wieków. W tym samym czasie opowiada historię najznakomitszych postaci związanych z włoskimi dziejami (Włochy jako państwo funkcjonują od 1861 roku).  W pierwszej chwili cmentarz został pomyślany jako miejsce pochówku tylko i wyłącznie katolików, a okazałe wejście przeznaczono na neogotycką świątynię. Ostatecznie zdecydowano przemianować bramę na Panteon nazywany “Famedio” dedykowany osobistościom szczególnie zasłużonym. I tak wewnątrz znajduję się grobowce m.in. Alessandro Manzoniego i Giuseppe Verdiego.

Innowacją i symbolem postępowej myśli oświecenia była Świątynia Krematorium (Tempio Crematorio). Tutaj, wbrem dogmatom chrześcijan o wiecznym życiu duszy i o ciała zmartwychwstaniu, a w zgodzie z naukowymi technikami opracowanymi na Uniwersytecie w Padwie spopielano ludzkie szczątki. Kaplica była nie tylko oznaką dojrzałości nowoczesnego społeczeństwa. Istnienie świątyni na terenie cmentarza podkreślało dobitnie otwartość na odrębne kultury i często sprzeczne ze sobą koncepcje religijne. Budowla formą nawiązuje do stylu doryckiego i w zamyśle miała dawać jasny przekaz odwołujący się do klasycznych wartości i do antycznych rytuałów oczyszczających.

Monumetale jest pełen rzeźb, kapliczek i pomników o wysokim walorze artystycznym. Dzieła nawiązują zarówno do stylu klasycznego jak i współczesnego, a tematem przewodnim naturalnie jest śmierć. Nie brakuje też grecgreckich świątynek, egipskich obelisków, a nawet miniaturowej wersji Kolumny Trajana.

A presto!

Ania

P.S. Jeśli spodobał Ci się ten wpis albo masz jakieś pytanie, zostaw pod tekstem komentarz. Pamiętaj też, że czekam na Ciebie na Facebooku oraz na Instagramie. Jestem tam codziennie i zamieszczam jeszcze więcej włoskich ciekawostek oraz zdjęć.

Cmentarz Monumentale

Cmentarz Monumentale

Cmentarz Monumentale

Cmentarz Monumentale

Cmentarz Monumentale

Cmentarz Monumentale

Cmentarz Monumentale

Cmentarz Monumentale

Cmentarz Monumentale

Cmentarz Monumentale

Cmentarz Monumentale

Cmentarz Monumentale

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj