Włochy śladami legendarnej podróży Odyseusza

3
Gruppo di Polifemo - Sperlonga

Zgodnie z legendą o tułaczce Odyseusza, heros dzięki swojemu sprytowi położył kres Wojnie Trojańskiej. Po zakończeniu konfliktu razem z towarzyszami wsiadł na statek i pożeglował w stronę rodzinnej Itaki. Niestety, bogowie mieli wobec niego inne plany i dlatego droga do domu przemieniła się w 10 lat niebezpiecznej i męczącej tułaczki. Na przestrzeni wieków przeróżni naukowcy starali się wskazać które miejsca istniejące w rzeczywistości mogły posłużyć za tło dla przygód greckiego herosa. Większość z nich jest zgodna co do faktu, że scenariusz “Odysei” rozegrał się na Morzu Śródziemnym. Przyjrzyjmy się zatem wspólnie prawdopodobnym włoskim etapom owej legendarnej podróży przekazanej nam przez Homera.

ETNA: GROTA POLIFEMA

W poemacie Homera przebiegłemu Ulissesowi udaje się przechytrzyć cyklopa Polifema, który był synem boga mórz Posejdona. Olbrzym uwięził w swojej jaskini herosa i jego towarzyszy, zamykając wejście wielkim głazem, a następnie pożarł kilku z nich. Odyseusz upoił go winem, kiedy zaś cyklop zasnął, oślepił go przy pomocy rozżarzonego drąga. Następnie przywiązał się razem z kompanami do podbrzuszy baranów, a kiedy Polifem odsunął głaz i czekał przy wejściu na uciekających Greków, Ci wymknęli się niespostrzeżenie. Właśnie za ten występek Ulisses został ukarany trwającą dziesięć lat tułaczką.

Polifem mieszkał w ciemnej grocie, która była inspirowana Etną. Razem z innym cyklopami zajmował się pasterstwem i kuciem piorunów dla Zeusa. Rzeczywiście, okolice aktywnego do dzisiaj wulkanu pod wieloma względami przypominają tereny, na których cyklop miał zwyczaj wypasać swoje owce.

Etna. Pixaby by wsanter

WYSPY EOLSKIE: SIEDZIBA BOGA WIATRÓW

Historia przepięknych Wysp Eolskich, nazywanych także Wyspami Liparyjskimi, jest dogłębnie związana z mitem o bogu Eolu. Mieszkał on najprawdopodobniej na wyspie Stromboli, na której przez miesiąc gościł Odyseusza. Na koniec podarował mu worek z wolej skóry, w którym znajdowały się wichry utrudniające nawigację. W ten sposób starał się pomóc Ulissesowi w powrocie do ojczyzny. Niestety, niektórzy członkowie załogi, powodowani ciekawością, widząc już brzegi Itaki otworzyli sakwę. Uwolnione w ten sposób wiatry wypchnęły ich ponownie w stronę Wysp Eolskich.

Panarea. Vista sul villaggio preistorico - Flickr by Ghost-in-the-Shell

CIEŚNINA MESYŃSKA: SCYLLA I CHARYBDA

W starożytności statki przemierzające cieśninę ulegały zniszczeniom powodowanym przez silne prądy morskie. W ten sposób narodził się mit o Scylli i Charybdzie. Odyseusz podczas swojej tułaczki musiał stawić czoła obydwu potworom, które porwały sześciu członków jego załogi i zniszczyły okręt herosa.

Stretto si Messina. Wikimedia Commons by Di Edd48 - Opera propria, CC BY-SA 3.0

PROMONTORIO CIRCEO: ZIEMIE CZARODZIEJKI KIRKE I RIWIERA ULISSESA

Uznany za miejsce, w którym żyła czarodziejka Kirke, przylądek Circeo jest jednym z najbardziej sugestywnych miejsc wybrzeża Morza Tyrreńskiego. Bywa on również nazywany Riwierą Ulissesa (Gaeta, Sperlonga).

Kirke więziła Odyseusza przez rok czasu. Zamieniła jego towarzyszy w świnie, omamiła go swoimi czarami i urodziła mu nawet syna o imieniu Telegonos.

Riwiera Ulissesa

FARAGLIONI CAPRI: NIEBEZPIECZNE SYRENY

Faraglioni Capri, czyli formacje skalne wypiętrzające się z morza w pobliżu lądu, zostały zidentyfikowane jako skały na których mieszkały syreny. Były one w stanie oczarować śpiewem żeglarzy, przyczyniając się w ten sposób do ich śmierci. Sprytny Odys, wiedząc co mu grozi, nakazał swoim ludziom, aby zatkali uszy woskiem, a jego przywiązali do masztu. Dzięki temu uniknął rozbicia statku o okoliczne rafy, na które syreny naprowadzały okręty.

I Faraglioni di Capri by Berthold Werner [CC BY-SA 3.0 (httpcreativecommons.orglicensesby-sa3

A presto!

Ania

P.S. Do zobaczenia „Pod Słońcem Italii”, także na na Facebooku oraz na Instagramie.

3 KOMENTARZE

    • No coś Ty? Ja Mitologię uwielbiam. Jak byłam mała, to dziadek zamist bajek czytał mi właśnie Mitologię. Wyobrażałam sobie wtedy, że jestem jakąś grecką boginią 😉 Być może dlatego wylądowałam na archeologii, a teraz mieszkam na południu Europy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj