Najpiękniejsze włoskie miasteczka: Sperlonga

1
Najpiękniejsze włoskie miasteczka: Sperlonga

Istnieje cała masa artykułów i przewodników zachwalających miasto Sperlonga. opublikowanych w najróżniejszych językach. Nie będę się powtarzać, opowiem natomiast o miasteczku widzianym moimi oczami, o jego pięknie i wyjątkowości, o niewielkim raju na ziemi, który znajduje się w południowym Lacjum na Riwierze Ulissesa.

Po raz pierwszy widziałam Sperlongę w 2011 roku, po raz drugi w ubiegłym miesiącu. Najprawdopodobniej jeszcze tam wrócę. Dlaczego? Bo Sperlonga to średniowieczna mieścina o wyjątkowym pięknie. Położona na skalistym wzniesieniu, zdaje się delikatnie opadać do wody. Otaczają ją gaje oliwne, a od zachodu szerokie, piaszczyste plaże Morza Tyrreńskiego o charakterystycznym, turkusowym kolorze. Niezapomniane wrażenie robią niewielkie, śnieżnobiałe domy, często ozdobione kolorowymi muralami, między którymi biegną wąskie, wykładane kamieniem uliczki. Tu i ówdzie prześwituje w oddali morze. Każdy zakątek pełen jest ozdobnych kwiatów doniczkowych, ale nie brakuje również mirtu, opuncji i śródziemnomorskiej maki. Trudno jest się oprzeć cudownym pejzażom, zachwycającym zaułkom, a także barwnej i bujnej roślinności. Przepiękna natura w połączeniu z bogatą historią tworzą ze Sperlongi miejsce prawdziwie magiczne.

Nazwa pochodzi od łacińskiego słówka speluncae, oznaczającego jaskinie. Rzeczywiście w okolicy przybrzeżnych grot nie brakuje, zaś sama Sperlonga była jednym z ulubionych miejsc wypoczynkowych rzymskich patrycjuszy. Cesarz Tyberiusz wybudował tutaj imponującą willę, o której w niedalekiej przyszłości napiszę. Począwszy od antyku, przez średniowiecze i kolejny epoki mieścina była położoną na odludziu, rybacką wioską. Czas się zatrzymał i dopiero w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku, w wyniku budowy via Flacca (drogi państwowej) i związanego z nią odkrycia willi Tyberiusza, do Sperlongi zawitali turyści. Najpierw przybyli naukowcy, artyści i literaci, za nimi podążyli filmowcy. Vittorio de Sika nakręcił w miasteczku finałową scenę do filmu “Matka i córka” z Sophią Loren w roli głównej (1960 r.).

Sperlonga jest popularnym regionem wspinaczkowym – można się tutaj wspinać przez cały rok. Ze względu na bogatą faunę i piękne dno morskie okolicę upodobali sobie również nurkowie. W szerokiej strefie przybrzeżnej została stworzona “Oasi Blu” znajdująca się pod ochroną WWF. Podsumowując, Sperlonga to fantastyczne miejscem na wakacje, a jako Błękitna Flaga może poszczycić się, krystalicznie czystą wodą, doskonałą ofertą turystyczną, enokulinarną oraz dbałością o zabytkową architekturę.

Pamiętajcie, że Lacjum nie ogranicza się jedynie do Rzymu!

A presto!

Ania

P.S. Do zobaczenia „Pod Słońcem Italii”, także na na Facebooku oraz na Instagramie i w grupie Zakochani w Italii.


Jeśli planujesz dłuższy pobyt w regionie Lacjum lub w pobliżu Rzymu, możesz skorzystać z Lazio Day Pass. Karta gwarantuje miejsce parkingowe w dogodnej lokalizacji. Pozwoli Ci na ominięcie kolejki do Koloseum, na Forum Romanum i na Palatyn, daje możliwość zobaczenia większej liczby atrakcji, dzięki wycieczce autobusem Hop On Hop Off z przystankami przy najważniejszych punktach i 20% zniżki na bilety do muzeów i inne przyjemności (Bazylika św. Piotra, Galeria Borghese, czy Muzea Watykańskie).


DSC_5784DSC_5786DSC_5787DSC_5788DSC_5789DSC_5790DSC_5791DSC_5794DSC_5795DSC_5803DSC_5804DSC_5806DSC_5808DSC_5811DSC_5814DSC_5816DSC_5822DSC_5824

Klub “I borghi più belli d’Italia” powstał z inicjatywy Consulta del Turismo della Associazione Nazionale dei Comuni Italiani (ANCI) w 2001 roku. Ma na celu waloryzację dziedzictwa kulturowego niewielkich miasteczek, które często pozostają na uboczu turystycznych szlaków.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj