Jak rozpoznać dobrej jakości lody

0
Jak rozpoznać dobrej jakości lody

Z lodami jest jak z jedzeniem i winem. Nie każdy robi je jak należy i nie wszystkie są dobrej jakości. Moja córka uwielbia lody. Często po nie sięgamy, również podczas podróży co skłoniło mnie do poczytania trochę na ich temat. Teraz zdobytą wiedzę przekazuję Wam. Poślijcie artykuł dalej w świat. Niech jak najwięcej osób dowie się jakich lodów lepiej unikać.

Lodowym górom mówimy NIE!

Jeśli mamy przed sobą góry lodów oznacza to, że coś jest nie tak. Skoro wystają ponad poziom chłodni, a mimo wszystko nie topią się, najprawdopodobniej zostały przygotowane w sposób nieprawidłowy. Można przypuszczać, że zawierają szkodliwe dla organizmu utwardzane tłuszcze roślinne, które są odporne na wyższą temperaturę.

Kolor ma znaczenie.

Dobre lody muszą mieć naturalny kolor. Najczęściej jesteśmy oszukiwani w przypadku smaków owocowych. Podczas produkcji owoce utleniają się, a niskie temperatury powodują, że ich kolor blednie. Dlatego zapamiętaj, soczyste odcienie lodów truskawkowych, melonowych, czy bananowych to ściema.

Temperatura to ważna sprawa.

Stwierdzenie może wydać się dziwne, ale prawdziwe lody nie powinny być zbyt zimne i nie powinny prowokować nieprzyjemnego odczucia, jak gdybyśmy wkładali do buzi kostki lodu. Tylko sorbety, zawierające sporą ilość wody, mają prawo do niższej temperatury. Również lody zbyt ciepłe, przypominające raczej mus nie zostały prawidłowo przygotowane.

Pierwsze odczucie smakowe.

Po spróbowaniu lodów pierwsze odczucie związane jest z ich temperaturą. Jeśli uderza w nas przesadne zimne, oznacza to, że zaoszczędzono na mleku lub śmietanie. W konsekwencji w produkcie przeważa woda, powodująca nieprzyjemnie chłodny smak.

Struktura.

Lody zawierają mikroskopijne kryształki. Poprawnie wykonane powinny mieć delikatną, jednorodną i łatwo rozsmarowującą się konsystencję. Ta ostatnia nie jest jednak wieczna. Nieświeże lody, nawet najlepszej jakości tracą swoje właściwości. Można je rozpoznać właśnie po kryształkach. Inną przyczyną ich powstawania jest niewłaściwa temperatura chłodni.

Smak, który na długo pozostaje w buzi.

Przyjemny zapach i naturalny smak. Brzmi banalnie, ale orzech powinien smakować orzechem, czekolada czekoladą, cytryna cytryną itd. Każdy ze smaków musi mieć indywidualny charakter. Lody nierzemieślnicze i lody źle przygotowane wszystkie są do siebie podobne. Robi się je ze wspólnej bazy, do której na sam koniec dodawany jest podstawowy składnik.

Dobre lody nigdy nie wywołują pragnienia.

Najważniejszym zadaniem lodów jest nas odświeżyć, zgasić pragnienie. Do lodów produkowanych na dużą skalę często dodaje się wspomniane wyżej utwardzane tłuszcze roślinne. Właśnie one są odpowiedzialne za natychmiastową potrzebę napicia się.

Alla prossima!

Ania

P.S. Jeśli spodobał Ci się ten wpis albo masz jakieś pytanie, zostaw pod tekstem komentarz. Pamiętaj też, że czekam na Ciebie na Facebooku oraz na Instagramie @podsloncemitaliiblog, gdzie zamieszczam więcej ciekawostek, zdjęć i Włoch!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj