Prezenty na święta: dla miłośników książek i Italii

0
Prezenty na święta: dla miłośników książek i Italii

Nie wiem, jak Ty, ale ja uwielbiam dostawać książki. Skoro czytasz mój prezentownik i śledzisz bloga, zakładam, że mamy podobne gusta. Lubię perfumy, świecidełka, eleganckie dodatki i lubię ładnie wydane notatniki, wciągające książki, a nawet stylowe długopisy – tych ostatnich wiecznie mi brakuje. Niedawno wpadło w moje ręce sporo ciekawych tytułów. Nie ukrywam, że wiele z nich otrzymuję bezpośrednio od wydawnictw, inne wyszukuję sama. Ciąża i późniejsza choroba sprawiły, że miałam znacznie więcej czasu na czytanie niż zazwyczaj. Nadrobiłam sporo zaległości i znalazłam pomysły na prezenty nadające się na święta i na każdą inną okazję.

Prezenty na święta: dla miłośników książek i Italii

Mam za sobą trudny czas choroby. “FLORENCJA. OD DANTEGO DO GALILEUSZA.” dotrzymała mi towarzystwa podczas monotonnych dni, kiedy nie mogłam wybrać się w podróż, a zaplanowane wycieczki musieliśmy odwołać. Barwna opowieść w mgnieniu oka przeniosła mnie nad Arno i pozwoliła przechadzać się ulicami, którymi spacerowali ludzie renesansu. Oczywiście nikomu nie życzę problemów ze zdrowiem. Niemniej jednak myślę, że wciągająca lektura uatrakcyjni zimowe wieczory.

Książka spodoba się nie tylko miłośnikom historii, literatury i sztuki. Została napisana w sposób wdzięczny i wciągający. Chciałabym w czasach szkolnych mieć podobny podręcznik przybliżający epokę “rinascimento“. Bo odrodzenie to znacznie więcej niż budowle, rzeźba i obrazy. Stało się podwaliną kapitalizmu. Prowadzona z rozmachem działalność handlowa sprzyjała finansowaniu sztuki.

Dla kogo jest “Florencja. Od Dantego do Galileusza”? Dla tych, którzy przez moment chcą się stać częścią wyjątkowej epoki. Dla tych, którzy chcieliby przeczytać o renesansie opowiedzianym w sposób nietuzinkowy, albo poczuć klimat miasta sprzed pięciuset lat. Wreszcie dla osób zauroczonych Florencją, gdzie wszystko się zaczęło.

Wydawnictwo Otwarte, Kraków 2023

  • STEFANIA AUCI “SYCYLIJSKIE LWY” i “ZIMA LWÓW” – SAGA RODU FLORIO

Prezenty na święta: dla miłośników książek i Italii

Wciągająca i oparta na faktach saga o Sycylii, o rodzinie, o ogromnych pieniądzach i o silnych kobietach: matkach, żonach, córkach, siostrach i kochankach. Bo rodzina Florio istniała naprawdę. Byli biednymi emigrantami z Kalabrii, którzy w zaledwie trzy pokolenia dorobili się ogromnej fortuny, stając się jedną z najbogatszych familii w całych Włoszech. I chociaż “Lwy” nie są “Gepardem“, również opowiadają o wyspie czasów dominacji feudalnej arystokracji. To historia utarczek między starym i nowym porządkiem u progu nowoczesności. Dwa tomy powieści Stefani Auci przeczytałam z przyjemnością, będąc jeszcze w ciąży. Długie wieczory grudniowe spędzam, oglądając serial “I LEONI DI SICILIA“.

SYCYLIJSKIE LWY” i “ZIMA LWÓW” zainteresują pasjonatów Włoch, Sycylii, historii, belle époque. Mogą być inspiracją do zaplanowania podróży śladem bohaterów.

W.A.B., Warszawa 2022 & 2023

  • DOUGLAS PRESTON, MARIO SPEZI “POTWÓR Z FLORENCJI”

Prezenty na święta: dla miłośników książek i Italii

Thriller oparty na faktach: osiem historii miłosnych, szesnaścioro młodych osób, których ostatnie chwile życia wyglądały podobnie. Konali zaatakowani znienacka podczas wymieniania czułości w aucie zaparkowanym na toskańskiej wsi (w jednym przypadku ofiary zostały napadnięte w namiocie). Dodatkowo ciała kobiet były w koszmarny sposób okaleczane. “POTWÓR Z FLORENCJI” wciąga, trzyma w napięciu i wzbudza niepokój. Sprawcy makabrycznych morderstw, jakie miały miejsce w latach 1974-1985 nigdy nie odnaleziono, natomiast śledztwo poprowadzono w sposób niedorzeczny. Fałszywe oskarżenia zrujnowały życie wielu osób. Pochodzący z USA autor thrillerów Douglas Preston wspólnie z włoskim dziennikarzem Mario Spezim przeprowadzili własne dochodzenie. A tymczasem niektórzy krewni ofiar domagają się od włoskiego wymiaru sprawiedliwości ponownego rozpatrzenia sprawy.

Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2023

  • KATARZYNA WŁODYKA DE SIMONE “TEATR CISZY I INNE WŁOSKIE PEJZAŻE PODRÓŻNE” I “ŻAGIEL NA PRZEŁĘCZY”

Prezenty na święta: dla miłośników książek i Italii

Prozę Katarzyny Włodyki de Simone cechuje erudycja. Już kilka lat temu zwrócił moją uwagę “ŻAGIEL NA PRZEŁĘCZY“, gdyż jest wyjątkową książką, ukazującą Toskanię w sposób nieoczywisty, a zarazem interesujący. Dokładniejszą recenzję można znaleźć w tym miejscu. Niedawno sięgnęłam po “TEATR CISZY I INNE WŁOSKIE PEJZAŻE PODRÓŻNE“, odnajdując coś więcej niż tylko stereotypowe krajobrazy, słońce i wino. Autorka zadbała o ciekawą fabułę pełną niebanalnych osobowości. Okazuje się, że miejsca od lat inspirujące artystów, pisarzy i zwykłych ludzi ciągle mają wiele do zaoferowania i nadal pełne są kierunków ukrytych poza turystycznym szlakiem. Wielki atut obydwu książek stanowią eleganckie okładki. Reprodukcja z “Teatru ciszy” zainteresowała nawet mojego lekarza prowadzącego. Dopytywał o autora obrazu.

Austeria, Kraków-Budapeszt 2017; Znak, Kraków 2017

  • DAVID I. KERTZER “PORWANIE EDGARA MORTARY. SKANDAL, KTÓRY POGRĄŻYŁ PAŃSTWO KOŚCIELNE”

Prezenty na święta: dla miłośników książek i Italii

Rzym, Watykan, Bolonia i historia pozbawiania tożsamości. Święta Inkwizycja odbierają rodzinie żydowskiego kupca sześcioletniego syna, ponieważ przypuszczają, że dziecko zostało w tajemnicy ochrzczone przez opiekunkę. A wedle obowiązującego wówczas prawa katolik nie mógł być wychowywany przez osoby wyznania Mojżeszowego. Powieść porusza kwestię prześladowania Żydów przez Kościół katolicki. Mimo że Watykan wielokrotnie przywłaszczał sekretnie chrzczone dzieci, właśnie “PORWANIE EDGARA MORTARY” miało dalekosiężne skutki dla Włoch i Państwa Kościelnego, a sprawa zyskała ogromny rozgłos. Zrozpaczeni rodzice na wszelkie sposoby starali się odzyskać syna. Ich walka nabrała wymiaru politycznego. O oddanie chłopca apelowali do Piusa IX m.in. Franciszek Józef i Napoleon III. Mimo wszystko papież pozostał nieugięty. Amerykański antropolog i historyk David I. Kertzer przybliża tę niewiarygodną historię. Na kanwach powieści został nakręcony w 2023 roku film Porwany“.

Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2018

  • FRANCOIS-REGIS GAUDRY I PRZYJACIELE “ITALIA NA TALERZU. WSZYSTKO O KUCHNI WŁOSKIEJ” 

Prezenty na święta: dla miłośników książek i Italii

Przepisy, opowieści o produktach i potrawach, a także anegdoty i ciekawostki: 5 kilogramów wiedzy o włoskiej kuchni. Jeżeli obdarowywana przez Ciebie osoba ma bzika na punkcie kulinariów, “ITALIA NA TALERZU” będzie strzałem w dziesiątkę. Pozwoli odtworzyć oryginalne potrawy. Wielka księga jest pełnym zdjęć, rysunków, map, intrygujących anegdot, inspiracji, portretów wybitnych postaci i receptur kompendium wiedzy godnym konesera włoskiej sztuki kulinarnej. Co ciekawe, autorem został Francuz, który współtworzył ją ze 150 osobami. Byli wśród nich eksperci, pasjonaci, antropolodzy kulturowi, szefowie kuchni i ilustratorzy wraz z fotografami. Nie znam lepszej książki dla miłośników Italii i jej różnorodnych smaków!

Znak Koncept, Kraków 2022

  • CLAUDIA RODEN “MEDITERRANEA. KUCHNIA SŁOŃCA”

Prezenty na święta: dla miłośników książek i Italii

W 2010 roku UNESCO umieściło dietę śródziemnomorską na liście dziedzictwa kulturowego Cypru, Chorwacji, Grecji, Hiszpanii, Maroka, Portugalii i Włoch. Zdania na temat istnienia takowego sposobu odżywiania są podzielone. Piero Camporesi, historyk i antropolog kultury określa go mianem “sztucznego kodeksu”, o którym nikt, kto żyje w rejonie Śródziemnomorza, nie słyszał. Jego zdaniem, chociaż kuchnie śródziemnomorskie mogą być w jakimś stopniu podobne, różnią się zasadniczo. W opozycji stoi Claudia Roden, urodzona w Kairze, w rodzinie syryjskich Żydów, brytyjska pisarka kulinarna i antropolożka kulturowa. Swoje przepisy zaczęła gromadzić w 1956 roku, kiedy po kryzysie sueskim zmuszono Żydów do opuszczenia Egiptu. Przez jej londyński dom przewijali się wówczas uchodźcy. A ponieważ stanowili tygiel kulturowy wywodzącą się z dawnego Imperium Osmańskiego, receptury okazały się wyjątkowo różnorodne.

MEDITERRANEA” to kulinarna podróż przez kraje basenu Morza Śródziemnomorskiego. Dostajemy proste przepisy, wspomnienia i inspirujące fotografie. Mnie książka towarzyszy od roku i z ogromną przyjemnością sięgam po pomysły na łatwe w przygotowaniu dania będące zarazem kulinarną ucztą: biała fasola z małżami, kuskus z owocami morza, bliskowschodnia sałatka z owocem granatu, czy sernik z jogurtu greckiego.

Wielka Litera, Warszawa 2022

Inne moje pomysły na włoskie prezenty znajdziesz w TUTAJ.

Zainspirowałam Cię? Podaj ten artykuł dalej! A ja jak zawsze czekam na Ciebie na Facebooku i na Instagramie. Znajdziesz tam więcej ciekawostek, więcej zdjęć, po prostu więcej Włoch!

Ania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj