Polenta w sosie pomidorowym z krewetkami to potrawa, która udowadnia, że kasza kukurydziana jako danie główne nie jest ani nudna, ani tym bardziej niesmaczna i naturalnie zalicza się do kanonu kuchni włoskiej. Przysmak pochodzi z Wenecji Euganejskiej. Po raz pierwszy spróbowałam go w Chioggii. W tamtym regionie wykorzystuje się lokalną, białą odmianę polenty, którą wyróżnia delikatny smak. Można oczywiście użyć klasycznej, żółtej kaszy.
POLENTA W SOSIE POMIDOROWYM Z KREWETKAMI
Składniki:
- 300 g polenty
- 500 ml wody
- kulka masła wielkości orzecha włoskiego
- 600 g krewetek (najlepiej świeżych)
- 400 g pomidorków (zimą wykorzystuję pomodori pelati z puszki)
- 2 dymki
- 1 ząbek czosnku
- 100 ml białego wina
- 1 peperoncino
- 2 “kosmyki” świeżej pietruszki
- 4 gałązki świeżego tymianku
- 6 (4+2) łyżki oliwy z oliwek
- sól
Przygotowanie:
W głębokim garnku zagotować wodę. Posolić, zdjąć z ognia i ciągle mieszając w celu uniknięcia grudek, powoli wsypać polentę. Ponownie postawić na średnim ogniu i gotować przez 40-50 minut. Kaszę trzeba często mieszać trzepaczką, żeby nie przywarła do dna. Kiedy polenta osiągnie odpowiednią konsystencję i nie będzie przyklejać się do ścian garnka, należy zdjąć ją z ognia i wymieszać z masłem.
Obrać krewetki. Oderwać głowy i odnóża, zdjąć skorupy, ogony zostawić. Delikatnie naciąć każdy kadłub i wyjąć czarne jelito. Starannie opłukać, osuszyć.
Na patelnię wlać cztery łyżki oliwy i wrzucić ząbek czosnku. Kiedy zacznie skwierczeć, zwiększyć ogień i dodać krewetki. Potrząsać energicznie patelnią przez 1 minutę. Podlać winem i pozwolić mu odparować (ok. 30 sekund). Krewetki przełożyć do miski i odstawić na bok.
Drobno posiekać dymkę, pietruszkę, tymianek i peperoncino. Na użytą wcześniej patelnię wrzucić dymkę, dodać 2 łyżki oliwy i dusić na średnim ogniu przez 4-5 minut. Pod koniec zwiększyć ogień. Wsypać część pietruszki z tymiankiem, a także peperoncino. Teraz dorzucić przepołowione pomidorki (pelati z puszki), posolić i podsmażać przez kolejne 4-5 minut. Wymieszać, wyjąć ząbek czosnku.
Polentę nakładać do głębokich talerzy zostawiając pośrodku wgniecenie. Wypełnić je sosem, posypać ziołami i podawać, póki gorące.
Buon appetito!
Spodobało Ci się? Podaj ten przepis dalej! A ja jak zawsze czekam na Ciebie na Facebooku i na Instagramie@podsloncemitaliiblog. Znajdziesz tam więcej ciekawostek, więcej zdjęć, po prostu więcej Włoch!
Alla prossima!
Ania