Sycylia oczami Sycylijczyków

4
Sycylia oczami Sycylijczyków

Sycylia opowiedziana przez rodowitych Sycylijczyków – takie jest założenie tego wpisu. Kto lepiej, niż osoby urodzone na największej włoskiej wyspie, doceni jej piękno, historię i kulturę. Poprosiłam moje koleżanki archeolożki, poznane kilka lat temu podczas pewnych weneckich warsztatów, o opisanie jednym zdaniem bliskich im miejsc. Przenosimy się na moment na wschodnie wybrzeże regionu, bo dziewczyny pochodzą z Katanii i zdecydowały się opowiedzieć o okolicach. Wyjątek stanowi Palermo, czyli najważniejsze miasto, będące siedzibą administracji, o którym przeczytacie niżej.

CASTELMOLA

Castelmola (prowincja Mesyna) należy do organizacji i Borghi più belli d’Italia skupiającej najpiękniejsze włoskie miasteczka, wyróżniające się m.in. bogatą tradycją artystyczną oraz kulturalną . Znajduje się w odległości 5 km od Taorminy, nad którą góruje i z którą od zawsze dzieliła wspólny los, pełniąc m.in. rolę akropolu w czasach greckich kolonii. Z wysokości 529 m n.p.m. roztacza się niesamowity widok na Morze Jońskie, Giardini-Naxos, cieśninę Mesyńską, wybrzeże Kalabrii, Capo di Sant’Alessio i na Etnę. Okolica słynie z wytrawnego wina migdałowego.

Caffè Turrisi

“Castelmola. Una mattina di sole, l’Etna innevato a portata di sguardo, un bicchiere di vino alle mandorle del Caffè Turrisi: perfezione assoluta.”

“Castelmola. Słoneczny poranek, pokryta śniegiem Etna na wyciągnięcie ręki, kieliszek migdałowego wina w Caffè Turrisi – absolutna doskonałość.”

Alessandra

PAŁAC NORMANÓW, PALERMO

Pałac królewski w Palermo wybudowali w XI wieku Normanowie w ruinach wcześniejszego zamku arabskiego. Wewnątrz znajduje się słynna Capella Palatina sięgająca XII wieku. Bogatą dekorację charakteryzują złote mozaiki ze scenami obrazującymi m.in. Dzieje Apostolskie, łuki pomiędzy nawami inspirowane architekturą islamską, a także sklepienie w formie ornamentu stalaktytowego nawiązujące do wystroju meczetów oraz drzwi typowe dla stylu Normanów.

Pałac Normanów w Palermo

“L’abbagliante opulenza della Cappella Palatina, al primo piano di Palazzo dei Normanni a Palermo: dove la cultura bizantina e quella araba si incontrano.”

“Olśniewające bogactwo kaplicy pałacowej, znajdującej się na pierwszym piętrze Pałacu Normanów w Palermo – tutaj spotyka się kultura arabska z bizantyńską.”

Alessandra

“INFIORATA DI NOTO”, NOTO

Noto (prowincja Syrakuzy) bywa czasem nazywane stolicą baroku, zaś centrum miasta znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Począwszy od 1980, w każdą trzecią niedzielę maja odbywa się tzw. “Infiorata”. Jedna z ulic – via Nicolaci – zostaje zakryta przez dywan wykonany z kwiatowych płatków, który układają artyści.

Infiorata di Noto

 

“Maggio è il mese della primavera, delle tinte accese che la natura ci regala: i fiori. In questo periodo Noto si riempie di meravigliosi tappeti di petali, da ammirare, da fotografare, da gustare assieme a tanti eventi collaterali che insieme danno vita alla manifestazione della “Infiorata di Noto”, ormai da più di 30 anni.”

“Maj jest miesiącem wiosny, miesiącem tryskającym barwami, które podarowuje nam natura, miesiącem kwiatów. W tym okresie Noto wypełnia się cudownymi dywanami wykonanymi z płatków, które możemy podziwiać, fotografować i którymi możemy się delektować wspólnie z towarzyszącymi happeningami, tworzącymi od ponad 30 lat wydarzenie nazywane “Infiorata di Noto”.

Alessandra

TEATR GRECKI W SYRAKUZACH

Teatr wzniesiono w V wieku p.n.e., przebudowano go po 270 p.n.e. Bez wątpienia zalicza się on do najsławniejszych tego typu, a uczestnicy Grand Tour pozostawili po sobie rozmaite studia, opisy i szkice budowli. Znajduje się na terenie Parku Archeologicznego Neapolis, zatem w miejscu w którym możemy podziwiać również głośne Ucho Dionizosa. Po dziś dzień w teatrze wystawiane są rozmaite spektakle, a Syrakuzy w 2005 wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Teatr grecki w Syrakuzach

“Ascoltare “Casta Diva” e le altre bellissime arie della “Norma” di Bellini in un teatro vivo da circa 2000 anni è uno spettacolo che lascia gli occhi, le orecchie e il cuore pieni di emozioni.”

“Słuchanie “Casta Diva” oraz innych przepięknych arii z opery “Norma” Belliniego w teatrze liczącym ponad 2000 lat jest widowiskiem, które pozostawia oczy, uszy i serce pełne emocji.”

Cetta Idonea

***

Jeśli interesuje was druga największa włoska wyspa, to zapraszam na post “Sardynia oczami Sardyńczyka”.

Do zobaczenia „Pod Słońcem Italii”, także na na Facebooku oraz na Instagramie.

4 KOMENTARZE

  1. Dzięki za ten tekst, z przyjemnością przypomniałem sobie swoją 2-tygodniową wyprawę po Sycylii 🙂 Będąc w Taorminie warto pokonać kilka kilometrów serpentyn i przyjechać do Castelmola. Bar Turrisi i ich wino to już chyba legenda. Zaskakujące miejsce z przepięknym widokiem! Odradzam rodzinom ze względu na dość odważny motyw przewodni baru. Nawet jeśli ktoś chce umyć ręce w łazience chcąc nie chcąc musi pokręcić nietypowymi “gałkami” i nadstawić dłonie pod nietypowy kran 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj