“I Suoni delle Dolomiti”. Letnie koncerty w najpiękniejszej filharmonii świata

2

We włoskich Alpach każdego lata odbywa się niesamowite wydarzenie. Mottem Festiwalu “I Suoni delle Dolomiti” („Sounds of the Dolomites”/”Dźwięki Dolomitów”) jest cytat zaczerpnięty z poezji Williama Blake’a. Muzycy z instrumentami na plecach, w asyście swojej publiczność wchodzą na szczyty. Góry, doliny, łąki i schroniska zamieniają się w scenę, na której rozbrzmiewa niebiańska muzyka – od klasyki, przez folk i jazz, aż po współczesne rytmy. Tegoroczna edycja jest 25 z kolei. W ramach jubileuszu w niepowtarzalnej oprawie będzie można po raz pierwszy wysłuchać opery. W Val di Non na Pian della Nana w Dolomitach Brenta zabrzmią arie z “Cyrulika Sewilskiego”. Większość koncertów rozpoczyna się w samo południe, ale są też takie, które obywają się podczas wschodu i zachodu słońca. Znaczna część wydarzeń, które odbywają się w ramach festiwalu “I Suoni delle Dolomiti” jest bezpłatna.

Specyficznym widowiskiem w ramach festiwalu jest Campiglio Special Week. Przez tydzień – od 1 do 7 września w trochę innym kontekście, bo głównie w dolinach i niewysokich górach melomani będą mieli niepowtarzalną okazję do zgłębienia tajników muzyki brazylijskiej, a także kultury tego kraju.

Od dawna wiem, że Trydent-Górna Adyga wyróżnia się na tle innych włoskich regionów postępowością i ekologicznym podejściem do życia. Niedawno odkryłam, że w absolutnie magicznym miejscu udało się stworzyć festiwal bez precedensu. Natura czy kultura? Nie muszę więcej wybierać!

“Wielkie rzeczy się dzieją, gdy ludzie spotykają się z górami”

W. Blake

Festiwal “I Suoni delle Dolomiti 2021”

23 sierpnia – 24 września 2021

info: www.isuonidelledolomiti.it

Artykuł został napisany w związku z edycją festiwalu z 2019 roku. Aktualne informacje znajdują się na oficjalnej stronie wydarzenia (link wyżej).

Alla prossima!

 

 

P.S. Jeśli spodobał Ci się ten wpis albo masz jakieś pytanie, zostaw pod tekstem komentarz. Pamiętaj też, że czekam na Ciebie na Facebooku oraz na Instagramie. Jestem tam codziennie i zamieszczam jeszcze więcej włoskich ciekawostek oraz zdjęć.

© Zdjęcie jest własnością Trentino Sviluppo S.p.A. –  Val Rendena – Brenta Dolomites – July 8-11, 2009 – Musical Trekking – Mario Brunello, Cesare Maestri, author: Daniele Lira

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj