LAZISE SUL GARDA TO NAJSTARSZA NIEZALEŻNA WŁOSKA GMINA
Jezioro Garda na przestrzeni wieków stanowiło naturalną granicę między terytoriami zarządzanymi przez Republikę Wenecką i tymi położonymi po zachodniej stronie wybrzeża, tworzącymi region Lombardia. Losy Lazise sul Garda zawsze były burzliwe. Stoczono wiele bitew i wielokrotnie odpierano najazdy wroga. Najciekawszy jest jednak fakt, że miasteczko domagało się autonomii już w czasach Świętego Cesarstwa Rzymskiego. W 983 roku zwrócono się do cesarza Ottona II z prośbą o zezwolenie na niezależność prawną i finansową. Imperator, mając na celu utrzymanie dobrych stosunków, a także chcąc korzystać z naturalnego ukształtowania terenu w tamtych okolicach, sprzyjającego manewrom wojskowym, przystał na żądania wystosowane przez Lazise. Stało się ono pierwszą niezależną komuną miejską na terenie całych współczesnych Włoch.
Od tamtej chwili Lazise sul Garda poznało najrozmaitsze rządy. W miasteczku panowali kolejno rody Scaglierich i Viscontich, Najjaśniejsza Republika Wenecka, ród Gonzagów, Napoleon Bonaparte, Cesarstwo Austrii, aż wreszcie w 1866 roku Italia zjednoczyła się w jedno państwo. Każda władza potwierdzała przywileje nadane przez Ottona II, co pozwoliło na rzadko spotykany rozwój gminy i wpłynęło na jej bogactwo. Nadal można podziwiać interesujące monumenty z czasów dawnej prosperity.
Zanim napiszę więcej, zapraszam Cię do moich mediów społecznościowych. Na Facebooku i na Instagramie @podsloncemitaliiblog jestem codziennie i zamieszczam jeszcze więcej ciekawostek, zdjęć i Włoch!
ZAMEK SCAGLIERICH
Najważniejszym symbolem Lazise sul Garda jest bez wątpienia Castello Scaligero. Pierwsze mury zamku postawiono pod koniec IX wieku, zaraz po nadaniu miasteczku przez cesarza Ottona II autonomii. Twierdza zawdzięcza swój kształt Scaligerim, którzy ukończyli budowę w 1381 roku. Pozostałościami pierwotnej struktury jest trzynaście wież i trzy rogatki: Porta San Zeno, Porta Nuova i Porta Lion, nazwana w ten sposób przez wzgląd na ozdabiający ją herb Republiki Weneckiej. Inny zamek należący do Scaglierich znajduje się w Sirmione i jest jedną z najlepiej zachowanych twierdz w całych Włoszech. Przeczytasz o nim TUTAJ.
PIAZZA DEL COMUNE
Nie ma znaczenia, przez którą bramę wejdziesz do Lazise. Spacerują wąskimi uliczkami, szybko dotrzesz do Piazza del Comune. Otaczają go portykowe podcienie, gdzie stoi niekończąca się ilość stolików należących do barów i restauracji. W sezonie plac bez przerwy tętni życiem. Zaraz obok znajduje się najpiękniejszy zakątek miasta, Porto Vecchio.
Podobnie jak zamek, również port został zbudowany pod koniec IX wieku, ale dopiero rodzina Scaglierich doprowadziła przedsięwzięcie do końca. Dzisiaj kołyszą się tam przycumowane łodzie rybackie. Z jednej strony stoją kolorowe kamienice, z drugiej natomiast romański kościół parafialny pod wezwaniem św. Mikołaja. Zgodnie z legendą uratował on żeglarzy tonących w następstwie sztormu. Właśnie dlatego jest patronem marynarzy, rybaków i żeglarzy, a także flisaków. W świątyni znajdują się ciekawe freski.
DOGANA VENETA
Naprzeciwko kościoła znajduje się Dogana veneta. W czasach kiedy w Lazise rządzili Scaglieri, a po nich weneccy dożowie w budynku mieścił się urząd celny. Później pełnił on najrozmaitsze funkcje. Produkowano tutaj m.in. saletrę wykorzystywaną jako składnik materiałów wybuchowych i przechowywano okręty należące do weneckiej floty. Współcześnie Dogana jest siedzibą centrum kongresowego z przepięknym widokiem na jezioro.
Lazise podobnie jak inne miasteczka położone nad jeziorem Garda może poszczycić się wyjątkowym klimatem. To miejsce idealne na krótką wycieczkę i na kilkudniowy wypoczynek.
A presto,
Ania