Greenway del lago di Como: spacer między jeziorem, Alpami i kamiennymi wioskami

0

GREENWAY DEL LAGO DI COMO

Greenway del lago di Como reklamuje się jako szlak biegnący między starymi wioskami, willami, ogrodami, romańskimi i barokowymi kościołami wzniesionymi na tle sielskiego krajobrazu zachodniego wybrzeża jeziora Como. Wielokrotnie pisałam, że tamta strona różni się od wschodniej – łagodnym, zielonym zboczom przeciwstawiają się skaliste fiordy. Greenway pozwala zatem lepiej poznać delikatniejsze oblicze najgłębszego akwenu Włoch i Lombardii.

Kompletna trasa liczy 11 km i obejmuje 7 miejscowości: Colonno, Sala Comacina, Ossuccio, Lenno, Mezzegra, Tremezzo i Griante. Przebycie całego szlaku zajmuje mniej więcej 3,5 godziny. Nie jest on trudny i nadaje się nawet dla dzieci, co osobiście przetestowaliśmy. Na niektórych odcinkach ścieżka prowadzi górą, w innych miejscach schodzi do jeziora. Czasem trzeba przejść wzdłuż drogi krajowej Antica Via Regina i te fragmenty są najmniej ciekawe, a momentami niebezpieczne. Spacerować można przez 12 miesięcy w roku, chociaż ja odradzałabym lato, a zachęcała do odbycia wycieczki wiosną lub jesienią. Należy zdecydować, czy przedreptać całość, a może tylko wybrany odcinek i wrócić o własnych nogach lub skorzystać z komunikacji publicznej.

Greenway del lago di Como to bez wątpienia był dobry pomysł, jednak odnoszę wrażenie, że jak to często dzieje się we Włoszech, zrealizowano go trochę po macoszemu. Co wcale nie oznacza, że wycieczka nie jest warta zachodu. Przeciwnie. Najpiękniejsza i najatrakcyjniejsza jawi się pierwsza część szlaku: od Colonno do Ossuccio i dalej do Lenno. Na początku oglądamy jezioro z góry, m.in. wyspę Comacina. Po zejściu wyrasta przed nami romański kościół św. Jakuba i Filipa, klimatyczne Spurano, gdzie z przyjemnością siadamy na ławce nad wodą, odpoczywamy i jemy kanapkę. W tym miejscu najlepiej uchwycić łagodny charakter zachodniego wybrzeża i otaczających je krajobrazów. Jezioro momentami przypomina Gardę. Idąc dalej mijamy elegancką willę Balbiano, znaną z filmu “House of Gucci” i docieramy do Lenno z jego piękną promenadą i romantycznymi zaułkami. Tutaj polecam zatrzymać się w La Fabbrica del Gelato na najlepsze lody na całej trasie. Za promenadą, trafiamy na jeden z najmniej atrakcyjnych odcinków, pozbawionych ładnych widoków. Niech to nikogo jednak nie zniechęca, gdyż z tego miejsca warto skręcić w kierunku fantastycznej willi del Balbianello, znanej z “Casino Royale” i “Gwiezdnych Wojen”. I jeśli spytacie mnie o zdanie, właśnie taki plan wycieczki bym doradzała: spacer Greenway z Colonno do Lenno połączony ze zwiedzaniem jednej z najpiękniejszych rezydencji nad całym Como.

W krainie cudów: willa del Balbianello nad jeziorem Como

Kto natomiast postanowi kontynuować spacer, droga poprowadzi go wzdłuż lido. Później znów wejdziemy na wzgórza (najcięższy fragment) i będziemy oglądać kamienne wioski. W pewnym miejscu ukaże nam się kościół San Abbondio ze sporym kawałkiem zieleni i z widokiem na cypel, gdzie znajduje się Bellagio. Ponownie schodzimy i wkraczamy do Tremezzo. Od tej chwili do samego końca wędrujemy chodnikiem wzdłuż Via Antica Regina. Mijamy eleganckie wille, nadbrzeże, parki, portyki z kawiarniami, butikowe hotele, żeby dotrzeć do willi Carlotty słynącej z pięknego ogrodu botanicznego i dalej do Griante, gdzie można wsiąść w autobus powrotny lub na prom.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Początek szlaku: Colonno (Como)
Koniec szlaku: Griante (Como)
Długość trasy: 11 km
Czas potrzebny do przejścia: ok. 3-3,5 godziny
Trudność: łatwy
 • Szlak pozostaje otwarty i dostępny przez cały rok. Nie są pobierane żadne opłaty.
 • Trasa nadaje się do przebycia jej wspólnie z małymi dziećmi, jednak nie ma możliwości przejechania wózkiem.
 • Trasa nadaje się do przebycia jej wspólnie z czworonogiem.
 • Trasa jest dostosowana do rowerów górskich.
 • Osoby cierpiące na lęk wysokości nie będą odczuwać dyskomfortu.
 • Szlak jest oznaczony biało-żółtymi tablicami i metalowymi płytkami wmurowanymi w chodnik lub ścieżkę.
 • Do miejsca, gdzie zaczyna się Greenway del lago di Como można dostać się komunikacją publiczną. Autobus ASF C10 (Como-Menaggio-Colico) odjeżdża spod dworca Como San Giovanni. Należy wysiąść na przystanku w Colonno, a później podążać za drogowskazami prowadzącymi w stronę szlaku.
 • Samochód najlepiej zostawić w Colonno, gdzie znajduje się parking płatny (linie niebieskie) i bezpłatny (linie białe).
 • Prom zatrzymuje się w Sala Comacina, Campo, Lenno, Tremezzo i przy willi Carlotta. Samochody są przewożone na odcinku Cadenabbia (Griante) – Bellagio i MenaggioVarenna.
 • Pociąg dojeżdża do stacji Como San Giovanni lub Como Lago. Dalej należy kontynuować podróż autobusem w kierunku Colonno lub do Varenny, skąd prom dopływa do Menaggio, ewentualnie do Cadenabbi.
 • Najbardziej sprzyjającym okresem w roku na przemierzenie Greenway del lago di Como są kwiecień i maj, a także wrzesień i październik. Latem jest zbyt gorąco, zimą trekking utrudnia pogoda.
 • Dla własnego bezpieczeństwa należy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt: obuwie, nakrycie głowy chroniące przed słońcem, krem z filtrem, a wiosną i jesienią schować do plecaka również wiatrówkę.

Ania

Korzystając z okazji, przypominam o moich mediach społecznościowych. Na Facebooku i na Instagramie@podsloncemitaliiblog jestem codziennie i zamieszczam jeszcze więcej ciekawostek, zdjęć i Włoch!

Greenway del lago di Como

Greenway del lago di Como

Greenway del lago di Como

Greenway del lago di Como

Greenway del lago di Como

Greenway del lago di Como

Greenway del lago di Como

Greenway del lago di Como

Greenway del lago di Como

Greenway del lago di Como

Greenway del lago di Como Greenway del lago di Como

Greenway del lago di Como

Greenway del lago di Como

Greenway del lago di Como

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj