Wenecja – miasto położone na wodzie, pozbawione wody zdatnej do picia

0
Wenecję zbudowano na morzu. Podobnie jak każdy rozbitek, tułający się po słonych wodach, tak samo “Serenissima” przez wieki borykała się z problemem braku wody zdatnej do picia. Tylko nieliczni turyści przybywający na lagunę zdają sobie sprawę z faktu, jak wiele trudu kosztowało Wenecjan zdobycie niezbędnego do życia płynu. Akwedukt powstał w mieście dopiero w drugiej połowie XIX wieku. Z tej okazji na Placu św. Marka postawiono nieistniejącą dzisiaj fontannę. Jej archiwalne zdjęcie można zobaczyć TUTAJ. Zanim jednak się to wszystko zdarzyło, miasto musiało sobie jakoś radzić. Tylko jak?

Na początku wodę czerpano ze studni, które można było wykopać jedynie w kilku miejscach, gromadzono ją w cysternach, a przede wszystkim sprowadzono statkami ze stałego lądu. Zbiorniki deszczówki były notorycznie zagrożone zalaniem przez “acqua alta”. Kontakt z wodą morską sprawiał, że stawały się bezużyteczne. Począwszy od czasów średniowiecza, wenecjanie wykorzystywali każde wolne miejsce do budowy studni. Z tego powodu wszystkie place i placyki miejskie (wł. “campi”), a także wewnętrzne dziedzińce są brukowane i pozbawione zieleni. Na powierzchni znajdywały się kamienne studnie, a pod spodem umieszczano skomplikowany system urządzeń przystosowanych do gromadzenia i filtrowania wody.

Każda studnia była przykryta i zamknięta na kłódkę. Urzędnik miejski nadzorujący czerpanie wody otwierał je w ściśle określonych godzinach. Wodę nie tylko racjonowano, ale również zapobiegano jej zanieczyszczeniu. Wenecjanom nieustannie groziło skażenie. Poza wspominanymi powodziami bardzo groźne były również przykościelne cmentarze, które nierzadko graniczyły z miejskimi placami. “Acqua alta” sprawiała, że zwłoki wydostawały się na powierzchnię. Wyspa cmentarna powstała dopiero w 1807 roku. Poza tym podczas wojen powszechne było zatruwanie wody pitnej.

Piękne, kamienne studnie ustawiano na weneckich placach aż do początków XX wieku. Po wprowadzeniu centralnego zaopatrzenia miasta w wodę, wiele z nich usunięto. To ogromna strata, ponieważ są niezbitym dowodem na to, że sztuka i zaawansowana technika nie muszą się wykluczać. Następnym razem, kiedy będziecie się przechadzać po weneckich “campi”, zwróćcie uwagę na te, które jeszcze zostały.


Przy zwiedzaniu miasta może Ci być pomocna Riwiera Wenecka – Wenecja – City Day Pass. Obejmuje ona bilety z pominięciem kolejki do wspaniałego Pałacu Dożów, miejsce parkingowe w Wenecji, możliwość zobaczenia większej liczby atrakcji, dzięki rejsowi Hop On Hop Off z przystankami przy najważniejszych punktach i 20% zniżki na wszystko, co chcesz zobaczyć w mieście. Swoją podróż rozplanujesz samodzielnie, ponieważ karta zawiera bilety otwarte.


A presto!

 

 

P.S. Jeśli spodobał Ci się ten wpis albo masz jakieś pytanie, zostaw pod tekstem komentarz. Pamiętaj też, że czekam na Ciebie na Facebooku oraz na Instagramie. Jestem tam codziennie i zamieszczam jeszcze więcej włoskich ciekawostek oraz zdjęć.

Wenecja - miasto położone na wodzie, pozbawione wody zdatnej do picia

Wenecja - miasto położone na wodzie, pozbawione wody zdatnej do picia

Wenecja - miasto położone na wodzie, pozbawione wody zdatnej do picia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here