Dlaczego sportowa reprezentacja Włoch występuje w barwach błękitnych?

0
sportowa reprezentacja Włoch CC 2.0 Flickr by Nazionale Calcio

To pytanie przynajmniej raz w życiu zadał sobie każdy kibic sportowy, jak również wszyscy ci, którzy kochają Italię. Co prawda nie tylko włoska reprezentacja – wielcy Azzurri – nosi stroje w kolorach odmiennych od narodowych. Podobnie jest w przypadku Holandii, Niemiec, Japonii i jeszcze kilku innych państw. Nas jednak interesuje, skąd wziął się błękit, prawda?

Włoska reprezentacja piłki nożnej zadebiutowała w 1910 roku. Piłkarze mieli wówczas na sobie białe koszulki z naszytą na wysokości klatki piersiowej trójkolorową kokardą. Rok później, podczas meczu z Węgrami rozgrywanego 6 stycznia, drużyna wystąpiła w błękitnych koszulkach. I tak już zostało. Początkowo myślano, że Włosi wzorowali się na Francuzach. Później wybór błękitu tłumaczono sobie jako odzwierciedlenie kolorów włoskiego morza i nieba. Inni uważali, że zabieg ten miał na celu odróżnienie się od barw węgierskich i od śniegu, który tamtego dnia spadł w Mediolanie. Prawda jest jednak zupełnie inna.

Błękit od 1360 roku był tradycyjnym kolorem dynastii sabaudzkiej. Ród ten panował w Sabaudii i Piemoncie, na Sycylii i w Królestwie Sardynii. Dynastia miała znaczący udział w Zjednoczeniu Włoch w 1861 roku, a królowie sabaudzcy rządzili Italią do 1946 roku. Mimo że włoska flaga jest trójkolorowa (zielono-biało-czerwona), to właśnie błękit towarzyszy Włochom podczas meczów i zawodów sportowych. Prawdę mówiąc, kolor biały nigdy nie zniknął. Ten odcień mają stroje rezerwowe.

A presto!

Ania

P.S. Jeśli spodobał Ci się ten wpis albo masz jakieś pytanie, zostaw pod tekstem komentarz. Pamiętaj też, że czekam na Ciebie na Facebooku oraz na Instagramie. Jestem tam codziennie i zamieszczam jeszcze więcej włoskich ciekawostek oraz zdjęć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj