5 piosenek, które zabiorą Cię prosto do Włoch

1
Rzymskie wakacje licencja CC0

O propozycje włoskich piosenek, które zabiorą Cię w mgnieniu oka do Włoch, poprosiłam Was na fanpage’u bloga. Padło wiele propozycji. Ja wybrałam 5 najciekawszych, takich, które sprawią, że zobaczysz błękit Morza Śródziemnego i poczujesz lejący się z nieba skwar. Przed oczami staną Ci dania typowe dla włoskiej kuchni, a także ekspresyjni i żywo gestykulujący mieszkańcy Italii.

Dla kilku osób pierwszym skojarzeniem był jeden z najważniejszych włoskich piosenkarzy, kompozytorów i autorów tekstów Rino Gaetano. Kawałek “Ma il cielo e sempre piu blu” co na język polski można przetłumaczyć jako “Ale niebo jest coraz bardziej niebieskie” opowiada o kontrastach społecznych i podziałach międzyludzkich, mimo których świat idzie naprzód, a niebo jest piękne i niebieskie. To co, kto rusza w podróż w stronę błękitnego nieba, ergo do Włoch?

Skoro już rozmawiamy o kolorze niebieskim, to w zestawieniu nie może zabraknąć mistrza Adriano Celentano i piosenki “Azzurro”. Podobnie jak “Volare” i cytowana niżej “O sole mio” jest to archetyp włoskości poza granicami kraju.

O sole mio”, ten utwór nie tylko uchodzi za archetyp włoskości, ale przede wszystkim zalicza się do klasyki piosenki neapolitańskiej. Massimo Ranieri, dzięki brawurowemu wykonaniu przeniesie Cię prosto na Wybrzeże Amalfitańskie. “O sole mio” zaczyna się od 55 sekundy nagrania.

Do boskiego Portofino, niegdyś małej rybackiej wioski, a dzisiaj synonimu luksusu zaprowadzi Cię natomiast Fred Buscalione przy dźwiękach piosenki “Love in Portofino”. Polską wersję “Miłość w Portofino” śpiewały Sława Przybylska i Magda Umer.

Delikatnie mówiąc, nie przepadam za tą parą. Kiedy słyszę (pseudo)operowe śpiewy w wykonaniu Al Bano, natychmiast uciekam w siną dal. Rozumiem jednak, że jak napisała jedna z osób “nie ma podróży do Włoch bez składanki włoskich przebojów, wśród których króluje Al Bano & Romina Power z kawałkiem “Felicità”!.

A presto!

Ania

P.S. Jeśli spodobał Ci się ten wpis albo masz jakieś pytanie, zostaw pod tekstem komentarz. Pamiętaj też, że czekam na Ciebie na Facebooku oraz na Instagramie. Jestem tam codziennie i zamieszczam jeszcze więcej włoskich ciekawostek oraz zdjęć.

1 KOMENTARZ

  1. Szukam tekstu do piosenki która się zaczyna :
    “Błękit nieba nad Italią,kto odgadnie jaki koncert.
    słyszał Wielki Leonardo,gdy malował La Giacondę
    w teatrzyku przy bulwarach ” itd.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj