Acqua di San Giovanni – magiczna woda na 24 czerwca

0
Acqua di San Giovanni - magiczna woda na 24 czerwca

Zaczarowana noc z 23 na 24 czerwca

My mamy Noc Świętojańską, szukamy kwiatu paroci i wierzymy, że biorąc udział w uroczystościach, przez cały rok będziemy żyć w szczęściu i dostatku. Włosi natomiast zgodnie z ludową tradycją wywodzącą się z Toskanii za pomocą wody i ziół św. Jana (l’acqua di San Giovanni e le erbe di San Giovanni) starają się ochronić letnie plony. Noc z 23 na 24 czerwca w wielu krajach uznawana jest za magiczną. W Italii pokutuje przekonanie, zgodnie z którym odpowiednia celebracja odbywająca się między zachodem a wschodem słońca miałaby zapewniać powodzenie, zaś noc sama w sobie posiadała właściwości lecznice, oczyszczające i ochronne.

Po przesileniu wypadającym 21 czerwca nieszczęście czai się za rogiem. Swój początek ma lato – pora piękna i obfitująca w zbiory, ale jednocześnie słynąca z gwałtownych burz, gradobicia, suszy i chorób infekujących rośliny. Wodny i ziołowy rytuał mają za zadanie uchronić przed niepowodzeniem.

Acqua di San Giovanni – woda św. Jana

23 czerwca należy zebrać kwiaty i zioła rosnące w najbliżej okolicy. Nie istnieje żaden spis sugerujący dobór roślin. Następnie wkłada się je do miski z wodą i wystawia wieczorem na zewnątrz. Zgodnie z pogańskim zwyczajem w metafizyczną Noc Świętojańską bogowie zsyłają na ziemię zaczarowaną rosę. Właśnie dlatego zaraz po przebudzeniu 24 czerwca rekomendowane jest przemycie twarzy i rąk wodą z kwiatów. Ponoć ma ona wielką moc. Zapewnia szczęście, bogactwo i zdrowie.

Erbe di San Giovanni – zioła św. Jana

Inny ludowy zwyczaj przewiduje przygotowanie bukietu ziół i powieszenie go za drzwiami kuchni, gdzie będzie chronił dom i jego mieszkańców. Zbierane zioła są przypadkowe. Ważne, żeby rosły niedaleko i żeby zrobić to 23 czerwca po zachodzie słońca. Najczęściej w wiązance pojawiają się czosnek, lawenda, mięta, pietruszka, szałwia, czy rozmaryn. Je również należy zostawić na noc na zewnątrz, po to, aby zaczarowana rosa nadała im magicznej mocy. Po upływie 12 miesięcy stary bukiet zostaje symbolicznie spalony i zastąpiony nowym.

W tym roku po raz drugi przygotuję miseczkę z wodą św. Jana, a może również bukiet ziół. Włochy zmagają się aktualnie z potworną suszą. Niech ludowy rytuał pomoże w odczarowaniu złej passy.

Spodobało Ci się? Podaj ten artykuł dalej! A ja jak zawsze czekam na Ciebie na Facebooku i na Instagramie. Znajdziesz tam więcej ciekawostek, więcej zdjęć, po prostu więcej Włoch!

Alla prossima!

Ania

Acqua di San Giovanni - magiczna woda na 24 czerwca

Acqua di San Giovanni - magiczna woda na 24 czerwca Acqua di San Giovanni - magiczna woda na 24 czerwca

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj