Ankona, czyli miasto portowe założone przez Greków z Syrakuz

0
Ankona, czyli miasto portowe założone przez Greków z Syrakuz

W Ankonie zatrzymaliśmy się przejazdem w drodze powrotnej z Apulii. Czasu na zwiedzanie nie mieliśmy zbyt dużo, mimo wszystko udało nam się zobaczyć kawałek miasta, posmakować lokalnej kuchni i zrobić kilka zdjęć. Ankona zdecydowanie przypadła nam do gustu. Jeszcze tam wrócimy.

O ANKONIE

Ankona to stolica regionu Marche, który leży w środkowych Włoszech. Znajduje się na przylądku Conero, między Monte Conero a Adriatykiem. Nazwa miasta pochodzi od greckiego słówka “ankón” oznaczającego łokieć. Zawdzięczamy ją greckim kolonizatorom, pochodzącym z Syrakuz. Przybyli oni do Marche w IV w. p.n.e. Pod panowaniem Rzymian Ankona stała się bardzo aktywnym miastem portowym, usytuowanym wzdłuż najważniejszej drogi rzymskiej – Via Flaminia, prowadzącej z Wiecznego Miasta na północ Italii, a dokładniej do Rawenny (łac. “Ariminum“). W średniowieczu była w stanie rywalizować o hegemonię na Adriatyku z Wenecją, czyli jedną potęg ekonomicznych tamtych czasów. Warto wiedzieć, że Ankona przez blisko 500 lat miała status Republiki Morskiej. Także dzisiaj port w Ankonie zalicza się do kluczowych na Morzu Śródziemnym. Odpływają stąd statki i promy na Bałkany, do Grecji i Turcji. W lipcu 1944 w Ankonie roku rozegrała się ważna bitwa II Wojny Światowej, w której uczestniczył II Korpus Polski dowodzony przez gen. Władysława Andersa. W 1972 roku miasto nawiedziło silne trzęsienie ziemi. Niestety spowodowało ono sporo zniszczeń. W południowej i północnej części Ankony znajdują się plaże.

CO ZOBACZYĆ?

Wspominałam na początku, że czasu a zwiedzanie mieliśmy bardzo niewiele. Zgodnie z planem dalszej podróży Ankonie mogliśmy poświęcić  najwyżej 3 godziny. Nasz B&B położony był nad samym morzem i kiedy po przebudzeniu się zobaczyliśmy z okna pierwszych plażowiczów, zaczęliśmy rozważać i tę alternatywę. Ale jak to? Być w nowym miejscu i nic nie zobaczyć? Nie ma takiej opcji! Zjedliśmy pyszne śniadanie, spakowaliśmy się i ruszyliśmy do miasta. Przejechaliśmy wzdłuż portu. Widzieliśmy Mole Vanvitelliana, czyli Lazzareto i Łuk Trajana, a także Kościół Santa Maria della Piazza i Loggia dei Mercanti. Po zaparkowaniu w okolicach posterunku straży przybrzeżnej (1,2 €/1h) wjechaliśmy windą na Piazza Stracca i stąd przespacerowaliśmy się w stronę górującego nad miastem Duomo di San Ciriaco. Widzieliśmy Casa del Boia, a w drodze powrotnej zahaczyliśmy o Muzeum Archeologiczne, które może się poszczycić nie tylko bogatą kolekcją, ale i malowniczym tarasem z pięknym widokiem na Adriatyk. Na koniec podziwialiśmy wciśnięte między kamienice ruiny rzymskiego amfiteatru.

  • Duomo di San Ciriaco

Katedra to symbol Ankony i jeden z najważniejszych średniowiecznych kościołów z elementami bizantyjskimi i gotyckimi, jakie znajdują się w Marche. Ma wyjątkowe położenie, bo góruje nad miastem. Wyróżnia ją ogromne znaczenie historyczno-religijne. Kościół zbudowano w VI wieku na ruinach hellenistycznej świątyni Wenus Euplei, opiekunki żeglarzy. Patronem pierwszej katedry był św. Wawrzyniec. Została odbudowana w IX wieku, po zniszczeniach dokonanych przez Saracenów, a między XI a XII wiekiem nadano jej plan krzyża greckiego. Ruiny pogańskiej i paleochrześcijańskiej świątyni są widoczne pod przeszklonymi fragmentami posadzki. W krypcie, będącej zarazem pozostałością po najwcześniejszym kościele przechowywane są szczątki patronów ankońskiej diecezji, w tym św. Cyriaka.

  • Łuk Trajana

Łuk znajduje się przy samym morzu. W 115 roku zbudował go Apollodoros z Damaszku – rzeźbiarz i architekt cesarza Trajana.

  • Mole Vanvitelliana/Lazzareto

Dawniej było to miejsce kwarantanny dla osób trędowatych przybywających do Ankony na statkach. Późnej budowlę wykorzystywano jako szpital wojskowy, koszary, a także jako twierdzę. Obecnie mieści się w nim muzeum, odbywają się festiwale i przedstawienia. Mole wybudował w XVIII wieku architekt Luigi Vanvitelli. W pierwszej fazie swojego istnienia nie miała ona połączenia ze stałym lądem.

  • Kościół Santa Maria della Piazza

Zwraca uwagę piękna fasada. Kościół został zbudowany w bliżej niesprecyzowanym momencie na ruinach paleochrześcijańkiej świątyni. Znajdują się pod nim również fragmenty murów greckiego polis.

  • Kościół San Francesco alle Scale

Kościół wyróżnia piękna fasada w stylu gotyku weneckiego, zwanego promienistym. Jest to styl gotycki z domieszką elementów charakterystycznych dla sztuki arabskiej.

  • Loggia dei Mercanti

To najważniejsza w mieście budowla o charakterze laickim wykonana w stylu gotyku weneckiego.

  • Fontana del Calamo/Tredici Cannelle

Nazwa tej fontanny potwierdza jej starożytne korzenie i odwołuje się do podmokłych terenów, na których znajduje się źródło. Calamo to postać pochodząca z mitologii greckiej, syn Meandra i tak jak ojciec bóg rzeki.

  • Pinacoteca Comunale

W zbiorach galerii znajdują się płótna Tycjana i Lorenza Lotta.

  • Museo Archeologico Nazionale delle Marche

Bogata kolekcja muzeum obrazuje znamienitą przeszłość regionu Marche.

  • Museo tattile Omero

To jedno z niewielu na świecie i jedyne w całych Włoszech muzeum, które pozwala niewidomym dotknąć gipsowych odlewów znanych rzeźb, modeli architektonicznych najznakomitszych budowli, a także artefaktów archeologicznych.

tym linku znajdziesz kilka aplikacji na smartphone’y, pomocnych przy zwiedzaniu regionu Marche.

A presto!

Ania

P.S. Pamiętaj też, że czekam na Ciebie na Facebooku oraz na Instagramie. Jestem tam codziennie i zamieszczam jeszcze więcej włoskich ciekawostek oraz zdjęć.

Ankona

Ankona

Ankona

Ankona

Ankona

Ankona

Ankona

Ankona

Ankona

Ankona

Ankona

Ankona

Ankona

Ankona

Ankona

Ankona

Ankona

Ankona

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj