Półwysep Gargano, nazywany ostrogą włoskiego buta leży w północnej części Apulii. Na jego obszarze w 1995 roku utworzono Park Narodowy, będący jednym z największych, jakie znajdują się w Italii. Całe terytorium jest niezwykle różnorodne, trochę dzikie i zupełnie inne od reszty regionu, a przez to bardzo ciekawe. Gargano to ziemia zamieszkana przez pasterzy, rolników i rybaków, którzy od wieków tworzą cudowną społeczność. Miejsce wielokrotnie inspirowało artystów i zachwycało turystów.
Półwysep Gargano to szmaragdowe wody Adriatyku,
piaskowe skały rzeźbione na przestrzeni wieków przez wiatr, czyli klify
i groty.
To makia śródziemnomorska,
i sosny alepskie.
Lasy przypominające te, które porastają północną Europę. Na specjalną uwagę zasługuje Foresta Umbra. Nazwa pochodzi od starożytnego ludu Umbrów lub łacińskiego słówka “umbra“, oznaczającego “cień”.
Laguna i przybrzeżne jeziora,
kolorowe kwiaty,
gaje oliwne i oliwa z oliwek DOP,
aromatyczne zioła,
cytrusy,
białe miasteczka,
i magiczne zakątki.
Półwysep Gargano to trabucchi, czyli starożytne urządzenia służące do łowienia ryb, zbudowane z drewna sosen alepskich. Gabriele d’Annunzio mówił o nich, że są to “dziwaczne maszyny złożone z desek i płyt, przypominające ogromne pająki”, a amerykański architekt Bernard Rudofsky powiedział, że jest to “architektura pozbawiona architekta”.
To archeologia,
sanktuaria i fragment Via Francigena, który tutaj nazywa się Via Longobardum,
? szerokie piaszczyste plaże,
i niewielkie zatoczki z kamienistymi plażami.
Półwysep Gargano to także wyspy Tremiti otoczone krystalicznie czystą wodą. Ze względu na malutkie dziecko, nie dotarliśmy na nie. Mamy za to istotny powód, żeby wrócić.
To kapary,
opuncje,
wschody i zachody słońca w Peschici, gdzie wyłania się ono z morza i tamże chowa,
misternie budowane mury trasowe bez zaprawy,
normańsko-aragońskie zamki,
wieże saraceńskie,
Monti Dauni
i miejsca, gdzie czas się zatrzymał.
A presto!
Ania
P.S. Jeśli spodobał Ci się ten wpis albo masz jakieś pytanie, zostaw pod tekstem komentarz. Jeśli byłeś na Półwyspie Gargano, możesz podzielić się w komentarzu własnym zdjęciem stamtąd. Pamiętaj też, że czekam na Ciebie na Facebooku oraz na Instagramie. Jestem tam codziennie i zamieszczam jeszcze więcej włoskich ciekawostek oraz zdjęć.