Sztuka i EXPO 2015 | W mediolańskich muzeach będzie się działo!

0
Sztuka i EXPO 2015 | W mediolańskich muzeach będzie się działo!

Przygotowania do EXPO 2015 mają różne oblicza i na pewno nie sprowadzają się tylko do budowy i aranżacji hal ekspozycyjnych. Przez sześć miesięcy Mediolan będzie w centrum zainteresowania. Jest to ponoć doskonała okazja do promocji miasta, regionu i kraju, bowiem wydarzenie tej rangi powinno przykuć uwagę wszystkich. Wiedzą o tym ludzie obcujący na co dzień z kulturą, dlatego zadbali oni o przygotowanie bogatej oferty muzealnej. Z tego tekstu dowiesz się, jak sztuka przygotowuje się do EXPO 2015.

W pierwszej chwili chciałam napisać o całej północy Półwyspu Apenińskiego, potem zawęziłam poszukiwania do Lombardii, w ostateczności ograniczyłam się do Mediolanu. W ten sposób powstało moje małe vademecum o niektórych spośród zbliżających się ekspozycji, mających być tłem dla Światowej Wystawy. Gdybyście w nadchodzących miesiącach znaleźli się w okolicy, to podrzucam Wam muzealną ściągawkę. Melomanów, marzących o La Scali, odsyłam natomiast do posta muzycznego.

 Arte Lombarda dai Visconti agli Sforza

12.03 – 28.06.2015

Palazzo Reale

Wystawa oddaje cześć jednemu z najistotniejszych okresów w dziejach Mediolanu – Księstwu Viscontich i Sforzów. Stopniowe bogacenie się i rozrost terytorialny osiągnęły kumulację w XV wieku, kiedy to na dworze spotykali się wielcy artyści, naukowcy oraz intelektualiści. Za czasów panowania Sforzów powstały najważniejsze budowle miasta – Zamek, Katedra i Kościół Santa Maria delle Grazie. Ekspozycja gromadzi malowidła, stare monety, rzeźby, wyroby szklane, srebrne i złote, a także dokumenty z epoki. Jest swoistym rodzajem wstępu do odkrycia Giotta i Leonarda.

Leonardo 1452 – 1519

15.04 – 19.07.2015

Palazzo Reale

Wielki artysta, pochodzący z Toskanii, niektóre ze swoich najważniejszych dzieł zrealizował w Mediolanie. Wystawa zapowiada się na największą i najbogatszą spośród wszystkich kiedykolwiek zorganizowanych na półwyspie Apenińskim. Obok nawiązania do “Ostatniej Wieczerzy”, której z przyczyn oczywistych do Palazzo Reale przetransportować nie da rady, zobaczymy inne ważne dzieła artysty. “Człowiek Witruwiański”, “Portret Muzyka”, “Święty Hieronim na pustyni”, “Madonna Deryfus”. Zaprezentowanych zostanie również ponad sto rysunków Leonarda, a także niektóre modele maszyn przez niego projektowanych. Dodatkowo dzieła artysty będzie można porównać z płótnami Sandro Botticellego, Donato Bramantego, Filippo Lippiego, Paolo Ucello, van Eycka oraz Verrocchia. Dla podkreślenia silnej inspiracji, jaką renesansowy geniusz stanowił przez wieki i nadal stanowi, ekspozycje zamkną głośnie dzieła Duchampa oraz Warhola.

Natura, mito e paesaggio nel Mondo Antico

21.07.2015 – 10.01.2016

Palazzo Reale

Przegląd stosunków, jakie łączyły człowieka z naturą w świecie antycznym. Wystawa nawiązuje do tematyki EXPO 2015 “Wyżywienie planety, energia dla życia” i skłania ku refleksji nad naszym odniesieniem do środowiska. Stanowi również preludium dla pejzaży, które na dobre zagoszczą w sztuce renesansu. Freski, mozaiki, wazy, przedmioty codziennego użytku i wiele innych pochodzą ze zbiorów muzeów w Neapolu, Atenach, Berlinie, z Luwru, British Museum oraz z kolekcji prywatnych.

Giotto, l’Italia. Da Assisi a Milano

2.09.2015 – 10.01.2016

Palazzo Reale

Wystawa poświęcona jednemu z najważniejszych włoskich malarzy. To właśnie Giotto zawdzięczamy odejście od bizantyńskiej dwuwymiarowości i podniosłości. Jest on uznawany za ojca sztuki współczesnej. Podczas zwiedzania ekspozycji zobaczymy kolejne etapy twórczości artysty, związane z Rzymem, Asyżem, Bolonią, Florencją, Rimini, Padwą, a pod koniec życia z Mediolanem. W Lombardii znajdują się miejsca, w których doskonale widać wpływy Giotta. Nie szukając daleko, należałoby udać się do Opactwa w Chiaravalle.

Il primato del disegno. I disegni dei grandi maestri a confronto con i dipinti della Pinacoteca di Brera. Dai Primitivi a Modigliani

28.04 – 19.07.2015

Pinacoteca di Brera

Wystawa zapowiadana jest jako wyrafinowana. Ma pokazać siłę i znaczenie rysunku w sztuce. Ekspozycja obejmie czasy od XIV po XX wiek. Zobaczymy m.in. prymitywów flamandzkich i Modiglianiego.

Il Bacio di Francesco Hayez. Il bel paese tra unità, gioventù e amore

4.08 – 27.09.2015

Pinacoteca di Brera

Wystawa multimedialna opowiadająca historię jednego z najbardziej znanych płócien mediolańskich. Poznamy dzieje artysty i tego kto obraz zamówił, tło historyczne oraz źródła inspiracji malarza. W końcu dostrzeżemy dwa klucze do interpretacji dzieła – uczuciowe oraz patriotyczne.

Perugino e Raffaello. Lo sposalizio della Vergine. Dialogo tra maestro e allievo

6.10.2015 – 10.01.2015

Pinacoteca di Brera

Ekspozycja dedykowana jest obrazowi Rafaela Santi pt. “Zaślubiny Marii z Józefem”. To jedno z najcenniejszych płócien, znajdujących się w zbiorach Brery. W tym przypadku będzie można skonfrontować je z identycznym tematem poruszonym przez Perugino – mentora Rafaela.

Arts & Foods

9.04 – 1.11.2015

Triennale di Milano

To jedyny pawilon wystawowy zlokalizowany w centrum Mediolanu. Ekspozycja ma na celu pokazanie uprzywilejowanej relacji jaka łączy sztukę z tematem jedzenia od czasów pierwszego EXPO w 1851 aż po dzień dzisiejszy. Od impresjonizmu po awangardę, od dywizjonizmu po Warhola. Obrazy, rzeźby, grafiki, filmy, projekty architektoniczne oraz design.

Food. La scienza dai semi al piatto

28.11.2014 – 28.06.2015

Museo Civico di Storia Naturale

Multimedialna wystawa, która bierze na warsztat główny temat EXPO 2015, czyli jedzenie. Początkowo zwiedzający przenoszą się w czasie, po to aby odkryć zawiłe losy i rozmaite kłopoty, związane np. z makaronem, ryżem, kawą lub kakao, zanim zagościły one na dobre w naszym menu. Sugestywne obrazy mikroskopowe, filmy dydaktyczne, a także rozmaite eksperymenty pokazują drogę od prostego ziarenka aż po danie finalne. Niemała część ekspozycji dedykowana jest kuchni. W tym miejscu można zrozumieć mechanizmy funkcjonowania sprzętów i robotów kuchennych, można nauczyć się jak prawidłowo przechowywać jedzenie w lodówce albo np. dowiedzieć się jak przygotować majonez. Na koniec poznajemy rolę zmysłów w procesie odżywiania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj