Włoski Dzień Kobiet pachnie mimozami

0
kwiaty mimozyDzień Kobiet we Włoszech ma kolor żółty i pachnie mimozami. Kwiat okrzyknięto symbolem 8 marca nie tylko dlatego, że kwitnie w tym właśnie okresie i nie dlatego, że jest ogólnodostępny. Silny nacisk kładzie się na jego podobieństwo do niewieściego temperamentu. Na pierwszy rzut oka roślina zdaje się być piękna i delikatna, tymczasem jest bardzo odporna. Tak samo kobiety – mogą cierpieć głęboko, a mimo bólu za każdym razem się podnoszą. Ciepły i żywy kolor mimozy przywołuje na myśl atmosferę szczęśliwego domu, w którym – rzecz jasna – mieszka kobieta. Intensywny zapach jest niczym głębokie wsparcie, jakiego udziela ona codziennie swojemu partnerowi, dzieciom oraz najbliższym.

Włoski Dzień Kobiet ustanowiono w 1922 roku, a inicjatorem święta była Partia Komunistyczna (Partito Comunista). Obchody przypadały na pierwszą niedzielę po rocznicy obalenia rosyjskiego caratu. Z początkiem XX wieku kobiety walczyły o poprawę warunków swojej pracy oraz o bardziej godziwe zarobki. Po II Wojnie Światowej na pierwszy plan wysunęły się środowiska stricte feministyczne. 8 marca 1945 dwie aktywistki U.D.I. (Unione Donne Italiane) – Rita Montagnana oraz Teresa Mattei – postanowiły zorganizować pochód ku czci kobiet. Rok później jako symbol święta zaproponowały mimozę.

Co ciekawe, roślina została sprowadzona do Europy na początku XIX wieku prosto z Australii i Oceanii. Amerykańscy Indianie uznają ją za symbol siły i kobiecości.

Obok pięknego kwiatu istnieją również ciasto Mimosa oraz koktajl Mimosa. Powód do dzisiejszego świętowania  jest jeden, tymczasem sposobów na to mamy kilka!

Udanego Dnia Kobiet!

Ania

kwiaty mimozy

kwiaty mimozy

kwiaty mimozy

kwiaty mimozy

kwiaty mimozy

kwiaty mimozy

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here