Adda jest czwartą najdłuższą rzeką we Włoszech, a za razem najważniejszą spośród wszystkich zasilających Pad. Jej źródło znajduje się w Alpach Retyckich, w pewnym momencie wpada do jeziora Como, natomiast przepływa tylko i wyłącznie przez region Lombardia. Toponim wywodzi się z języka celtyckiego i oznaczą “wodę bieżącą”. Po ustąpieniu epoki lodowcowej na terenie niziny padańskiej zaczęły się formować lasy, które począwszy od końca wieków ciemnych powoli wycinano, w konsekwencji czego praktycznie zniknęły. Dzisiaj w dolnym biegu rzeki istnieją dwa parki naturalne – Paro Adda Nord, a także Paro Adda Sud – wyróżniające się przede wszystkim bogatą fauną i florą.
Już w czasach Longobardów Adda stanowiła naturalną granicę między krainami należącymi do średniowiecznego królestwa, później oddzielała od siebie Księstwo Mediolanu oraz Republikę Wenecką, dzisiaj zaś separuje lombardzkie dialekty wschodnie od tych zachodnich.
Parco Adda Nord rozciąga się na terenach należących aż do czterech gmin – Bergamo, Lecco, Mediolan oraz Monza e Brianza. Bogatą florę cechuje obecność m.in. brzóz, olch, platanów, topoli i wierzb, a także lilii, nenufarów i konwalii. Bagniste części parku obfitują w czaple, kaczki, łabędzie i żaby, natomiast partie wilgotne pełne są ptactwa, a woda ryb.
Istnieją tutaj ważne świadectwa archeologii przemysłowej. W pierwszej kolejności należy wymienić Crespi d’Adda, czyli modelowe miasteczko robotnicze, wpisane na Listę UNESCO oraz żelazny most, znajdujący się w Paderno d’Adda, poza tym dziewiętnastowieczne elektrownie wodne oraz kanały i tamy w Trezzo sull’Adda. Ostatnia miejscowość jest również znana ze względu na liczne szkice Leonarda da Vinci, stała się m.in. inspiracją dla tła do portretu Mony Lisy oraz do obrazu “Madonna w grocie”. Z drugiej strony Alessandro Manzoni – autor najważniejszej włoskiej powieści “Promessi Sposi” – wymienia Trezzo w swoim dziele.
Po rzece, w okolicach Imbersago, kursuje prom (traghetto di Leonardo), który skonstruowano wg projektu opartego na studiach Leonarda da Vinci. W parku ustanowiono także muzeum (Ecomuseo Adda). Wielokilometrowy szlak pozwala na poznanie lokalnej historii. Oglądając celtyckie, rzymskie i średniowieczne pozostałości, zamki i kościoły sięgające minionych epok, elektrownie wodne oraz jedyne w swoim rodzaju Crespi d’Adda, a wszystko to w otoczeniu przepięknej natury, można w niezwykle oryginalny sposób odkryć przeszłość jednego z najbardziej uprzemysłowionych rejonów Włoch.
A presto!
P.S. Jeśli spodobał Ci się ten wpis albo masz jakieś pytanie, zostaw pod tekstem komentarz. Pamiętaj też, że czekam na Ciebie na Facebooku oraz na Instagramie. Jestem tam codziennie i zamieszczam jeszcze więcej włoskich ciekawostek oraz zdjęć.