Città della Pieve: to tutaj urodził się Perugino

4
Città della Pieve: to tutaj urodził się Perugino

Città della Pieve to niewielke miasteczko położone w północno-zachodniej Umbrii, nieopodal jeziora Trazymeńskiego, na terenie Valdichiana. Około 1448 roku urodził się tutaj jeden z ważniejszych malarzy renesansuPietro Vannucci, zwany Perugino. Artysta wielokrotnie umieszczał na swoich płótnach elementy typowe dla krajobrazu jego rodzinnych okolic. Città della Pieve znane jest również z uprawy szafranu, który hoduje się nieprzerwanie od XIII wieku. W odległości 30 km od miasta biegnie Via Francigena. W minionych epokach ułatwiała ona nie tylko pielgrzymowanie do Rzymu, ale również rozwój handlu. Città della Pieve urzeka średniowieczną architekturą, burzliwą historią, no i znajduje się tylko o krok od jeziora Trazymeńskiego.

TROCHĘ HISTORII:

Tak jak wszystkie miasta umbryjskie, podobnie Città della Pieve ma korzenie etruskie. W starożytności terytorium podlegało współczesnemu Chiusi. Pierwsze założenia miejskie postawiono w VII wieku n.e. Fortyfikacje miały chronić terytorium Tusci (dawnej Etrurii) należącej do Longobardów przed ewentualnym atakiem ze strony pobliskiej Perugii, znajdującej się pod wpływami Bizancjum. Z czasem poza murami utworzono parafię (wł. Pieve) pod wezwaniem św. Gerwazego i Protazego, męczenników pochodzących z Mediolanu, a więc z “Longobardii“. Zgodnie z ówczesnym zwyczajem, kto wstępował do wspólnoty kościelnej i przechodził z pogaństwa na chrześcijaństwo automatycznie zaczynał przynależeć również do społeczności pozareligijnej. W ten sposób wokół parafii zaczęła się tworzyć osada, którą w XI wieku połączono murami miejskimi z kościołem: tak powstało Castello della Pieve. Z początkiem XII wieku gród znalazł się pod panowaniem Perugii, której bardzo zależało na utrzymaniu władzy na terenach położonych między Chiusi a jeziorem Trazymeńskim i na obronie swoich włości przed atakami ze strony pobliskiej Republiki Sieneńskiej. Castello della Pieve aspirowało jednak do niepodległości. Gwelfom z Perugii przeciwstawili się Gibelini z Castello della Pieve. Dzięki wsparciu Fryderyka II Hohenstaufy w 1228 roku powstało w końcu niezależne miasto-państwo. Właśnie wtedy wojska Świętego Cesarstwa Rzymskiego i Republiki Sieneńskiej wdarły się do Valdichiana, atakując Orvieto i Perugię. Układ urbanistyczny współczesnego miasta sięga tamtych czasów. Podzielone jest ono na trzy części, podobnie jak orzeł na herbie cesarskim i jak tercjarze odpowiadający trzem ówczesnym klasom społecznym: arystokracji (Terziere Castello), mieszczanom (Terziere Borgo Dentro) i chłopom (Terziere Casalino). W 1250 roku Castello della Pieve powróciło pod wpływy Perugii, która udaremniła jego ekspansyjne zapędy. W ramach swoistego buntu mieścina zaczęła wzorować się na architekturze Sieny co podkreślała wszechobecna cegła. Na okres między końcem XII a pierwszą połową XIV wieku przypadła ogromna aktywność architektoniczna, począwszy od XIII wieku wznoszono podmiejskie klasztory: Sant’Agostino, San Francesco, Santa Maria dei Servi i Santa Lucia. Na potęgę tworzyli artyści należący do kręgu szkoły sieneńskiej. W 1375 roku Castello della Pieve sprzymierzył się z Księstwem Mediolanu i z Florencją zakładając tzw. Lega della Libertà. Konsekwencją tego układu było nałożenie interdyktu papieskiego. Kolejne stulecia charakteryzowały nieustające konflikty z Perugią, z Orvieto i z Rzymem. W 1600 roku Pieve di SS. Gervasio e Protasio (parafia) została podniesiona do rangi Katedry, a Castello della Pieve otrzymał prawa miejskie i od tego momentu zaczęła nosić nazwę Città della Pieve.

TRZEBA ZOBACZYĆ:

ROCCA

Doskonały przykład średniowiecznej architektury. Budowlę wzniesiono na rozkaz władz Perugii, która w XIV wieku po raz kolejny zdominowała miasto. Twierdza była siedzibą garnizonu, a pięć wież, z których do dzisiaj zachowały się dwie, pozwalało na szybką komunikację z Perugią. Służyły temu lustra oraz ognień.

CATTEDRLALE DEI SANTI GERVASIO E PROTASIO

Kościół zbudowano w VII wieku, w XIII wieku odrestaurowano go w duchu gotyku, a w 1600 roku, po licznych pracach renowacyjnych, uzyskał status Katedry. Dzwonnicę dobudowano w 1738 roku. We wnętrzach świątyni znajdują się płótna cenionych artystów, w tym Perugina.

CHIESA SANTA MARIA DEI BIANCHI

W świątyni przechowywane jest jedno z najważniejszych dzieł Perugina “Pokłon Trzech Króli”.

PALAZZO DELLA CORGNA

Jest to najważniejsza budowla wzniesiona przez lokalnych arystokratów. Płac powstał w drugiej połowie XVI wieku. Stoi na przeciwko Katedry. Dzisiaj w jego wnętrzach swoją siedzibę ma biblioteka miejska.

IL MUSEO CIVICO – DIOCESIANO DI CITTÀ DELLA PIEVE

Siedziba muzeum znajduje się w dawnym kościele Santa Maria dei Servi. Można tutaj podziwiać fragmentaryczne dzieło Perugina “Zdjęcie z krzyża” oraz barokowe ołtarze umieszczone w bocznych kaplicach.

KOŚCIÓŁ SAN PIETRO

Trzynastowieczny kościół przechowuje fresk Perugina “Św. Antonii Wielki, św. Marcel i św. Paweł”, który po trzęsieniu ziemi został przeniesiony na płótno. W Oratorium natomiast znajduje się fresk przedstawiający “Ukrzyżowanie”, wykonany przez artystę należącego do szkoły sieneńskiej, ucznia Ambrogio Lorenzettiego i Simone Martiniego.

PALAZZO BANDINI

Ceglana kamienica wybudowana w XIV wieku. Ozdobne okna pochodzą z XVI wieku.

PALAZZO DELLA FARGNA

W barokowej kamienicy swoją siedzibę ma Ratusz. Wewnątrz znajdują się przepiękne stiuki.

N. B. Katedra, Palazzo della Corgna, Museo Civico Diocesano di Santa Maria dei Servi, kościół San Pietro i Oratorium San Bartolomeo wspólnie tworzą Circuito Museale Aperto Cittadino.

JAK ZWIEDZAĆ?

W mieście istnieją dwa szlaki pozwalające poznać je w oryginalny sposób: szlak zaułków (percorso dei vicoli) i szlak panoramiczny (percorso panoramico). Pierwszy oznaczony jest na niebiesko i waloryzuje sugestywne zakątki Città della Pieve. Nie można przegapić vicolo Baciadonne, uchodzącego za najwęższy zaułek we Włoszech. Jego szerokość waha się między  50 a 60 cm. Drugi – szlak zielony – pozwala podziwiać jeden z najpiękniejszych krajobrazów środkowych Włoch. Z położonego na wzniesieniu miasteczka widać od strony południowej Monte Cimino, od południowego-wschodu Monte Peglia i Monti Sibillini, od wschodu Montarale, Valle del Nestore i Monte Subasio, od północy wzgórza nad jeziorem Trazymeńskim, Valdichiana i masyw Pratomagno a od zachodu Monte Cetona i Monte Amiata.

WYDARZENIA:

MOSTRA MERCATO – kwiecień

Podczas Wielkanocy ponad 60 włoskich przedsiębiorców prezentuje własne produkty spożywcze oraz rękodzieło.

QUADRI VIVENTI – kwiecień

W Niedzielę i Poniedziałek Wielkanocny w podziemiach Palazzo Orca pokazywane są tzw. “Żywe Obrazy”. Przedstawiają one Pasję, Śmierć i Zmartwychwstanie Chrystusa.

www.terziereborgodentro.it

INFIORATA – czerwiec

Dywany i obrazy układane z żywych kwiatów na ulicach miasta. Każda edycja jest niepowtarzalna. Towarzyszą jej muzyka i występy teatralne. Infirota to symboliczny początek lata w Città della Pieve.

www.terzierecasalino.it/Infiorata

TRASIMENO BLUES FESTIVAL – lipiec/sierpień

Festiwal muzyki bluesowej, trwający przez 10 dni. Koncerty odbywają się w miasteczkach położnych w rejonie jeziora Trazymeńskiego.

trasimenoblues.it

PALIO DEI TERZIERI – sierpień

Palio w którym bierze udział blisko 700 osób przebranych w renesansowe stroje. Wydarzenie trwa 12 dni, a jego centralnym punktem jest historyczny pochód oraz polowanie na byka – lokalna odmiana corridy. Renesansowy klimat nadany wydarzeniu to hołd dla malarza Perugino.

www.paliodeiterzieri.it

ZAFFERRIAMO – październik

Trzy jesienne dni dedykowane w całości szafranowi, czyli roślinie hodowanej w okolicach Città della Pieve nieprzerwanie od XIII wieku.

NATALE PIEVESE – grudzień

Klasyczne świąteczne jarmarki, podczas których można kupić rękodzieło i lokalne produkty spożywcze.

PRESEPE MONUMENTALE – grudzień/styczeń

Bożonarodzeniowa szopka zainscenizowana w podziemiach Palazzo della Corgna zajmuje aż osiem pomieszczeń, czyli ponad 500 m². Każdego roku wolontariusze należący do Palio dei Terzieri przez kilka miesięcy pracują nad detalami instalacji. Obecnie szopka posiada ponad 100 figurek. Wiele z nich jest dziełem znakomitych włoskich artystów. Za każdym razem inscenizacja ma inny temat przewodni, a dochód uzyskany z biletów wstępu przeznaczony jest na badania nad białaczką, chłoniakiem i rakiem.

www.presepemonumentale.it

***

Do zobaczenia „Pod Słońcem Italii”, także na na Facebooku i na Instagramie.

Ania

Città della Pieve: to tutaj urodził się Perugino

Città della Pieve: to tutaj urodził się Perugino

Città della Pieve: to tutaj urodził się Perugino

Città della Pieve: to tutaj urodził się Perugino

Città della Pieve: to tutaj urodził się Perugino

Città della Pieve: to tutaj urodził się Perugino

Città della Pieve: to tutaj urodził się Perugino

Città della Pieve: to tutaj urodził się Perugino

Città della Pieve: to tutaj urodził się Perugino

Città della Pieve: to tutaj urodził się Perugino

Città della Pieve: to tutaj urodził się Perugino

Città della Pieve: to tutaj urodził się Perugino

4 KOMENTARZE

  1. Pani Aniu, dlaczego nie ma załączonej włoskiej wersji artykułu? To tak zawsze wyróżnia ten blog? Za to go lubię. Pozdrawiam

    • Miło słyszeć, że włoska wersja jest doceniana, dziękuję! Tym razem przegrałam w starciu z niespełna pięciomiesięczną córką. Nie dała mi szans na dokończenie tekstu po włosku 🙁 Nowy post już się pisze i obiecuję, że będzie jak dawniej.

  2. Kocham Włochy! Już mamy zarezerwowany domek nad jeziorem Trazymeńskim. Nie mogę się doczekać.

    Ponieważ zaczynamy od 24 czerwca zobaczymy dywany z kwiatów w Città della Pieve.
    Jeśli hodzi o inne rejony to zauroczyło nas także Alberobello z czarującymi trulami.
    Polecam półwysep Gargano z Vieste i Peschici. Cudne.
    We Włoszech jest tyle do zobaczenia, że nie wiem czy uda mi się kiedyś zobaczyć wszystkie te cuda. Byłam już 10 razy na wakacjach we Włoszech i wciąż mam niedosyt.
    Serdecznie pozdrawiam. Miło poczytać o miejscach, które się widziało lub planuje się zobaczyć. Bałam się troche tego jeziora ( bardzo straszą komarami i mułem w jeziorze), ale już wiem, że nie będę żałowała.
    Dziękuję,

  3. Komary są we Włoszech właściwie wszędzie, a jezioro to nie morze i trochę mułu musi być. 🙂 Przed Wami na pewno niezapomniane pejzaże i wrażenia. Udanych wakacji!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj