Città della Pieve to niewielke miasteczko położone w północno-zachodniej Umbrii, nieopodal jeziora Trazymeńskiego, na terenie Valdichiana. Około 1448 roku urodził się tutaj jeden z ważniejszych malarzy renesansu – Pietro Vannucci, zwany Perugino. Artysta wielokrotnie umieszczał na swoich płótnach elementy typowe dla krajobrazu jego rodzinnych okolic. Città della Pieve znane jest również z uprawy szafranu, który hoduje się nieprzerwanie od XIII wieku. W odległości 30 km od miasta biegnie Via Francigena. W minionych epokach ułatwiała ona nie tylko pielgrzymowanie do Rzymu, ale również rozwój handlu. Città della Pieve urzeka średniowieczną architekturą, burzliwą historią, no i znajduje się tylko o krok od jeziora Trazymeńskiego.
TROCHĘ HISTORII:
Tak jak wszystkie miasta umbryjskie, podobnie Città della Pieve ma korzenie etruskie. W starożytności terytorium podlegało współczesnemu Chiusi. Pierwsze założenia miejskie postawiono w VII wieku n.e. Fortyfikacje miały chronić terytorium Tusci (dawnej Etrurii) należącej do Longobardów przed ewentualnym atakiem ze strony pobliskiej Perugii, znajdującej się pod wpływami Bizancjum. Z czasem poza murami utworzono parafię (wł. Pieve) pod wezwaniem św. Gerwazego i Protazego, męczenników pochodzących z Mediolanu, a więc z “Longobardii“. Zgodnie z ówczesnym zwyczajem, kto wstępował do wspólnoty kościelnej i przechodził z pogaństwa na chrześcijaństwo automatycznie zaczynał przynależeć również do społeczności pozareligijnej. W ten sposób wokół parafii zaczęła się tworzyć osada, którą w XI wieku połączono murami miejskimi z kościołem: tak powstało Castello della Pieve. Z początkiem XII wieku gród znalazł się pod panowaniem Perugii, której bardzo zależało na utrzymaniu władzy na terenach położonych między Chiusi a jeziorem Trazymeńskim i na obronie swoich włości przed atakami ze strony pobliskiej Republiki Sieneńskiej. Castello della Pieve aspirowało jednak do niepodległości. Gwelfom z Perugii przeciwstawili się Gibelini z Castello della Pieve. Dzięki wsparciu Fryderyka II Hohenstaufy w 1228 roku powstało w końcu niezależne miasto-państwo. Właśnie wtedy wojska Świętego Cesarstwa Rzymskiego i Republiki Sieneńskiej wdarły się do Valdichiana, atakując Orvieto i Perugię. Układ urbanistyczny współczesnego miasta sięga tamtych czasów. Podzielone jest ono na trzy części, podobnie jak orzeł na herbie cesarskim i jak tercjarze odpowiadający trzem ówczesnym klasom społecznym: arystokracji (Terziere Castello), mieszczanom (Terziere Borgo Dentro) i chłopom (Terziere Casalino). W 1250 roku Castello della Pieve powróciło pod wpływy Perugii, która udaremniła jego ekspansyjne zapędy. W ramach swoistego buntu mieścina zaczęła wzorować się na architekturze Sieny co podkreślała wszechobecna cegła. Na okres między końcem XII a pierwszą połową XIV wieku przypadła ogromna aktywność architektoniczna, począwszy od XIII wieku wznoszono podmiejskie klasztory: Sant’Agostino, San Francesco, Santa Maria dei Servi i Santa Lucia. Na potęgę tworzyli artyści należący do kręgu szkoły sieneńskiej. W 1375 roku Castello della Pieve sprzymierzył się z Księstwem Mediolanu i z Florencją zakładając tzw. Lega della Libertà. Konsekwencją tego układu było nałożenie interdyktu papieskiego. Kolejne stulecia charakteryzowały nieustające konflikty z Perugią, z Orvieto i z Rzymem. W 1600 roku Pieve di SS. Gervasio e Protasio (parafia) została podniesiona do rangi Katedry, a Castello della Pieve otrzymał prawa miejskie i od tego momentu zaczęła nosić nazwę Città della Pieve.
TRZEBA ZOBACZYĆ:
ROCCA
Doskonały przykład średniowiecznej architektury. Budowlę wzniesiono na rozkaz władz Perugii, która w XIV wieku po raz kolejny zdominowała miasto. Twierdza była siedzibą garnizonu, a pięć wież, z których do dzisiaj zachowały się dwie, pozwalało na szybką komunikację z Perugią. Służyły temu lustra oraz ognień.
CATTEDRLALE DEI SANTI GERVASIO E PROTASIO
Kościół zbudowano w VII wieku, w XIII wieku odrestaurowano go w duchu gotyku, a w 1600 roku, po licznych pracach renowacyjnych, uzyskał status Katedry. Dzwonnicę dobudowano w 1738 roku. We wnętrzach świątyni znajdują się płótna cenionych artystów, w tym Perugina.
CHIESA SANTA MARIA DEI BIANCHI
W świątyni przechowywane jest jedno z najważniejszych dzieł Perugina “Pokłon Trzech Króli”.
PALAZZO DELLA CORGNA
Jest to najważniejsza budowla wzniesiona przez lokalnych arystokratów. Płac powstał w drugiej połowie XVI wieku. Stoi na przeciwko Katedry. Dzisiaj w jego wnętrzach swoją siedzibę ma biblioteka miejska.
IL MUSEO CIVICO – DIOCESIANO DI CITTÀ DELLA PIEVE
Siedziba muzeum znajduje się w dawnym kościele Santa Maria dei Servi. Można tutaj podziwiać fragmentaryczne dzieło Perugina “Zdjęcie z krzyża” oraz barokowe ołtarze umieszczone w bocznych kaplicach.
KOŚCIÓŁ SAN PIETRO
Trzynastowieczny kościół przechowuje fresk Perugina “Św. Antonii Wielki, św. Marcel i św. Paweł”, który po trzęsieniu ziemi został przeniesiony na płótno. W Oratorium natomiast znajduje się fresk przedstawiający “Ukrzyżowanie”, wykonany przez artystę należącego do szkoły sieneńskiej, ucznia Ambrogio Lorenzettiego i Simone Martiniego.
PALAZZO BANDINI
Ceglana kamienica wybudowana w XIV wieku. Ozdobne okna pochodzą z XVI wieku.
PALAZZO DELLA FARGNA
W barokowej kamienicy swoją siedzibę ma Ratusz. Wewnątrz znajdują się przepiękne stiuki.
N. B. Katedra, Palazzo della Corgna, Museo Civico Diocesano di Santa Maria dei Servi, kościół San Pietro i Oratorium San Bartolomeo wspólnie tworzą Circuito Museale Aperto Cittadino.
JAK ZWIEDZAĆ?
W mieście istnieją dwa szlaki pozwalające poznać je w oryginalny sposób: szlak zaułków (percorso dei vicoli) i szlak panoramiczny (percorso panoramico). Pierwszy oznaczony jest na niebiesko i waloryzuje sugestywne zakątki Città della Pieve. Nie można przegapić vicolo Baciadonne, uchodzącego za najwęższy zaułek we Włoszech. Jego szerokość waha się między 50 a 60 cm. Drugi – szlak zielony – pozwala podziwiać jeden z najpiękniejszych krajobrazów środkowych Włoch. Z położonego na wzniesieniu miasteczka widać od strony południowej Monte Cimino, od południowego-wschodu Monte Peglia i Monti Sibillini, od wschodu Montarale, Valle del Nestore i Monte Subasio, od północy wzgórza nad jeziorem Trazymeńskim, Valdichiana i masyw Pratomagno a od zachodu Monte Cetona i Monte Amiata.
WYDARZENIA:
MOSTRA MERCATO – kwiecień
Podczas Wielkanocy ponad 60 włoskich przedsiębiorców prezentuje własne produkty spożywcze oraz rękodzieło.
QUADRI VIVENTI – kwiecień
W Niedzielę i Poniedziałek Wielkanocny w podziemiach Palazzo Orca pokazywane są tzw. “Żywe Obrazy”. Przedstawiają one Pasję, Śmierć i Zmartwychwstanie Chrystusa.
INFIORATA – czerwiec
Dywany i obrazy układane z żywych kwiatów na ulicach miasta. Każda edycja jest niepowtarzalna. Towarzyszą jej muzyka i występy teatralne. Infirota to symboliczny początek lata w Città della Pieve.
www.terzierecasalino.it/Infiorata
TRASIMENO BLUES FESTIVAL – lipiec/sierpień
Festiwal muzyki bluesowej, trwający przez 10 dni. Koncerty odbywają się w miasteczkach położnych w rejonie jeziora Trazymeńskiego.
PALIO DEI TERZIERI – sierpień
Palio w którym bierze udział blisko 700 osób przebranych w renesansowe stroje. Wydarzenie trwa 12 dni, a jego centralnym punktem jest historyczny pochód oraz polowanie na byka – lokalna odmiana corridy. Renesansowy klimat nadany wydarzeniu to hołd dla malarza Perugino.
ZAFFERRIAMO – październik
Trzy jesienne dni dedykowane w całości szafranowi, czyli roślinie hodowanej w okolicach Città della Pieve nieprzerwanie od XIII wieku.
NATALE PIEVESE – grudzień
Klasyczne świąteczne jarmarki, podczas których można kupić rękodzieło i lokalne produkty spożywcze.
PRESEPE MONUMENTALE – grudzień/styczeń
Bożonarodzeniowa szopka zainscenizowana w podziemiach Palazzo della Corgna zajmuje aż osiem pomieszczeń, czyli ponad 500 m². Każdego roku wolontariusze należący do Palio dei Terzieri przez kilka miesięcy pracują nad detalami instalacji. Obecnie szopka posiada ponad 100 figurek. Wiele z nich jest dziełem znakomitych włoskich artystów. Za każdym razem inscenizacja ma inny temat przewodni, a dochód uzyskany z biletów wstępu przeznaczony jest na badania nad białaczką, chłoniakiem i rakiem.
***
Do zobaczenia „Pod Słońcem Italii”, także na na Facebooku i na Instagramie.
Ania
Pani Aniu, dlaczego nie ma załączonej włoskiej wersji artykułu? To tak zawsze wyróżnia ten blog? Za to go lubię. Pozdrawiam
Miło słyszeć, że włoska wersja jest doceniana, dziękuję! Tym razem przegrałam w starciu z niespełna pięciomiesięczną córką. Nie dała mi szans na dokończenie tekstu po włosku 🙁 Nowy post już się pisze i obiecuję, że będzie jak dawniej.
Kocham Włochy! Już mamy zarezerwowany domek nad jeziorem Trazymeńskim. Nie mogę się doczekać.
Ponieważ zaczynamy od 24 czerwca zobaczymy dywany z kwiatów w Città della Pieve.
Jeśli hodzi o inne rejony to zauroczyło nas także Alberobello z czarującymi trulami.
Polecam półwysep Gargano z Vieste i Peschici. Cudne.
We Włoszech jest tyle do zobaczenia, że nie wiem czy uda mi się kiedyś zobaczyć wszystkie te cuda. Byłam już 10 razy na wakacjach we Włoszech i wciąż mam niedosyt.
Serdecznie pozdrawiam. Miło poczytać o miejscach, które się widziało lub planuje się zobaczyć. Bałam się troche tego jeziora ( bardzo straszą komarami i mułem w jeziorze), ale już wiem, że nie będę żałowała.
Dziękuję,
Komary są we Włoszech właściwie wszędzie, a jezioro to nie morze i trochę mułu musi być. 🙂 Przed Wami na pewno niezapomniane pejzaże i wrażenia. Udanych wakacji!