Dieta śródziemnomorska na liście dziedzictwa UNESCO

1
Dieta śródziemnomorska na Światowej Liście Dziedzictwa UNESCO

Lista światowego dziedzictwa UNESCO to nie tylko zabytki i cuda natury rozsiane po całym świecie. Najprościej mówiąc można ją podzielić na dwie podgrupy, które skupiają elementy ruchome i nieruchome. Wśród tych ostatnich od roku 2010 figuruje dieta śródziemnomorska! Czy może być lepsza wiadomość dla amatorów włoskich smaków?

Naukowo dowiedziono, że dieta stosowana powszechnie na południu Włoch wydłuża życie i zapobiega niebezpiecznym chorobom. W miasteczku Campodimele, położonym w regionie Lacjum, średnia długość życia wynosi 95 lat. Już Cyceron specjalnie odwiedzał ziemie dzisiejszej Kampanii, po to, aby delektować się lokalnymi specjałami, a następnie zachwalać je w swoich dziełach.

Dobra wiadomość jest zatem taka, że makaron możemy konsumować bez większych wyrzutów sumienia i że wino, zwłaszcza czerwone, ma dobroczynne właściwości. Tym niemniej, jak w każdej dziedzinie życia, tak i tutaj, należy zachować umiar i poczytać literaturę, zanim zanim zaczniemy dogadzać naszym podniebieniom. Warto świadomie robić zakupy, omijając szerokim łukiem wielkie supermarkety nastawione jedynie na zysk. Idealnie byłoby także przygotowywać samodzielnie rozmaite przetwory, a przede wszystkim spożywać warzywa i owoce sezonowe oraz ryby, o których wiemy, że nie są zagrożone wyginięciem.

Raz do roku w Asyżu odbywa się Światowy Salon Międzynarodowej Turystyki, który promuje bogactwa z listy UNESCO. Jeden dzień poświęcony jest śródziemnomorskiej diecie. W programie warsztaty, workshop i degustacje. Tegoroczna edycja odbyła się w miniony weekend (20-22.09), kolejna już za rok.

www.worldheritagetourismexpo.com

Więcej informacji na temat włoskich produktów regionalnych na moim blogu:

Włochy północne

Włochy środkowe

Włochy południowe

Sycylia i Sardynia

Polecam Wam również kapitalny wywiad poświęcony zagadnieniom związanym z winem, jaki przeprowadziłam z moim dobrym znajomym Emilio, który jest dyplomowanym sommelierem:

Część I  – Jak zostać sommelierem

Część II – Winny świat

Część III – Słownik wina oraz włoskie wina na świecie

Smacznego!

***

P.S. Serdecznie zapraszam na blogowego Facebooka oraz na Instagrama. Znajdziecie tam więcej ciekawostek, więcej zdjęć, po prostu więcej Włoch.

Ania

1 KOMENTARZ

  1. Uwielbiam włoskie smaki- to jedna z tych diet, która mimo że pyszna, to jest również zdrowa. Można by rzec, kombinacja idealna:) Ale tak jak piszesz, wszystko z umiarem i z głową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj